Marék Veronikával beszélgettünk
Marék Veronika neve még annak is ismerős, aki gyereket sem látott soha. Egy egészen különleges történetet mutatunk most be az ő tollából. Megjelent a Boribon, Kippkopp, és még rengeteg más gyerekkönyv szerzőjének legelső meséje! Az írónővel a Kéményseprő Kelemen kapcsán beszélgettünk. Kattints ide, és olvasd el a vele készült interjúnkat!
A Kéményseprő Kelemen az egyik legelső írása volt, a ‘60-as évek elején született. Milyen volt akkor Budapest?
A hatvanas évek Budapestje valóban más volt, mint a mai. Még nem árasztotta el a várost a millió autó. Ezért csendesebb volt, és sokkal tágasabb.
Emlékszik még, hogyan született ez a mese? Már akkor tudta, hogy gyerekkönyvíró lesz?
Ezt a mesét az ihlette, hogy akkoriban sok felnőtteknek szóló mesét olvastam. Még nem tudtam biztosan, hogy gyerekkönyv-szerző leszek-e, vagy valami más.
Tedd kosárba a kötetet!
Hogy emlékszik vissza a digitalizáció előtti időkre? Hogyan tartották a kapcsolatot egymással?
Barátainkkal, szerelmeinkkel háromféle módon kommunikáltunk: vezetékes telefonon, postán küldött levelekkel, vagy személyesen látogattuk meg egymást. Ha valakinek nem voltak meg az adatai, azért csak bolyongani lehetett össze-vissza. Nem volt facebook, sem más egyéb.
Olvass el egy cikket a Kéményseprő Kelemenről itt!
Mit jelent önnek ez az ég és föld közötti alak? Ki a kéményseprő? És vajon miért veszi fel éppen a kék ruhás lány a sapkát, mikor senki más nem?
A kéményseprő számomra hős, aki meg akarja menteni a város lakóit a szörnyű vihartól. A sapkáját viszont, amit ledobott, senki nem szedi fel a sárból. A kék ruhás lány az egyetlen, aki érzi: méltatlan dolog kint hagyni az esőben. Ahogy Kelemen felelősséget vállal az emberekkel, a lány is felelősséget vállal az ismeretlen megmentővel.
Egy kérdés erejéig tekintsünk a jövőbe! Dolgozik most valamilyen könyvön? Milyen mesére számíthatnak öntől a gyerekek legközelebb?
Karácsonyi Boribon-mesén dolgozom. Remélem, a héten nyomdába kerül. Izgulok, mit szólnak majd hozzá a kicsik - és a nagyok...