Mi Boribon titka?
Gyerekek, szülők és lassan nagyszülők örök kedvence Boribon! De mit is mondanak nekünk és a gyerekeknek a Boribon-mesék? Vajon mi lehet Boribon titka? Olvasd el, mennyi mindenre jó egy-egy Boribon-kötet!
Boribon játszótérre megy, és kedvenc játékát, a kis kék mackót is magával viszi. Csakhogy kiderül, hogy kismackója nem minden játékkal tud ugyanolyan biztonságosan játszani, mint ő. A csúszdáról lebucskázik, a hintából kiesik – hiszen a kék mackó picike, a játszótér pedig nagy!
Miután egy tavaszi záporban bőrig áznak, és majdnem el is veszítik a kismackót, Boribonnak remek ötlete támad! Kreativitásának köszönhetően már semmi nem akadályozza a közös játékot.
Kattints ide és szerezd meg!
Boribon elhatározza, hogy házikót épít. Először pokróccal leteríti az asztalt, aztán bevisz mindent, ami fontos neki. Csakhogy hamarosan vendégek érkeznek: Bence és Szuszi. És a sok minden mellé már nem férnek be a kuckóba! Most mi lesz? Szerencsére egy kis segítséggel minden a helyére kerül, és a gyerekek együtt játszanak Boribonnal a kuckóban.
Egy esős napon Boribon hét színes lufit kap Annipannitól: pirosat, narancsot, sárgát, zöldet, világos- és sötétkéket, no meg egy lilát... Gyorsan el is szalad, hogy minden barátjának eldicsekedjen velük. Igen ám, de nem vigyáz eléggé a lufikra, így azok sorra kidurrannak. Az utolsót pedig jó szívvel odaadja egy nyuszinak, akinek még sohasem volt lufija. A mese végén azonban mégis kisüt a nap, a szomorú esős nap végén felragyog a szivárvány, és mind a hét lufi élénk színei ott pompáznak az égbolton!
Ebben a mesében találkozunk először Boribon cicájával. A talált kis állat velük vacsorázik, velük fürdik, még az esti mesét is meghallgatja. De Annipanni elfelejti lefektetni... Ez a bájos történet egyrészt minden kisgyerek álma, hiszen ki ne szeretett volna már legalább egyszer hazavinni egy út mellett nyávogó kiscicát? Másrészt észrevétlenül tanít meg rá, hogy a befogadott háziállatokkal bizony törődni kell, gondoskodnunk kell róluk, ha már a gazdijuknak választottak minket.
Biztosan emlékeztek Boribon embematikus kék játékmackójára. Nos, ebben a részben már egy egész játékmackó-hadserege van, és nagyon boldogan játszik velük – csakhogy Hapci, a cica ezt szomorúan figyeli. Vele miért nem foglalkozik Boribon? A maci végül Hapcit is bevonja a játékba és együtt bolondoznak egész nap. Este viszont egyikük sem akar elpakolni, a kék mackók szanaszét hevernek, ők pedig a földön ágyaznak meg maguknak.
Ez viszont Annipannit zavarja, és a vita lezárásaképpen dobozba zárja az összes mackót. Boribon nagyon szomorú, de reggelre minden jóra fordul: egy Annipanni által készített, csodaszép mackóház várja a kis lakókat.
Rendeld meg a mackócsapat történetét itt!
Mi kell egy szuper nyaraláshoz? Egy jó strand, egy csinos szalmakalap, egy labda, egy homokvár, no meg egy finom fagylalt! Szerencsére Boribonék gondoskodnak róla, hogy egy nyári mesében minden meglegyen, ami egy igazán kalandos pihenéshez kell! De ez még nem minden, mert a Boribon pancsol egy olyan kis üzenetet is hordoz, amivel a gyerekek könnyebben leküzdik a víziszonyukat.
A víziszony leküzdésében a leghatékonyabb a türelem és a bizalom. Boribonnak szerencséje van, mert Annipanni és Bence is sokat segítenek neki, így a mese végére legyőzi a félelmét és nemcsak megbarátkozik a vízzel, hanem még Annipanni kalapjáért is beúszik a tóba!
Alkotás – Az elképzelés és a megvalósulás a Boribon tojást fest című mesében
Minden kisgyerek megtapasztalja, hogy alkotni nem olyan könnyű. Vagy a saját, vagy a felnőttek, nagyobb gyerekek elvárásai megnehezítik a szabad rajzolást, festést, vágást vagy ragasztást. Amikor pedig nem sikerül teljesíteni a feladatot, jön a kiborulás. Pedig az alkotás öröme minden kisgyereket lázba hoz. A legjobb, ha a gyerek (Boribon) szabadon úgy festhet és rajzolhat, ahogy csak szeretne. Ám ismerjük Annipannit, aki anyáskodva igyekszik a tökéletességre. A kislány Húsvét alkalmával nem bízza Boribonra a tojásfestést. Jobb, ha a mackó csak adogatja őket, hiszen kicsi és ügyetlen ahhoz, hogy szépen megfesse a hímes tojásokat. Ám Boribon – kisgyerekhez méltó leleménnyel – elcsen egyet, amit koromfeketére fest, majd egy fehér pacát ejt rá! Nagyon helyes! A mese végére az is kiderül, milyen különleges remekmű Boribon húsvéti tojása. A Boribon tojást fest a szabad fantázia, játék és alkotás szimbóluma, nem véletlenül a kicsik kedvence!
Mit lehet tenni, ha a gyerek nem érti még meg, mi szolgálja valóban az érdekét? Ha legszívesebben a játszótéren aludna, soha nem szállna ki a kihűlt fürdővízből, vagy egész éjszaka mesét akar hallgatni? A konfrontáció és helyes kompromisszumra való törekvés tanulás és gyakorlás kérdése. Abbahagyni a játékot egyáltalán nem könnyű. Főleg, ha hóembert építhet a mackó! Az Annipanni, hull a hó!-ban a kislány persze szigorúan felrakja a szánkóra Boribont és hazaviszi, amikor annak van itt az ideje. Igen ám, de a szánkó mintha könnyebb lenne egy mackónyival! Boribon megint dacol: visszaszaladt a hóemberhez, mert nem akar tőle megválni. Itt a történet erősen mesei lesz: Annipanni fogja a hóembert és felrakja a szánkóra, hogy hazavigyék. Ettől kezdve, ha kinéznek az ablakon, ott mosolyog rájuk az új barátjuk. Így megtapasztalják a gyerekek, hogy az okos kompromisszumok megoldást kínálnak a nehéz, problémás helyzetekre. Ez hosszú távon empatikus hozzáállásra és a későbbi, akár felnőttkori feszültségek megfelelő kezelésére sarkallja a gyerekeket.
A gyerekeknek nem könnyű megtapasztalniuk a saját határaikat. Nehéz eltalálniuk, meddig kell és meddig lehet kitartani, mikor és hogyan jobb segítséget kérni, hogy megvalósulhasson egy vágyuk.
Boribon sütit szeretne enni – ki nem? Igen ám, Annipanni szívesen süt, csak ahhoz a mackónak almát kell hoznia. Boribon el is indul, de útközben többször is segítségre szorul, ő pedig megtanul kérni, kapni és hálát adni. Éppen csak azt nem veszi észre, hogy mire hazaér, a kosara már üres. Még szerencse, hogy egy humoros fordulat mindent megold, és egy óriási piknikkel zárul a könyv.
Boribon cicája kedves és pajkos, Boribon érzelmi tükre. Amikor Annipanni nincs jelen, vigasztaló játékra hívja a mackót, amiben Boribon hamar önfeledten csacskaságot követ el. A cica elszalad, és Boribon csak akkor döbben rá, hogy még el sem nevezte a macskát. Így hogy hívja haza?
Vannak rettentő vakmerő gyerekek, akik fittyet hánynak a veszélyre, és vannak óvatosak, akik a mászókára is csak akkor próbálnak felmerészkedni, ha közben fogjuk a hátukat.
A kicsik egyik legnagyobb és legnehezebb feladata, hogy barátkozzanak. Az igény kialakulása egy természetes és folyamat, de sokszor sajnos nagy a nyomás a gyerekeken. A család kényeztető biztonsága után nem könnyű elfogadni, hogy a világ nem (csak) arra van, hogy őket dédelgesse, így a viselkedésmódok és helyzetek, amiket családi keretek között megszokott, nagyban, a bölcsibe, az oviba, vagy a játszótérre lépve nem működnek és érvényesülnek. Mégis van egy abszolút pozitív oldala is a helyzetnek: egy gyerek sincs egyedül ebben a helyzetben, és ha minden jól alakul, talál magának egy barátot. A Boribon és Annipanni című könyv egy régi mese, amiért a mai napig rajongunk. Ezzel a kötettel született meg Boribon és Annipanni, a két elválaszthatatlan barát figurája. Láncmese, amivel a picik megismerik a ruhadarabokat is, és megtapasztalják, hogy milyen furcsa egymásra találás egy barátság kezdete. Később a kötetek során a kettejük kapcsolata más színben tűnik fel: Annipanni inkább az „anyukája” a macinak, aki vigyáz rá, felelősséget vállal érte és biztonságot nyújt neki, Boribon pedig egy igazi dacos-kedves-lelkes kisgyerek szerepében mutatkozik meg.
Mindegy gyerek megéli, milyen borzasztó lázasnak lenni. Ez a mese pont az, aminek tűnik: a mackó beteg lesz, Annipanni pedig türelmesen gondozza hosszú oldalakon keresztül. Színre lép a doktor, megjelenik a gyógyszer, a borogatás, a lázmérő, míg a mackó a sok szeretetnek és gondoskodásnak hála újra erőre kap, és szaladhat is kirándulni.
A tanulás tanulása – Boribon focizik
A Boribon focizik című mese egy gyönyörű tanulási folyamat, amiben a mackó megküzd a kudarccal, megtanul gyakorolni és kitartani a célért, hogy aztán élvezhesse a tudását.
Boribon itt új barátokat talál, akik a legújabb kötetben is fel fognak majd tűnni!
Szerezd be a mesét!
A mackó megint egy abszolút kortárs problémába ütközik egyből a mese elején: unatkozni kezd a barátaival. Annipanni persze nem hagyja annyiban a dolgot, és futóversenyt hirdet. Az állatok vidáman állnak a rajtvonalhoz, de Boribon megbotlik, megsérül, kiborul – ahogy az lenni szokott... A mese megmutatja, hogy a verseny is játék, a játék pedig akkor jó, ha élvezzük. Végül Boribon is megtalálja azt, amiben igazi bajnok tud lenni.
Kattints ide és rendeld meg a Boribon, a bajnok mesekönyvet!
A legnagyobb rajongók örömére pedig... megjelent öt Boribon könyv díszkiadása
Marék Veronika, a Boribon-mesék szerző-illusztrátora, a Pagony legelső és egyik legfontosabb szerzője, a magyar gyerekirodalom megkerülhetetlen alakja. A 80. születésnapjára jelent meg 2017-ben az ünnepi kiadás. A limitált példányszámú különlegességben öt kis Boribon-történet rejtőzik egy elegáns díszdobozban: Boribon és a 7 lufi, Boribon házikója, Boribon szüleésnapja, Jó éjszakát, Annipanni, Annipanni mesélj nekem!