10 ok, amiért pofon vág ez könyv

Kamaszkritika A kék kabátos lányról

Ránézésre egy ártatlan, kedves regény A kék kabátos lány, de valójában kegyetlenül őszinte, annyira, hogy az már fáj. Miközben olvasod, észre sem veszed, de újra és újra megüt, újra és újra fejbe vág, kinevet, kigúnyol. Tükröt tart eléd, és megmutatja: nézd meg, ilyen is vagy valójában! A földre lök, aztán felemel, és egyszer csak megint lent találod magadat. Hullámvasútba ültet, elhiteti, hogy túl élheted, utána pedig zuhanórepülésbe kezd veled. Simogat, aztán az arcodba csíp. A testedet meg-, a figyelmedet pedig leköti, majd betesz egy fiókba, ahová valójában tartozol. Az emberek közé, a múltba, a valóságba. De mégis hogyan képes egy élettelen tárgy, csupán a tartalmával bántani?

1. Mert beszól és kioktat...
Ez a könyv nem fog kertelni, megmutatja, mit is csinálsz rosszul, mikor nem gondolkozol helyesen, miben kéne változtatnod. Miközben úgy tesz, mintha szórakoztatni próbálna, igazából szid. Csak légy résen, és vedd észre, mikre is hívja fel a figyelmedet!

2. Mert hétköznapi hibák okozzák a tragédiákat...
Senki sem tökéletes, mindenki tesz olyan dolgokat, amit nem kellene, amit később megbán. Ez tény. Csakhogy bele sem gondolunk abba, hogy ezek a látszólag apró hibák milyen hatalmas problémákat tudnak okozni! Borzalmas rádöbbeni, hogy egy meggondolatlan mondat életeket olthat ki, vagy pedig a hobbink, véget vethet minden jónak, ami körülvesz minket. Ez a könyv viszont bemutatja, hogy bizony így van, és érdemes megfontoltan élni! 

                                     Szerezd meg a regényt kedvezményesen innen!

3. Mert mindenkit bepiszkít...
Ha a holokausztról beszélünk, a történelemről, vagy egy-egy tragédiáról, mindig képesek az emberek kivonni magukat, és úgy tenni, mintha senkinek semmi köze nem lenne hozzá, mintha csak Hitler lett volna az egyetlen gonosz a Földön. Ez a mű nem engedi, hogy ebbe a hitbe ringasd magadat! Téged, a nagyszüleidet, az ismerőseidet is elítéli, sőt magát az írót sem kíméli. Mindenkit beárul, és ráébreszt, ártani nem csak tettekkel, hanem azok hiányával is lehet.

2163013473_a8967af191_z.jpg

4. Mert tettekre szólít...
Csöndben ülni, és beletörődni, pont annyira rossz, mint a gonoszak mellé állni. Hányszor tapasztaljuk, hogy mégis inkább a nyugalmat és a biztonságot választjuk, a változás helyett. De ha mi sem csinálunk semmit, hogyan várhatjuk el mástól, hogy ő tegyen?

                                                               Olvass bele a regénybe!
5. Mert a szokatlan hétköznapokról szól...
Az egyik legfájdalmasabb ütése a könyvnek az, amikor bemutatja, hogy egy egyszerű, szokványos érzés mennyire szokatlan lehet, ellenben egy egyáltalán nem hétköznapi eset, mennyire átlagos lehet egy ilyen időszakban. Ráébreszt arra, hogy a körülöttem lévő, ismert világ, pár másodperc alatt mennyire idegenné tud változni.

6. Mert semmi sem fekete vagy fehér...
Ha a háborúról beszélünk, meg van a véleményünk Hitlerről, a nácikról, a nyilasokról és mindenkiről, akit berakunk a rossz jelző alá. Ellenben, akik nem tartoztak hozzájuk, csak jók lehetnek. Könnyű lenne így emlékezni, így tovább lépni, de ez a regény nem engedi. Kimondja, hogy a jók is lehetnek rosszak, valamint a rosszak is lehetnek jók, ugyanis ez az igazság.

                                            Olvasd el a szerzővel készült interjút!

7. Mert a velünk élő történelmet írja le...
A mű ráébreszt arra, hogy a történelem folyton ismételi önmagát, és fel kell készülnünk a legsötétebb időkre. Kellemes lenne azt gondolni, ami volt, elmúlt, csak egy másik időszakban, egy másik világban történhettek ilyen borzalmak. Pedig nem igaz. Ma, holnap és örökké lesznek olyan tettek, amiket nem tudunk majd feldolgozni. A kérdés csak az, az utókor ránk hogy fog emlékezni? Mint rosszra? Mint jóra? Vagy, mint egy kívülállóra, a saját világában?

16022724319_38d365ae99_z.jpg

8. Mert a gyáva bátrakról szól...
Ha nem félsz, nem is vagy igazából bátor. A könyvben mindenki retteg és remeg, de lép és tesz valamit. Nem Superman-ek, nem Batman-ek. Csak átlagos fiatalok, pont mint te, vagy én. Látni pedig, hogy ők megmerik tenni, amit mi nem, arcul csapásként ér.

    A regény elnyerte a 2017-es Edgar-díjat Ifjúsági irodalom kategóriában!

9. Mert sosem tudod, hogy mi lesz...
A regény kiszámíthatatlansága az életről, a történelemről, a jelenről szól. Azt gondolhatod, hogy csak fogás és praktika arra, hogy lekösse a figyelmedet, pedig nem feltétlenül. Ahogyan a te sorsod is kifürkészhetetlen, mindenkié az, a régen élteké, a hősöké, és a gyáváké is.

10. Mert megválaszolhatatlan kérdéseket boncolgat...
Engem személy szerint kikészít, ha valamiről nincsen határozott véleményem, nem tudok száz százalékosan mellé, vagy ellene állni. De az életben rengeteg ilyen dolog van, ez a mű pedig nem is egyet hoz erre példaként. Fájni fog, mert nem tudod eldönteni majd, mi is a helyes választás, de nyugodj meg, senki más sem képes rá!

Búcsúzóul pedig azt mondom, olvasd el! Tényleg, talán rosszul fog esni, lehet szenvedsz majd alatta, de az élet folyamán hányszor kell fájdalmat tapasztalnod ahhoz, hogy megnyerd a jót, hogy gyarapodj?

Kovács Hanga írásaHa a polcodon szeretnéd tudni a könyvet, akkor kattints ide és szerezd meg kedvezményesen!