Moziba hívunk minden 10–14 év közötti iskolás csoportot
2025 januárjában debütál Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című családi filmje, amely holland-magyar koprodukcióban jött létre. A film forgatókönyvének alapja Annet Huizing holland írónő többszörös díjnyertes sikerkönyve, a Hogyan írtam véletlenül egy könyvet?, amely a Pagony Kiadó gondozásában jelent meg magyarul 2019-ben, és amelyet a magyar diákok-felnőttek is egyaránt rajongással fogadtak. Most elkészült hozzá a film is, nézzétek meg együtt!
A film egy magyar sztárokkal tűzdelt családi mozi, amely rávilágít az írás gyógyító erejének csodájára. A film témájából fakadóan nemcsak azt mutatja meg a gyerekeknek, fiataloknak, hogy az írás hogyan tud eszköz lenni arra, hogy feldolgozzuk saját érzelmeinket, veszteségeinket, de arra is rávilágít, hogy hogyan kapcsolódhatunk ezáltal másokhoz. A filmben számos magyar irodalmi utalás is megjelenik, és egyfajta íróleckeként is felfogható, hiszen több jelenet szól arról, milyen eszközei vannak egy írónak, hogy kifejezze érzéseit, gondolatait. Ezek miatt különösen fontosnak tartjuk, hogy a film eljusson minél több diákhoz, és azt gondoljuk, hogy a film megnézése akár felér egy nagyon izgalmas dupla irodalomórával is.
A film története röviden: Főhősünk egy 12 éves lány, Nina (Demeter Villő), aki a szomszéd idős írónőtől (Zsurzs Kati) tanul írni. Az írás közben feldolgozza rég elvesztett édesanyjának (Lovas Rozi) hiányát, megéli az első szerelmet (Kövécs Barnabás), jobban megismeri saját magát és családját (Mátray László /apa, Tenki Réka/ nagynéni) és ezáltal nyitottá válik, egy új családtag, új anyuka (Rujder Vivien) befogadására.
A film alapját adó Hogy írtam véletlenül egy könyvet? című regénybe, amely a Pagony Kiadónál jelent meg 2019-ben, itt tudsz beleolvasni.
A film fő társadalmi témái:
Veszteségfeldolgozás, gyászfeldolgozás
Az írás mint terápia
Olvasás népszerűsítése
Felnövés: első szerelem, nővé válás
Környezetvédelem: a teljes film gyártása során a készítők előtérbe helyzeték a green filmgyártás szabályait, illetve a történet során is számos elem mutat rá finoman, hogyan óvhatjuk a környezetünket.
Állatvédelem: a film gyártása rendkívül állatbarát volt. Sok állat szerepel a filmben, mindvégig úgy alakították ki a forgatás menetrendjét, hogy az ne borítsák fel az állatok napi rutinját.
Sokszínűség: Ez az első olyan magyar családi film, amiben több nemzetiség gyermeke is fontos szerepet kap. A főhősünk legjobb barátnője kínai, a háttérszereplők közül sokan különböző nemzetiségűek.
Iskolai vetítések
2024 decemberében, valamint 2025. január-március között az alkotók vetítéseket szerveznek diákok számára, ahol kedvezményes mozijegy áron (1800Ft/ fő) nézhetik meg diákok a filmet. Minden osztályt vezető tanár ingyenesen vehet részt a vetítésen. A vetítést követően, igény szerint, a film alkotóival vagy szereplőivel félórás beszélgetést, közönségtalálkozót tartanak, ahol a fiatalokat bevezetik a forgatókönyv fejlesztésének hátterébe és a filmkészítés rejtelmeibe.
Kiknek ajánljuk?
A filmet 10–14 éves gyerekeknek és tanáraiknak ajánljuk. A filmet különösen izgalmasnak gondoljuk a film, média iránt érdeklődő diákok számára, és mindenkinek, aki tanul magyar irodalmat, illetve aki ebbe a korosztályba tartozik.
Amit kaptok:
Moziterem lefoglalása
Stábtagok leszervezése a vetítésre
Egy oktatási segédanyagot, amelyet a film megnézését követően az iskolában fel tud használni a tanár a film további feldolgozására, beszélgetésre a diákokkal.
Program hossza:
A film 99 perces, amelyet igény szerint egy 30 perces közönségtalálkozó követ a film rendezője és – amennyiben lehetőség nyílik rá – valamely egyéb stábtag vagy színész társaságában. Így összesen a program 2 órát vesz igénybe a helyszínen.
Jelentkezés:
A jelentkezéseket a létszám és elérhetőség megadásával a szervezők a lenti email címeken várják. Kérjük, írjátok meg, hány fővel érkeznétek és mely napon.
Vetítési időpontok:
Corvin mozi: december 11–14 között és december 18. Délelőtt, 10 órai kezdés
Uránia mozi: december 7., december 14., december 16–20 között, 10 órai és 14 órai kezdéssel; január–március között vetítések, melyek időpontját a későbbiekben hirdetjük meg.
További információ:
Banai Katalin / iskolai program koordinátor kati.banai1@gmail.com / 06 30 5531237 Lakos Nóra / író, rendező/ társ-producer lakosnora@gmail.com / 06 70 5561509 FB: @veletlenulfilm / Instagram: @veletlenulfilm
A film első előzetesét nézd meg itt!
A film alapjául szolgáló könyvet pedig itt rendelheted meg: Hogyan írtam véletlenül egy könyvet?