Érzékeny témákról őszintén
Vannak olyan szituációk az életben, amiket felnőtt fejjel, sok élettapasztalattal is nehéz átvészelni. Teljesen természetes, ha felmerül bennünk, hogy ezeket a dolgokat felesleges megosztani a gyerekekkel, arra gondolva, hogy a lelkük nem bírná el a problémáink súlyát. De ne feledjük, az elfojtott feszültségek előbb-utóbb úgyis a felszínre szivárognak valamilyen módon, a gyerekek pedig nagyon pontosan tudják, hogy valami nyomaszt bennünket... – Olvass tovább!
Akármilyen nehéz, a legjobb döntés általában az, ha beavatjuk őket a problémáinkba a koruknak megfelelő módon. Olyan is van, hogy a gyerekünk él át nehézségeket, és mi szeretnénk segíteni neki, de nem tudjuk, hogyan kell, mert csak felnőttekkel szoktunk ilyesmit megvitatni (vagy leginkább velük sem). Mindkét oldalról nehéz feladat megtalálni azt a nyelvet, amin egy felnőtt és egy gyerek érzékeny témákról beszélgethet egymással, ilyen helyzetekben óriási segítség tud lenni egy jól megválasztott segítőkönyv, ami egy lebilincselő történet elmesélése mellett észrevétlenül segít, hogy érzelmeinkről, problémáinkról kommunikáljunk.
Legyen szó érzelemszabályozásról, szenvedélybetegségről, gyászról, háborúról vagy a nemet mondás jogáról, ebben a cikkben igyekszünk minden nehéz témához ajánlani egy könyvet vagy sorozatot, amely segítheti a feldolgozást.
Shona Innes: Ölelj meg!-sorozat
Az óvodás és kisiskolás kor főszereplői az érzelmek. Ahhoz, hogy magunkkal és a környezetünkkel is harmóniában éljünk, elengedhetetlen, hogy ismerjük, a helyén kezeljük és jól kommunikáljuk az érzéseinket. A gyerekek számára ebben nyújtanak egyedülálló segítséget az Ölelj meg!-könyvek, amelyek érzékenyen és pontosan mesélnek az élet fontos részeiről.
Az ausztrál pszichológus könyvei azokból a levelekből születtek, melyeket fiatal pácienseinek írt a közös munka folyamán – meséli a vele készült interjúnkban. Többek között olyan témákkal is találkozhatunk a sorozatban, mint a család sokfélesége, az élet végessége, a szeretet, a harag, az internet vagy éppen saját magunk elfogadása. A meséket Agócs írisz érzékeny és csodaszép illusztrációi kísérik. Tapasztalatból állítjuk, hogy felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt segíthetnek ezek a kis könyvek, akár már kétéves kortól.
Ismert meg a sorozat részeit ebből a cikkből!
Aurélie Chien Chow Chine: Gaston érzelmei- és Gaston, a kis unikornis-sorozat
Ezt a két, rövid könyvecskékből álló sorozatot egy francia óvodai relaxációs terapeuta írta és rajzolta, de nem csak ovisoknak ajánlott. A könyvek főszereplője Gaston, egy kis unikornis, akinek a sörénye mindig elárulja, mit érez éppen. Ha kiegyensúlyozott, a szivárvány minden színében ragyog, de ha eluralkodik rajta például a düh vagy féltékenység, a sörénye egyszínű vörösre vagy rózsaszínre változik.
Gaston még ovis, így nem sokat tud a pszichológiáról, de a mágikus sörénye sokat segít neki abban, hogy felismerje, mit érez éppen (gondoljunk csak bele, ezt kibogozni még felnőttként sem egyszerű feladat!). Gaston érzékeny lélek, teljesen hétköznapi szituációk dühítik fel vagy szomorítják el, mint például az, hogy a többiek nem akarnak vele játszani, vagy hogy a szülei kicsit kivételeznek az unokatestvérével.
Színváltós sörényt sajnos nagyon nehéz növeszteni, de Gastonnak van egy másik varázslatos képessége is, amit viszont bárki megszerezhet, aki elvégzi a könyvecskék végén található, speciálisan az érzelmekre szabott légzőgyakorlatokat: a nyugodt légzés mágikus ereje. Gaston, ha úgy érzi, eluralkodik rajta a szomorúság, félelem vagy bármilyen más érzelmi feszültség, légzőgyakorlatokat végez, és a képzelőerejét felhasználva például pajzsot képzel maga köré, vagy elfújja messzire a szomorúságot okozó fellegeket, hogy megnyugodjon, és ez sikerül is neki.
Persze önmagukban, beszélgetés nélkül, csupán légzőgyakorlatokkal még nem oldottuk meg a problémáinkat, de hasznos, ha a gyerekek minél hamarabb megtanulják, hogyan válasszák el érzelmi reakcióikat egy probléma objektív megoldásától. Felnőttként is sokkal hatékonyabban oldjuk meg a problémáinkat, ha veszünk néhány mély lélegzetet vagy egy hideg zuhanyt, nem pedig forró fejjel megyünk neki a problémáknak. A gyerekekkel sem működik ez másként: ha egy síró vagy toporzékoló gyereknek megtanítjuk, hogyan billenhet vissza az egyensúlyba, félig nyert ügyünk van, Gastonnak pedig szuper légzőgyakorlatai vannak ilyen esetekre.
Találd meg a számotokra legmegfelelőbb kötetet a Gaston érzelmei és a Gaston, a kis unikornis című sorozatokban!
Dr. Catherine Dolto és Colline Faure-Poirée: Most már tudom!-sorozat
Hallottál már Dr. Catherine Dolto-Tolitch-ról? És úgy ismerősebb, hogy dr. Cat? Aki olvasott már legalább egy kötetet a Most már tudom!-sorozatból, az biztosan nem felejti el őt, ahogy kedvenc mondását sem: „Amit értünk, attól nem félünk!” Többek között olyan összetett témákról mesélnek érthetően és befogadhatóan a könyvei, mint egy kistestvér érkezése, hogy milyen fiúnak és lánynak lenni, a szülők válása, vagy akár a bepisilés.
Catherine Dolto-Tolitch orvos, haptoterapeuta és író, a gyermekek egészségével foglalkozó könyvek a szakterülete. A haptonómia a kapcsolat és a meghallgatás művészete. Alapja a tisztelet, a feltétel nélküli elfogadás, a nyitottság és a jelenlét. Ezekre az alapelvekre épül a Most már tudom!-sorozat is, melyet Dr. Dolto-Tolitch Colline Faure-Poirée-vel közösen hozott létre. Ezek a kötetek az élet minden területét érintő kérdésekkel foglalkoznak, rajtuk keresztül pedig közvetlenül a gyermekekhez szól a szerzőpáros.
A kicsik élete izgalmas kaland, csupa felfedezés, ami nem mentes az erőteljes érzelmektől sem. A Most már tudom!-sorozat lapjain a családok hétköznapjaiban előforduló szituációk elevenednek meg, melyeket élettel teli, kedves rajzok hoznak közelebb a gyermekekhez. A kötetekben Dr. Catherine Dolto megosztja egyedülálló tudását a gyermekkorról, a kötet végén pedig mint dr. Cat szól a gyerekekhez: éppen úgy, mintha ott ülnének egymással szemben a rendelőjében. Példákkal mutat rá egy-egy téma megértésére, s összefoglalja az adott könyvben felvetett kérdéseket és válaszokat.
Kattints ide a sorozat részeiért!
Patrice Karst: A láthatatlan fonal
Távol lenni azoktól, akiket szeretünk, nem csak gyerekként nehéz, csak felnőttként már megtanultuk, hogyan ne beszéljünk róla. Pedig akiket a szívünkbe zárunk, azok hiányoznak nekünk, akkor is, ha csak néhány órára búcsúzunk tőlük. Ha szeretjük egymást, összeköt minket egy láthatatlan fonál, ami puha, de az acélsodronynál is erősebb, és annyira hosszú, hogy ha pulóvert kötnénk belőle, senkinek sem kéne fáznia a világon. Erről a csodálatos jelenségről, az önzetlen szeretetről szól Patrice Karst gyönyörű könyve, amit ő maga illusztrált.
Nagyszerű könyv ovis, bölcsis beszoktatás előtt, szeparációs szorongás enyhítésére, vagy csak úgy, emlékeztetőül, hogy éljünk bárhol a világban, bármilyen messze egymástól, a láthatatlan, erős fonal mindig összetart bennünket, amíg gondolunk egymásra.
Szerezd meg itt!
Kertész Erzsi: Nem mese
Ádám visszahúzódó, csendes kisfiú, akit nagyon sokat bántanak az iskolában, ő viszont senkit sem szeretne bántani, ezért még olyan dolgokat is lenyel, amiktől egyébként a gyomra fordul fel, például Olgi néni túrós süteményét is. Ennek a túrós sütinek köszönhetően egyik este Ádám nem bír elaludni, csak forgolódik, amikor egyszer csak megjelenik az ágya mellett egy különös lény, akit csak ő lát, és akit úgy hívnak, hogy NEM.
Ádám először tőle is úgy berezel, mint mindenki mástól az életében, de kiderül, hogy NEM segíteni jött, és az a célja, hogy megtanítsa Ádámnak, hogyan mondjon nemet. A bolondos segítőtárs ezután különböző szituációkba tereli Ádámot, és megmutatja neki, milyen sokféle „nem” létezik. Ott van például a „határozott nem”, a „gyávanyúl-áá, nem”, a „ne izgulj, nem” és a legnehezebb, a „köszönöm, nem”.
Rettentően hasznos könyv, ami viccesen mutatja be az árnyalatokat az erőszakos, agresszív „nem” és a kedves, de határozott „nem” között. Megmutatja azt is, milyen sokféle társas interakció létezik, mi bennük a közös, és hogyan mondhatunk nemet valakinek úgy, hogy ne bántsuk meg, miközben saját határainkat is tiszteletben tartjuk.
Artur Gębka: Apa üvege
Hogyan éli meg egy gyerek, ha valamelyik szülője alkoholproblémával küzd? Ezt mutatja be a nehéz témához érzékenyen közelítve Artur Gębka és Agata Dudek képeskönyve. A főszereplő, Emil, egy nap szembesül vele, hogy a nappalijukban megjelent egy üveg, amely azzal párhuzamosan növekszik, ahogy az apukája viselkedése nyugtalanító módon megváltozik.
A jelenség mindinkább magára vonja mindenki figyelmét. Az anyukája eleinte azt tanácsolja Emilnek, hogy ne vegyen róla tudomást, ám ez egy idő után neki is nehézséget jelent, és eljön az a pillanat, amikor már nem marad számukra hely a lakásban az egyre jobban elhatalmasodó palack, avagy a függőség mellett, amely végül teljesen elzárja tőlük az apát. A probléma túlnő a családon, de reményt kapnak a változásra egy különleges segítő személyében. Az ő támogatásával elkezdődhet, nemcsak az apa, hanem mindannyiuk gyógyulása.
A 2023-ban Lengyelországban az Év Gyermekkönyve díjat is elnyerő Apa üvege kiemelkedő módon, művészi igényességű, rendkívül kifejező erejű illusztrációival, és a gyerek nézőpontjára, az általa megéltekre fókuszáló történetvezetésével segíthet feldolgozni ezt a helyzetet. Egyik legnagyobb érdeme pedig, hogy tudatosítja az olvasóban, a probléma orvosolható, lehet külső segítséget kapni, nem kell, hogy ez a teher kizárólag a családtagokra háruljon.
Az Apa üvege a Wacław Felczak Alapítvány támogatásával jelent meg magyarul.
Itt találod a kötetet!
Schein Gábor: Apa átváltozott
Ez a könyv sokféle családi élethelyzetre értelmezhető. Műfaja is sokrétű: egyszerre segítőkönyv, rejtélyes, misztikus mese, de különleges képes mesekönyv is Grela Alexandra festői, részletes, egyedi világot teremtő illusztrációinak köszönhetően.
Apa rettentően viccesen tud állatokat utánozni! Vásárnap délutánonként néha félelmetes pók, vicces majom, mókus vagy bika – de olyan is van néha, hogy csak Apa. A gond ott kezdődött, amikor Apa farkassá változott, és nem változott vissza. Akkor minden más lett...
Legyen szó mentális betegségről, szenvedélybetegségről, vagy bármilyen más, a szülő személyiségére kiható változásról, az Apa átváltozott segíthet abban, hogy beszélgetni tudjatok a témáról.
Romana Romanisin és Andrij Lesziv: A háború, amely megváltoztatta Rondót
A háborúról beszélni tabu. A félelemről beszélni tabu. A gyerekeknek minderről beszélni az egyik legnagyobb tabu. Az ukrán szerző házaspár mégis alkotott egy képeskönyvet, ami a gyerekek nyelvén mondja el, mit jelent az, hogy ha valahol háború van.
Dankó, Zirka és Fábián békésen élnek Rondó kis városában, egy varázslatos és örömteli helyen, ahol még a virágok is énekelnek! Minden tökéletes... Egészen addig a végzetes napig, amikor a Háború megérkezik. Mivel sosem tapasztalták meg a Háborút, a lakosok nem tudják, mit tegyenek. Próbálnak vele beszélni és harcolni ellene, de semmi sem tűnik elégnek ahhoz, hogy megállítsák a Háború pusztításának és sötétségének terjedését. Dankó, Zirka és Fábián a fény, a közösség és a dal erejét felhasználva vezetik el Rondót a győzelemhez.
Ez a művészi kötet érzékeny történettel és lenyűgöző képi világgal beszél a háborúról, és elmondja azt, amit mind érzünk, de szavakba önteni mégis nagyon nehéz.
A magyar kiadás a House of Europe támogatásával jött létre.
Tudj meg többet a könyvről itt!