
Indul a nem-tanfolyam!
Miért olyan nehéz nemet mondani? Mi, felnőttek is sokszor kerülünk olyan helyzetbe, ahol tudjuk, hogy vissza kellene utasítani valakit, hogy azt kellene mondani, hogy NEM, mégsem megy. Gyerekkorban kell ezt a képességet elsajátítani ahhoz, hogy felnőttként tudjuk alkalmazni anélkül, hogy úgy éreznénk, megbántunk másokat. Kertész Erzsi Aranyvackor-díjas könyve, a NEM mese abban segít a gyerekeinknek, és nekünk, felnőtteknek is, hogy eligazodjunk az önfeladás és a kompromisszumkötés között. Interjú a szerzővel, Kertész Erzsivel.
Pagony: Pszichológusként miért tartod fontosnak a probléma felvetését?
P.: Találkoztál-e a munkád vagy a magánéleted során hasonló problémával?
K. E.: A felnőttekkel beszélgetve többen is felsóhajtottak, hogy nekik sem ártana egy ilyen könyv. Nem tagadom, magam sem vagyok teljesen profi a témában, szóval még van mit tanulnom a könyvből… Én is sokszor bajlódom azzal, hogy nem mondok nemet, amikor már kényelmetlennek érzem a helyzetet, csak gyűlik bennem a feszültség egy jó darabig, és amikor végre kimondom – mert végül mindig kibukik belőlem a dolog –, az kissé barátságtalanabbra sikerül, mint ahogy szeretném. Szóval van még hova fejlődni! A gyerekeknél egyébként sokszor a félreértelmezett „jó gyerekség” lehet az oka annak, hogy valaki nem mond nemet, amikor szeretne, mert a konfliktusmentesség összekapcsolódik benne a szeretetreméltóság kérdésével. És olyan is van, akinek egyszerűen a személyiségéből fakad, hogy nehezebben vállalja a konfliktusokat. Ezek nem könnyen alakítható dolgok, de egy kis gyakorlás, vagy egyszerűen a figyelem ráirányítása, a tudatosítás is fontos lépés lehet.
P.: Kiknek segíthet ez a könyv?
K. E.: Azt remélem, hogy megtalálja azokat az olvasókat, akik tudnak belőle meríteni. Ha mást nem, legalább egy kis bátorságot, lazaságot, oldottabb érzéseket. Ha pedig valakinek nincsen problémája ezzel a témakörrel, talán az is találhat benne a maga számára érdekes dolgokat. A nemek variációi ugyanis végtelenek, a könyvben csak egy töredéküket tudtuk ábrázolni. Személy szerint én nagyon értékelném, ha a gyerekek a történet nyomdokain haladva további nem-típusokat fedeznének fel, akár csak úgy, a maguk szórakoztatására is.
Ismerd meg a NEM-eket: kattints ide és olvass bele a könyvbe!