Az Abszolúton túl
A 9-12 éves kiskamaszoknak megfelelő regényt találni talán a legizgalmasabb feladat a munkánkban. Nagyon szeretjük ezt az életkort, irtó jókat szoktunk beszélgetni a boltban, ezeknek a gyerekeknek nagyon határozott véleményük és ízlésük van. Ezek a könyvek pedig valóban fantasztikusak: izgalmasak, ötletesek, róluk és hozzájuk szólnak, és amellett, hogy viccesek, komoly témákat is feldolgoznak, mint például a válást, egy szülő elvesztését, az iskolai szekálásokat vagy a klímaváltozást. Nézd meg, mik azok a könyvek, amik mellett a kiskamaszok elfelejtik a mobiltelefonjukat bámulni!
Tess és én
Anna Woltz Pagony-szerte az itt dolgozók egyik kedvenc szerzője. Mindannyian egyetértünk abban, hogy elképesztően jól ismeri és érti a kiskamaszokban zajló lelki folyamatokat, és megható érzékenységgel szól hozzájuk. A Tess és én volt az első könyve, amit olvastam, azóta is ez a kedvencem tőle.
A könyv egy fiú és egy lány barátságáról szól, akik egy nyaraláson botlanak egymásba. Tess egy kicsattanóan életvidám kislány, szinte az ellentéte másik főszereplőnknek, Samuelnek, aki inkább merengő típus. A két gyerek nagy hatással van egymásra, Tess energiája kicsit oldja a szorongó Samuelt, aki pedig rávezeti a kislányt, hogy megélni a kevésbé kellemes érzéseket fontos és hasznos.
Attól, hogy egy 10-12 éveseknek szóló könyv témája komoly, lehet úgy tálalni, hogy teljesen feldolgozható legyen a számukra. Még felnőttként is úgy éreztem, sok új és értékes gondolatot kaptam tőle az elmúlástól való félelemről és arról, hogy nem az a fontos, hogy egy emberi kapcsolat örökké tartson, hanem hogy mindkét félnek sokat adjon.
Léna listái
Egy másik örök kedvenc! Szintén az első könyvek között volt, amit elolvastam, amikor elkezdtem a Pagonyban dolgozni, mégpedig azért, mert magam is őrületes listaíró vagyok, pont mint Léna.
Lista Léna nagyon nehezen hoz döntéseket, ezért minden témához felderíti az összes lehetséges opciót: hogy mit vegyen fel reggel, mi a legmegfelelőbb reakció apukája borzalmas indonéz kajáira, vagy ki az öt legidegesítőbb osztálytársa. Később viszont ezeket a könnyed témákat felváltják az olyan listák, amik a szülei kapcsolatának válságához kötődnek.
A gyerekek pontosan érzik, ha a felnőttek között valami nincs rendben, és reagálnak is erre a maguk módján. Szükséges, hogy beszéljünk velük a családot érintő változásokról, hogy kifejezhessék érzéseiket, álláspontjukat, és ne a fejük fölött szülessenek őket is érintő döntések.
A Léna listái bár egy válás történetét (is) dolgozza fel, nem csak érintetteknek ajánlom. A szeretet és szerelem különböző formáiról, megváltozott családi helyzetekről szól, amikkel minden kiskamasz találkozik vagy a saját családján belül, vagy a környezetében. Ne féljetek ezekről beszélni, adjatok a kezükbe olyan olvasmányokat is, amik tágítják a látókörüket, és a sajátjuktól esetleg eltérő élethelyzeteket mutatnak be.
Az osztály vesztese, El fogsz tűnni, Zuhanórepülés
Stuart Horten-sorozat
Evezzünk kissé könnyedebb vizekre, mesélek kicsit a Stuart Horten-könyvekről! Ez a kétkötetes kis sorozat bájos, kalandos, telis-tele szeretnivaló szereplőkkel, akikkel könnyű azonosulni, hiszen néha pont úgy szerencsétlenkednek, ahogyan mi is.
Tízévesnek lenni nem könnyű, pláne ha az ember alacsony, és ráadásul egy végtelenül unalmas kisvárosba kénytelen költözni, ahol az égvilágon semmi sem történik, a szomszéd lányok pedig rendkívül irritálónak tűnnek.
Aztán kiderül, hogy bár Stuart a szüleivel nem annyira találja a közös hangot, valaki mégis akadt a családjában, aki hasonlóan pici volt, mint ő, ráadásul egy varázsdobozt is hagyott hátra maga után… amiben – leírni is kiábrándító – a fiú földhözragadt apukája a gemkapcsait tartja.
Stuart azonnal munkához lát, hogy felderítse a múltat és Tony bácsi mágikus masináinak rejtélyét. Ahogy kutakodik, egyre többet megtud a családjáról és a második világháború idején élt nagybácsiról is… sőt, saját magáról is.
Már olvastátok a Panthera-sorozatot és az Időfutárt is, de azóta sem találtatok semmi ezekhez foghatóan érdekeset? Jó hírem van, ez a trilógia betölti majd az űrt az életetekben!
Somniavero
Anyukám épp a napokban fejtette ki, hogy szerinte hamarosan már a fejünk felett repkednek majd az autók, nekem meg egyből az jutott eszembe, hogy biztosan imádta volna tízéves korában a Somniaverót. Ez ugyanis egy jövőregény, 2031-ben indul a cselekménye.
De ez még nem minden! Főszereplőnk, Jochanan teljesen véletlenül ragadt ebben az évben, ő valójában a még távolabbi jövőből, 212l-ből érkezett vissza oda. Durva, igaz? Dupla jövőregény!
Jochanan a somniavero nevű üvegcsével utazgat, családjával együtt időturisták. A dolog lényege, hogy a családok csak együtt mozoghatnak az időben, és nem érintkezhetnek senkivel a múltból, nehogy megkavarják a jövőt. A somniavero azonban eltűnik, Jochanan pedig a múltban ragad, egyedül… A regény rengeteg izgalmas és aktuális kérdést vet fel azon túl is, hogy a fiú hogyan jusson haza. Mi az, hogy klímamenekült? Hogyan fog kinézni a bolygó, az élet 100 év múlva Földön, mi vár ránk, ha így folytatjuk tovább?
Beszélgessetek róla, és vigyázzatok a bolygóra, hogy a jövő Jochananjainak ne kelljen időutazniuk egy jó kis tengeri fürdőzéshez!
Kepler62
Újabb remek tipp a sci-fi rajongóinak! A Kepler62-t azoknak a gyerekeknek szoktam elsősorban ajánlani, akik rajonganak a virtuális játékok világáért, és esetleg nem szívesen olvasnak regényeket, mert másféle impulzusokhoz vannak szokva.
A Somniaveróhoz hasonlóan ez a világ is a jövőben játszódik, méghozzá egy abszolút disztópikus jövőben, ahol a friss gyümölcs vagy a kenyér sem alapvetés már, az embereket pedig folyamatos megfigyelés alatt tartja a kormány.
Ebben a világban próbál boldogulni Ari és öccse, Joni, amikor rátalálnak a Kepler62 nevű játékra, aminek a pletykák szerint van egy utolsó, titkos szintje, amit még senki sem tudott megcsinálni, mivel összesen százszor lehet próbálkozni, utána a rendszer blokkolja a játékost. A játék beszippantja a gyerekeket, eleinte kifejezetten könnyűnek is tűnik, de aztán jön a feketeleves…
Vajon sikerül a két elszánt gyereknek végigvinni a pályát? Mi történik, ha igen? Mi vár rájuk utána?
Megígérem, hogy ezekre a kérdésekre mind választ kaptok a könyvekből!
Lidércfény nyomozóiroda
Hoztam egy krimit is, ne izguljatok!
Ha elolvassátok ezt a regényt, a legunalmasabbnak ígérkező vakációhoz is megjön a kedvetek. Ne feledjétek: a kaland mindenhol ott van, csak keresni kell! Mondom, mik a tények: egy apró, Magyarország határán található kis faluban éjszakánként különös fények tűnnek fel a nádasban. Az oka ismeretlen. A helyiek már beletörődtek a jelenségbe, nem így a négy, nyaralni érkező gyerek, Gréti, Sára, Marci és Bence. Ők elhatározzák, hogy utánajárnak ennek a rejtélynek, és gyorsan meg is alapítják a Lidércfény Nyomozóirodát. Egy helybéli fiú, Krisztián segítségével kezdenek bele a szálak kibogozásába, pillanatok alatt felforgatva az egész kis falu életét.
Szerezd be ITT mindkét részt!