Fantasztikus Egyiptom
A szelek tornya, a Babilon és A nulladik zsebuniverzum után, egy újabb nagyszabású regénnyel bővült Szakács Eszter fantasy univerzuma. A Füstmágus című nagyregény, nem kötődik közvetlenül a Grifflovasok-trilógiához, így előzetes ismeretek nélkül is szuper élmény lesz. Tudj meg mindent az új kötetről! Olvass tovább!
Az Uaszet zsebuniverzumban játszódó regény, az egyiptomi mitológiából, valós kultúrtörténeti elemekből, és a legelképesztőbb fantázia szülemények keveredéséből kibontakozó történet. A főszereplő Naumi, aki szinte még maga is gyerek, de sorozatos katasztrófák következményeként hirtelen családfenntartó lesz. A fiatal lánynak pillanatok alatt kell felnőtté válnia, miután szülei életüket vesztik egy hajószerencsétlenségben, a házuk pedig, ahol élnek, porig ég. Miután Naumi a legidősebb, neki kell megvédeni és ellátni iker öccseit és fogadott kistestvérét is. Az árván maradt gyerekek az őket üldöző gyámügy elől Nekropoliszban, a sírvárosban, egy masztabában húzzák meg magukat.
A kamaszlány élete nem csak a hirtelen rászakadt felelősség miatt fordul fel teljesen, hanem egy új mágikus képesség miatt is, ami a tűzvész éjszakáján szállta meg. A füstmágiával olyan erő birtokába jut, ami isteni eredetű küldetés végrehajtására teszi képessé. Feladata megtalálni a fáraó örökösét, egy kislányt, akit 5 évesen raboltak el, és keltették halálhírét. A gyermekrablás mögött Széth, a viszály istene áll, aki már nem csak a fáraó utódlást veszélyezteti, hanem az egész zsebuniverzumot. Nauminak ezért testvérei és barátai segítségével nem kevesebbre, mint a világ megmentésére kell vállalkoznia.
A fantasztikus regény fő helyszíneinek leírása, az öltözetek, ételek, szokások mind visszanyúlnak az egyiptomi mitológiához. Olvasás közben sokszor nehéz eldönteni mi eredeti és mik a szerző hasonló hangzású kitalációi. Az mindenesetre egyértelmű, hogy Szakács Eszter nagyon otthonosan használja az ókori Egyiptom attribútumait, miközben a fiatalok számára érdekes, a modern világ technikájára hasonlító eszközökkel, a kamasz olvasók ízlésvilágához igazodó ingerekkel, történésekkel teszi izgalmassá ezt a fantáziavilágot. Mindenkinek van például vapija, ami a mobiltelefon megfelelője papirusztekercs formájában. Egy istenektől kapott kulcs segítségével pedig olyan ajtók nyílnak meg a főszereplő előtt, amin bárhova "teleportálhatja" magát. Ki-be járása van például az alvilágba is, ahol a hieroglifákból ismert rítusok résztvevőjévé válik.
Miközben a legrészletesebb leírásokat olvashatjuk az isteni veszedelmes viszonyokról, Ízisz, Ozirisz , Ré vagy Amon istenek jelentőségéről, az ókorból megmaradt, és a zsebuniverzumban is működő tradíciókról, életmódról, szokásokról, aközben a mai kamaszokhoz hasonló, vagány és nagyon szerethető főhősökkel izgulhatunk végig, sokszor "marveli" magasságokba repítő akciójeleneteket.
Szfinx testőr, alakváltó griff, a legkülönbözőbb gonosz varázslatokkal bíró vörös papok, időkapszulák, homokdeszkás üldözések, mocsári és sivatagi csaták, és rengeteg szeretnivaló gyerek gondoskodik arról, hogy a Füstmágus című könyv garantáltan kiszakítson minket a valóságból, és egy szuszra elolvasva kerüljön a kedvenc könyveink közé.
Bagossy Laura ajánlóját olvastad.