Itt az új Éhezők viadala: A Vétkes
Cecelia Ahern neve ismerős lehet azoknak, akik olvasták (vagy látták) az Ui.: Szeretleket. Ezúttal viszont nem egy érzelmes-mélabús, de azért happy enddel végződő történetbe csöppentünk: az írónő új könyve, A Vétkes egy kőkemény disztópia, ami legalább annyira sokkol majd, mint Az éhezők viadala tette. Szpojlermentes ajánló Cecelia Ahern új sorozatáról.
A Vétkes főszereplője Celestine, egy 17 éves, tök átlagos lány. Persze neki is vannak heppjei, például imád nyelvtannáciskodni és már-már abnormálisan precíz. Van egy sikeres apja, egy modell anyja, egy helyes öccse és egy kissé lázongó nővére. A barátja, Art pedig az ország legbefolyásosabb emberének, Boscónak a fia, akivel már előre eltervezték azt is, milyen lesz az életük a középiskola után. Szóval a körülményekhez képest Celestine élete mesébe illő.
Csakhogy ne feledkezzünk meg arról, hogy A Vétkes egy disztópia. Az Örökké a tiédhez hasonlóan egy tökéletességre törekvő világban járunk, ahol mindenki, aki valamilyen etikai vagy erkölcsi kihágást vét el, büntetést kap. Nem bűncselekményekről van szó, hanem olyan deviáns tettekről, amikre a mi társadalmunk is megosztóan reagálna: a könyvben bíróság elé kerül egy nő, aki segített az anyjának, hogy eutanázia által haljon meg, de egy híres sportoló is, aki évekig csalta a feleségét. Aki Vétkesnek minősül, billogot kap, és élete végéig szigorú szabályoknak megfelelően kell élnie, hogy a társadalom tanuljon az esetükből. Mert itt nem akkor vagy jó, ha tanulsz a hibádból, hanem ha soha, semmilyen körülmények között nem rontasz el semmit.
A mindig logikusan és reálisan gondolkozó Celestine is a Vétkesek padjára kerül, amikor megpróbál megmenteni a buszon egy fulldokló Vétkest. Bosco eleinte próbálja kimenteni a lányt a helyzetből, ám miután Celestine nem hajlandó hazudni arról, hogy miért akarta megmentani a Vétkest (ami törvényellenesnek minősül és börtönbüntetés jár érte), előtör Bosco hataloméhes énje, Celestine addigi élete pedig kártyavárként dől össze.
Celestine (akárcsak Katniss Everdeen) nem érzi magát hősnek vagy vezetőnek. Az öregembert nem azért mentette meg a buszon, mert szimpatizál a Vétkesekkel (sőt eleinte egyenesen undorodik tőlük), hanem azért, mert akkor és ott úgy érezte, az a logikus döntés. Sőt hazudni sem azért nem hajlandó, hogy szembemenjen a rendszerrel, hanem mert nem érti, miért kéne hazudnia azért, hogy elkerülje a Vétkességet, ha a hazugságért automatikusan Vétkes lesz az ember… A lány fejében és életében tehát egyre nagyobb a zűrzavar, neki pedig egyetlen vágya csupán az, hogy új életét a lehető legjobban igazítani tudja a régihez.
Annak ellenére, hogy a műfajából adódóan elég sok párhuzam vonható Suzanne Collins sorozatával,A Vétkes egy elképesztően magával ragadó és kemény YA-könyv. Én például mindig is nehezen láttam neki egy-egy új könyvnek, nem szeretem azt a tötymörgést, ami az első 20-30 oldalra jellemző: amikor meg kell ismerni a szereplőket, az indítékaikat, az alapszituációt, bele kell rázódni a hangulatba… A Vétkes viszont egyből belevág a dolgok közepébe, és gyakorlatilag a tizedik oldaltól kezdve letehetetlenné válik.
A könyv folytatása, a Perfect 2017 áprilisára várható angolul, ráadásul mindkét könyv filmes jogaira azonnal lecsapott a Warner Bros.
Kiknek való A Vétkes?
A disztópia-rajongóknak
Mindenkinek, akinek bejött Az éhezők viadala
Akik szeretik, ha egy könyv azonnal belevág a sztoriba
Azoknak, akik először mindig elolvassák a könyveket, csak utána nézik meg a filmet
Ha megrendelnéd a könyvet, kattints ide!
Cecelia Ahernhez hasonlóan Jodi Picoult is 180 fokos fordulatot vett eddigi könyveihez képest: olvasd el ajánlónkat legújabbról!
Ha pedig disztópia-rajongó vagy, olvasd el ajánlónkat az Örökké a tiédről, aminél nem hiszem, hogy létezne sokkolóbb könyv...
A képek forrását itt és itt találod.