Verses mesék – Mesés versek
Verses mesét olvasni jó. Erről, azt hiszem, senkit nem kell győzködni. Van valami szinte hipnotizáló egy jó ritmusú, pergő rímű szövegben, ami miatt lehetetlen nem végig olvasni a mesét vagy a fejezetet, legyen akármilyen hosszú is. Közben pedig észrevétlenül fejlődik a gyerekek memóriája és szókincse. Meg fogsz lepődni, mikor az ovisok oldalakat idéznek fejből, vagy éppen olyan kifejezéseket kezdenek el használni, ami egy alsós fogalmazásban is jól mutatna! Ismerd meg a mi kedvenc verses meséinket!
Julia Donaldsont biztosan nem kell bemutatni senkinek. Alig van még egy olyan szerző, akinek a könyveit, de még az utánnyomásait is ekkora lelkesedéssel várja a Pagony közönsége. Meséit olvasva nem is olyan meglepő, hogy eredetileg zenészként indult, annyira dallamosak a szövegei. Természetesen az egész mit sem érne a magyar gyerekek számára Papp Gábor Zsigmond nagyszerű fordítói munkája nélkül.
A Tölgyerdő meséi sorozat fülbemászó sorai mellett azért is lehet azonnali kedvenc a legkisebbeknél, mert a felnyitható ablakok a meglepetés és az interakció varázsát is hozzáadják a meséléshez. Legyen szó a róka zoknijáról vagy éppen egy hóember alkatrészeiről, biztosan minden kisgyerek örömmel segít majd megkeresni a bujkáló tárgyakat!
Válogass Julia Donaldson könyveiből itt!
Az Elmer-sorozat kicsit kivétel ebből a listából, ugyanis az eredeti angol szöveg nem verses, bár elég ritmikus. Létezik prózai fordítása is, de Szabó T. Anna jóvoltából már rímekben is olvashatjuk a kockás elefánt kalandjait. David McKee meséje pedig egészen bámulatos, igazán megérdemel legalább két fordítást! Ennél bájosabb mese még nem született az elfogadásról és arról, hogy igenis megéri kicsit másmilyennek lenni!
Szabó T. Anna így ír Elmerről: “Az a szép az Elmerben, hogy őt eleve elfogadják, őt úgy szeretik, amilyen. Ő nem egy kitagadott különc, hanem a közösség a színeivel, a sokszínűségével együtt szereti. Olyan jó lenne, ha mindenkit a patchworkjével, a haragjával és a hibáival együtt elfogadnának!”
Ismerd meg a sorozatot!
Mrena Julianna 2022-ben mutatkozott be a Pagonyban, és rögtön hatalmas sikert aratott. Mára már két verses meséje is elérhető Szert-Szabó Dorottya gyönyörű illusztrációival.
A Mese a kislajhárról, aki nem akart elaludni vicces, aranyos, és minden kisgyerekes család számára ismerős szituációt dolgoz fel: Lajhárék örökké szundikáló csemetéje egy este hirtelen nem szeretne elaludni.
Hozzá hasonlóan az embergyerekekkel is előfordul, hogy az egyik pillanatban még jó alvók, a következőben viszont le se lehet fektetni őket. De vajon miért? A mesében olyan humoros magyarázata van ennek a hirtelen pálfordulásnak, hogy azon szülő és gyerek is hangosan fel fog nevetni!
Szert-Szabó Dorottya olyan buja, zöldellő vadont varázsolt a könyv lapjaira, amibe biztosan szívesen tértek majd vissza estéről estére.
Kattints ide, és szerezd meg most!
Figyelem, Bot Benő rajongók, a Harusnya, a fél pár zokni lesz az új kedvenc könyvetek!
Gyönyörű illusztrációk és egy vicces verses mese vár benneteket ebben a különleges kötetben.
Ahogy a műanyag ételtartó dobozoknak is rendre eltűnik a tetejük - vagy éppen csak az marad meg, és a doboznak kél lába -, úgy valamilyen rejtélyes oknál fogva a zoknik is időről időre páratlanul maradnak. Harusnya is egy páratlan zokni, aki nem nyugszik bele, hogy portörlésre használják, inkább megszökik és felfedezi magának a világot.
Megmutatja a gyerekeknek, hogy nem baj, ha néha az ember “páratlan”, azaz különbözik a környezetétől. Ha elég bátrak, nyitottak és kitartóak vagyunk, akkor mindannyian meg fogjuk találni az igazi helyünket.
Szívből kívánjuk tehát nektek, hogy húzzátok fel a hétmérföldes zoknitokat és vágjatok bele ebbe a kalandba Harusnyával!
Imádjuk Harcos Bálint humorát, játékosságát, és azt a végtelen kedvességet és otthonosságot, amit a sorai közvetítenek. Ismerjétek meg három verses meséjét!
Időrendben A Tigris és a Motyó foglalja el az első helyet. Ebben a bravúros, egyszerre vicces és megható mesében a Tigris a kórház folyosóján várja a kicsinyét. Meg is kapja a kis csomagot, és mint minden rendes apuka (és anyuka!), fogalma sincs, hogy mit kezdjen vele. Hogyan fogja? Hogyan szeresse? És hogyan érezze sajátjának? Persze mindenki győzködi, hogy tiszta apja, mígnem hirtelen fordulat áll be a mesébe...
A történetet az óvodás mesék másik “nagyágyúja”, Dániel András illusztrálta. Így születhetett egy igazi, apás mesekönyv zseniális nyelvi poénokkal, ritmussal, rímmel, amire azonnal felelnek rajzok apró kiszólásai.
Kosárba vele!
A boszorkánycicával valami igazán egyedire és izgalmasra talált rá Harcos Bálint. 2021-ben az évtized gyerekkönyve díjat is elnyerte ez az imádni való mese. Ha még nem ismeritek, mindenképpen pótoljátok be! Pindur, a kis kóborcica kalandjai egészen kivételesek! Ráadásul a meséből az is kiderül, milyen a jó boszorkánysegéd.
A boszorkánycicával a hétköznapi, egyszerű történetekből az igazi varázsmesék birodalmába csöppenhetsz, miközben nem kell lemondanod az otthonosság érzéséről, a rímes játékokról és a frappáns poénokról sem. A kötetet Bognár Éva Katinka lenyűgöző illusztrációi egészítik ki. Ezt a könyvet még felnőttként is hosszú ideig tudnánk ámulattal nézegetni.
Rendeld meg!
A szerzőpáros másik közös kötete a Felhőcukrászda. Különálló történet, de néhány ponton kapcsolódik A boszorkánycicához, így ha Pindur kalandjait élveztétek, mindenképpen lessétek meg ezt az új mesét is!
A mese négy állatról szól. Lulla, a kígyó, Nünü, a pók, Habók, a denevér és Zazi, a patkány mind Árcsibáld, a gonoszkodó varázsló háziállatai. Gazdájuk sok feladatot ad nekik, hogy bosszantsák lakóhelyük, Dimbedomb lakóit. Amúgy sem épp a legnépszerűbb kiskedvencekről van szó, hát még ha mindenkit az őrületbe kell kergetniük maguk körül!
Elhatározzák hát, hogy világgá indulnak! Mindenféle kalandos vállalkozásba fognak fodrászszalontól jógastúdióig, szobafestőcégtől felhőcukrászdáig, de mindegyikbe beletörik a bicskájuk. Ki gondolná, hogy végül épp Árcsibáld, a hajdan haszontalan varázsló siet a segítségükre?
A mese örök érvényű tanulsága, hogy bizony nem sikerül mindig minden elsőre. Hiába illik hozzánk a kiválasztott cél – hiszen ki lehetne jobb jógatanár a hajlékony kígyónál – nem biztos, hogy sikerrel járunk. Ekkor sem szabad azonban feladni, egy újfajta megközelítés, és persze egy kis segítség a jó barátoktól minden nehézségen átlendít minket.
Szinbád, a fiatal kereskedő a nyüzsgő, fűszerillatú, forró Bagdadban él. Mindent megkap, amire csak vágyik, de ő egész nap csak unatkozik fényes palotájában. Szíve mélyén tengerész, aki új kalandokra vágyik.
Egy nap lóra, vagyis inkább tevére szállt, a tevéről hajóra, és elindult bebarangolni ,,az emberek országait”. A hajója hamarosan kikötött egy kopár, növények nélküli szigeten, amely egy gyakorlott tengeri medvének azonnal gyanús lenne, de Szinbád még nem rendelkezik kellő tapasztalattal. Ezután nem sokkal a vízben találja magát, és elkezdődik utazása a hét tengeren át...
Nem elírás a címszereplő nevéből hiányzó ,,d” betű sem! Harcos Bálint Szinbádja, bár gyakran hasonló kalandokat él átt, mint „testvére” az Ezeregyéjszakában, friss, modern karakter. A szerző és az olvasó állandó dialógusa kelti életre, és még az is megtörténik, hogy az olvasónak kell besegíteni és megmenteni Szinbádot!
Tedd a kosaradba!