Megjelent az idei The White Ravens katalógus – benne két magyar gyerekkönyvvel

Gratulálunk Balássy Fanninak és Korbuly Áginak, illetve Simonfalvi Ancsának és Agócs Írisznek!

Az 1993 óta évente kiadott The White Ravens katalógusokba a nemzetközileg is elismert gyerek- és ifjúsági irodalom darabjai kerülnek. A Müncheni Nemzetközi Gyerek- és Ifjúsági Könyvtár válogatása több mint kétszáz olyan művet tartalmaz, melyek irodalmi, képi minősége, témája kiemeli őket az adott év számtalan megjelenése közül. Az elmúlt években több Pagony-könyv is került a válogatásba, ami hatalmas büszkeség a Kiadó számára. Tudj meg többet a White Ravensről, olvass tovább!

A katalógus nemzetköziségét hangsúlyozza, hogy ötvennél is több ország könyveiről tartalmaz ajánlásokat, ezeket az ismertetőket pedig – ahogy magukat a válogatásokat is – gyerekirodalmi szakértők készítik. A Bolognai Gyerekkönyvvásáron, illetve a Frankfurti Könyvvásáron pedig személyesen is megtekinthető néhány a kiválasztott művekből, és maguk a katalógusok is kézbe vehetők. De nem kell messzire utaznunk, hogy megismerjük a válogatások tartalmát – online egészen 2005-ig visszamenőleg elérhetőek a katalógusok itt.

A weboldalon pedig kereshető adatbázis is fogadja az érdeklődőket, amiben többek között szerző, ország, cím alapján tudnak böngészni a 2011 után megjelent katalógusokban.

A könyvtár honlapján nem véletlenül vezetik fel ezekkel a szavakkal az idei válogatást: a katalógus az irodalmi felfedezések kincsesbányája, iránytűként szolgál a hatalmas gyermekkönyv-piacon a kiadók, könyvtárak, irodalmi fesztiválok, nemzetközi könyvesboltok és a nemzetközi gyermekkönyvek iránt érdeklődők számára egyaránt. Benne lenni egy White Ravens katalógusban hatalmas elismerés, így nem kis büszkeség, hogy már számos, a Pagony Kiadónál megjelent könyv is részese lett.

Ilyen Berg Judit méltán híres Rumini-sorozatának első része is, ami a 2008-as katalógusban kapott helyet Kálmán Anna illusztrációival. Az ajánlás kitér Rumini szerethetőségére, a humorral teli történetre és a kifejező illusztrációkra. Nem véletlen, hogy azóta már szinte mindenki hallott a bátor egérről, aki ráadásul azóta a Most én olvasok!-sorozatban 5 új részt kapott.

2012-ben is két Pagony-könyv került bele a válogatásba: Finy Petra Maja tizenkét babája, amit Szegedi Katalin illusztrált, és Dávid Ádám A virág utcai focibajnokság: Meseregény négy tételben, Rubik Anna rajzaival. Mindkét történetben központi szereplők a nagymamák, de míg előbbinél a múlt megismerése áll a középpontban, utóbbinál a halál tematizálódik, gyerekbarát megközelítésben.

Dániel András többször is megkapta ezt az elismerést: 2014-ben az azóta szintén közkedvelt sorozattá duzzadt Kufli-könyvek második részével: A kuflik és a nagy esővel. 2015-ben a Mit keresett Jakab az ágy alatt? (és mi történt ott vele?) című, részben interaktív mesével, részben foglalkoztatóval, ahol az olvasó végigköveti Jakabot az ágy alatti párhuzamos világ megismerésében. 2022-ben pedig a Nincs itt semmi látnivaló! című könyvével került a katalógusba, melyben a sötéttől való félelmet mutatja be. „Az általa teremtett világ a legfurcsább kis lényeknek ad otthont, és az első pillantásra ismerősnek tűnő történetek tele vannak fordulatokkal és meglepetésekkel, nem beszélve a megragadó humor és az éles látásmód pillanatairól.” – ismerteti a szerzőt az akkori katalógus.

Idén is két, a Pagony Kiadó gondozásában megjelent könyv került a válogatásba, képviselve ezzel Magyarországot.

bocs_hogy_elek_borito_1000px_dijak.jpgBalássy Fanni: Bocs, hogy élek, illusztrálta Korbuly Ági

Balássy Fanni könyvében – amely az Év Gyerekkönyve Díj shortlistjére is felkerült, illetve elnyerte a Szép Magyar Könyv díjat is – a kamaszkor elhagyása, és a felnőtté válás nehézségei jelennek meg, miközben a világot uraló folytonos bocsánatkérések kötelezőségét bírálja. A Tilos az Á Könyvek sorozatában megjelent mű szókimondó nyelvezete rámutat a huszonévesek szorongásaira, félelmeire. A közelmúlt eseményei, a magyar társadalom problémái is jelen vannak a könyvben. A 2020-ban debütált szerző első könyve, a Hol is kezdjem is Év Gyerekkönyve Díj shortlistre került, így nem meglepő, hogy második műve ilyen rangos elismerésben részesül. „A düh, a lemondás, a túlterheltség érzései, valamint az irónia és a humor csipetnyi jelenléte mind-mind összekapcsolódnak. Az intenzív, monológszerű szövegfoszlányok kongeniális kísérőre találnak Korbuly Ági dinamikus, kaotikus rajzaiban.” – olvashatjuk a 2024-es katalógusban.


Simonfalvi Ancsa: Ali király karácsonyi vacsorája, illusztrálta Agócs Íriszali_kiraly_karacsonyi_vacsoraja_borito_1000px_hubby_wraven.jpg

Simonfalvi Ancsa téli meséje 2024-ben az Év Gyerekkönyve Díjat is elnyerte az elsőkönyves kategóriában. Karácsonyhoz közeledve valaki ellopja a mindenki által szeretett Ali király varázserővel bíró merőkanalát, így Radón és Maxin múlik, hogy megtalálják azt és megmentsék a karácsonyi vacsorát. Az ünnepekhez közeledve kifejezetten aktuális olvasmány ez a humorral teli történet. „Simonfalvi Ancsa gyerekkönyv-debütálásával egy klasszikus karácsonyi történetet mesél el modern vonásokkal és szellemes fordulatokkal. Agócs Írisz dinamikus, lágyan tintázott képeket készített a történet jeleneteihez és szereplőihez.” – zárja le ajánlását a White Ravens.


Kíváncsian várjuk, mit hoz a 2025-ös The White Ravens katalógus.

Kaiser Zsanett cikkét olvastad.

Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságainkról, akcióinkról és különleges programjainkról, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

  • Ismerd meg Ali királyt!

  • Mentsük meg a karácsonyt!

  • Mindent a Rumini sorozat részeiről!

  • Itt vannak Rumini legújabb kalandjai...

  • Újabb rangos elismerést kaptak a Pagony könyvei!

  • Íme 2023 legjobb gyerekkönyvei!

  • Táguló kufliverzum

  • „A mesefolyam felnőttként sem tűnt el”

  • „Elég vagy.”

  • Fejezzük már be végre a szabadkozást!

  • „Elnézést kérek, ne haragudjon, bocsásson meg, pardon”

  • Dániel András: Nincs itt semmi látnivaló!

  • Ez a könyv ott kezdődik, ahol a legtöbb elalvós mese véget ér

  • Nincs itt semmi látnivaló!

  • Nézz bele Dániel András gyönyörű kötetébe!

  • Maja tizenkét babája