Tündérmese a tündérmesében
"Már nem is emlékszem, mikor döbbentem rá először, hogy az általam ismert élet nem valóságos, csak egy szerep, amit újra és újra eljátszok." Nem, ezt nem egy önmagát kereső tizenéves mondja, hanem Olivér királyfi, egy tündérmese főszereplője. Ebben a mesében a szereplők nem élnek boldogan, amíg meg nem halnak: miután a könyv becsukódik, mindenki megy a dolgára. A királyfi órákon át sakkozik a legjobb barátjával, a főgonosz békés tájképeket festeget, a jótündérek igazából pletykás kis dögök, a sellők pedig harcosabb feministák, mint a Pussy Riot tagjai. Sorok között.
"A történetből megismert kapcsolatok sem mindig olyanok, mint elsőre gondolnád. Amikor épp nem a szerepünket játsszuk, szabadon tehetjük, ami jólesik. Olivér királyfi maradok, de mégsem az az Olivér királyfi, így amint becsukódik a könyv, többé nem kell úgy tennem, mintha Szerafima kicsit is érdekelne, vagy egy sárkánnyal harcolnék – ehelyett lóghatok Froclival, megkóstolhatom a különféle kajákat, amiket Matilda királynő szokott megálmodni a konyhában, vagy megmártózhatok a tengerben a kalózokkal, akik igazából egész rendes tagok. Más szóval: mindnyájunknak megvan a magunk élete, túl azon, amit az Olvasó lát."
Gondolkodtál már azon, mi történik a meseszereplőkkel, miután becsuktad a könyvet? Hogy mi van, ha igazából ők ugyanolyanok, mint a filmszínészek, akiket néha egy az egyben azonosítunk egy-egy filmbeli karakterrel, de attól még ugyanolyan emberek, mint mi?
Nem, én sem. :D
De elképesztően megtetszett az ötlet, amikor elkezdtem olvasni a Sorok közöttet. Jodi Picoult neve úgy tíz éve robbant be a köztudatba, amikor megjelentek A nővérem húga és az Elrabolt az apám című könyvei. Aki olvasott már tőle, az tudja, milyen elképesztően fordulatos és feszült történeteket tud kerekíteni egy-egy tabutéma köré. A lányával, Samantha Van Leerrel írt Sorok között most egy üdítő kivétel az előző könyvek komolysága, ridegsége után.
Delila egy kicsit különc tizenöt éves lány, aki sokkal szívesebben vonul félre egy jó könyvvel, mint hogy szájfényekről meg dögös színészekről fecsegjen a barátaival. Ebben eddig nincs semmi különös (néha én épp azon gondolkozom, hogy már-már az lenne a kivételes, ha egy könyv főszereplője pont hogy nem fura könyvmoly lenne, hanem egy ízig-vérig csajos tini), Delila viszont kissé túllép a sima könyvmolyságon: szabályosan elkezd függeni egy tündérmesétől, a Sorok között-től, és belehabarodik a főszereplőbe, Olivérbe.
"Jöjjön a nagy beismerés: Olivér aranyosabb, mint akármelyik srác a suliban. Oké, kétdimenziós és csak festve van, de azért ne ítélj el – nézd csak meg a Rozsomákot az X-Menben, és mondd, hogy nem dögös. Talán nem szőke, hanem koromfekete, de mintha csak nekem tartogatná azt a tündöklő mosolyát. Ebből könnyű levonni azt a következtetést, hogy ideje lenne többet eljárnom otthonról, csakhogy nincs túl sok hely, ahová mehetnék."
Aztán egy nap Delila, aki persze már fejből ismeri a könyv minden részletét, kiszúr egy sakktáblát az egyik rajz szélén, pedig biztos benne, hogy az addig nem volt ott.
"Követem Frocli tekintetét, és lenézek a sakktáblára, ami igazából nem is sakktábla, csak hatvannégy négyzet Örökkön-örökké Part homokjába rajzolva, meg egy csomó szolgálatkész tündér, aki szívesen eljátssza a gyalogok, futók és királynők szerepét. Ebben a mesében nem szerepel sakktábla, ezért abból kell főznünk, ami van, és utána persze el kell tüntetni minden bizonyítékot, máskülönben még azt hiszik, több van ebben a mesében, mint kellene."
A lány persze gyanakodni kezd, hogy a mesekönyvben mégiscsak több van, mint kellene. Rájön, hogy Olivér hallja és látja őt, és hogy beszélgetni is tudnak. A kezdeti hitetlenkedés után órákon át beszélgetnek, Delila még jobban belebújik a könyvbe, mint azelőtt, utána pedig elkezdenek terveket szövögetni annak érdekében, hogy kijuttassák a királyfit a meséből. Olivér ugyanis bármennyire is szereti legjobb barátját, Froclit, a királynőt meg a jófej kalózokat, mindig is szabadulni akart a mesevilágból, hogy végre a saját életét élhesse.
A Sorok között tehát sokkal könnyedebb, meseibb és csajosabb, mint Jodi Picoult eddigi könyvei. A tündérmese-jelleget erősíti például, hogy a könyv keménykötéssel, viszonylag nagy méretben jelent meg, ráadásul gyönyörű, festményszerű illusztrációk díszítik, pont, mint a könyvben lévő Sorok közöttet. Ugyanakkor egyértelműen picoult-s is: az írónő például itt is a többelbeszélős megoldást választotta, ráadásul a könyv vége is egy óriási fordulatot tartogat számunkra...
A Sorok között neked való, ha:
- szeretted Jodi Picoult eddigi könyveit
- néha úgy érzed, te is egy tündérmesében élsz
- előfordult már, hogy belezúgtál egy könyv főhősébe
- tetszett a Los Angeles-i tündérmese
- Disney-függő vagy
Ha szeretnéd a könyvespolcodon tudni a könyvet, kattints ide a megrendeléshez!
Érdekel egy másik igazi csajos könyv? Olvasd el ezt az ajánlót is: 10 ok, amiért a Girl Online neked való!