Félúton – De hová?
Ismerd meg 2022 első Tilos az Á könyvét! Megérkezett a Félúton Berlinbe! Elképesztően vagány, sodró lendületű “coming of age” történet egy olyan rendező tollából, aki igazán elkapott valamit a kamaszlét lényegéből. Olvass tovább!
“Amúgy nem csak a pasik miatt tudok szorongani, túl sok az inger, és kész.” – mondja a legújabb Tilos-regény narrátora. És valóban, ha a szívünkre tesszük a kezünket, volt-e idegesebb, pezsgőbb, várakozástelibb időszak az életünkben, mint az érettségi előtti napok? Ott állunk az élet kapujában, és mintha minden lehetőség és elvárás egyszerre robbanna be az életünkbe. Ahogy a tettrekészség és a kétely is. A világ minden energiájával vágnánk bele végre abba, amiért végigszenvedtük a középiskolát, de vajon mi is az, ami miatt érdemes volt?
Vivi végzős, egy kisvárosi koliban lakik, számára Szeged a nagyváros. Hétvégére hazajár a faluba anyjához és öccséhez. Apjuk évek óta Németországban dolgozik, hogy fizetni tudják a házon lévő hitelt, így a család az évi egy-két hazalátogatástól eltekintve csak videón keresztül tartja vele a kapcsolatot.
Főszereplőnk nem a legtapasztaltabb lány a baráti társaságban, nem tud igazán belelazulni a pasizásba, ha mégis összejönni látszik valami, azonnal szétagyalja. Nem is tartozik a menőként számon tartott lányok közé, ám amikor a környék legjóképűbb sráca elejti, hogy “a legszebb arcú lány a sulinkból a Vivi”, na az felkavarja az állóvizet!
De mégis mit csinálsz, ha ez a Gergő egészen egyszerűen nem érdekes? Ha maximum az ötszavas sms-ekig van vele miről beszélni, utána az egész kipukkad, és ott maradsz az érzéssel, hogy mit keresel tulajdonképpen ennek a gyereknek az ölében? Dobod, és vállalod, hogy ezzel a frissen nyert státuszodnak is annyi? Vagy elvagy vele, hiszen a srác barátja, akivel igazán klikkeltek, pár nap múlva úgyis Berlinbe költözik?
Ebben a regényben, bár fontos szerepet játszik a romantikus szál, nem ez az egyetlen, és talán nem is a legérdekesebb kérdés. Mit csinálsz, ha a barátaid, akikkel együtt terveztétek el az érettségi utáni éveket, akik köré szervezted a jövődet, egy pillanat alatt irányt váltanak? Mit csinálsz, ha egy másik pasival kapod rajta anyádat, míg apád mit sem sejtve gürizik külföldön a családért? Mit csinálsz, ha te leszel – hamarosan – az első érettségiző a családban, ha mindenki büszkén hangoztatja, hogy továbbtanulsz, de valójában egyáltalán nem vagy benne biztos, jó lesz-e ez neked? Mit csinálsz, ha úgy érzed, nincs más hátra, menned kell, az se számít, eljutsz-e a célodig, vagy megállsz valahol félúton?
Olvass bele az első fejezetbe!
Schwechtje Mihály nevét a magyar filmes világból ismerheted, első nagyjátékfilmje, a Remélem, legközelebb sikerül meghalnod :) szintén kamaszokról szól. Első regényén is határozottan érződik a filmes dramaturgia hatása. A Félúton Berlinbe úgy pörög, hogy szinte képtelenség letenni! Hatalmas utat jár be a főszereplő, de minden nagyon visszafogott, reális, életszerű. Ebben a könyvben semmi nincs “túljátszva”, ha lehet ilyet mondani. És ami talán még ennél is jobb, megmagyarázva sincs semmi. Vivi narrálja a történetet, így mindig pont annyit látunk az eseményekből, amennyit egy végzős kamasz megért belőlük. Az olvasón múlik, mit szűr le belőle, rá van bízva, hogyan értelmezi, kivel szimpatizál és kivel nem.
Kattints ide, és olvasd el a szerzővel készített interjúnkat!
Éppen ezért gondolom, hogy a Félúton Berlinbe biztosan megtalálja a hangot minden kamasszal. A középiskolás olvasók úgy érezhetik, egy egyenrangú, egy ismerős, egy barát történetét ismerték meg, nem pedig egy laborban desztillált tanmesét arról, hogyan is kellene a megélniük a felnőtté válást.