Tudj meg mindent Schein Gábor legújabb mesekönyvéről!

Apa átváltozott – gyerekeknek és felnőtteknek is

A Könyvfesztivál programjaként bemutattuk Schein Gábor legújabb meséjét. Az elképesztően sokrétű szövegről bőven volt mit megbeszélni! Megtudtuk többek között, mit jelent, ha valaki farkassá változik, és azt is, hogy hogyan olvasható felnőttként ez az erősen szimbolikus történet. Tudj meg mindent erről a rejtélyes meséről: itt az Apa átváltozott!

apa_atvaltozott_borito_1000px.jpgSchein Gábor idén új mesével jelentkezett. A nem mindennapi történet szerint Apa rettentően jól tud állatokat utánozni! Remekül alakítja a pókot, a bikát és a majmot is. Egy nap azonban valami egészen váratlan történik... Vajon még visszafordítható? A szerzőpárossal, Schein Gáborral és a csodálatos illusztrációért felelős Grela Alexandrával Ruff Orsolya beszélgetett.

Bár a szöveg felnőttként erősen metaforikusan is értelmezhető, ez a mese 8 éves és annál idősebb gyerekek számára íródott. Szinte idilli képpel indul: hétvégén együtt van a család, Apa pedig önfeledt játékba kezd a gyerekekkel. Ahogy a beszélgetést vezető Ruff Orsolya fogalmazott: „minőségi időt tölt Apa a gyerekeivel”. Ám egyszer csak valami váratlan történik: Apa elkezd egy farkast utánozni, és ez a játék olyan jól sikerül, hogy a felnőtt már nem tud visszalényegülni eredeti szerepébe. Indul a bizarr kaland: Apa végleg farkassá változik. A család pedig rémülten alkalmazkodik az új helyzethez.

Schein Gábor elmondta, ebben a történetben azt a helyzetet szerette volna megmutatni, ami minden családban valamilyen formában előfordul: amikor valami igazán váratlan történik. Valami, aminek bár vannak előzményei, mégsem sejtette, nem is sejthette előre senki. Ehhez a helyzethez pedig alkalmazkodni kell. Van egy határ – a történetben ez a farkassá változás pillanata –, amikor már nem lehet visszafordítani az eseményeket, onnantól minden más. Mit kezd ezzel az új helyzettel a család?

Szerezd meg a könyvet itt!

kepernyofoto-2024-10-03-102254.pngGrela Alexandra illusztrációjaA mese egyik izgalmas kérdése az állatok szimbolikája. A farkas szerepre kitérve a szerző felvetette: nem is egyértelmű, az apa vajon elveszíti, vagy épp most leli meg önmagát? Az állat sem csupán a veszély és fenyegetés szimbóluma, hanem pozitív képek is társulnak hozzá – mint például a szabadság érzése. Apa talán szabadságát leli meg ebben az új helyzetben?

A sokrétű szöveg mélyebb értelmezése felé haladva Ruff Orsolya kiemelte, hogy felnőttként nem lehet nem metaforikusan olvasni a szöveget. Vajon értelmezhető ez a mese a szenvedélybetegségek olvasata felől? Vagy ahogy Grela Alexandra reflektált rá, egy mentális betegség szimbolikus történeteként? Schein elmondta: „A szöveg megmagyarázza magát. Onnantól mindenki a saját életéből tud belevinni tartalmakat.” Kiemelte, bárkinek az életébe betörhet villámcsapás-szerűen egy esemény, amely alapjaiban fogatja fel az addigi életet. Hogy ki-ki miként értelmezi, az már az egyéni olvasat.

Valóban nehéz lenne egyetlen lehetséges értelmezést adni ennek az alkotásnak, és nem is cél. Mint a legjobb irodalmi szövegek, itt is a sokféle értelmezhetőség, a sokféle olvasat segíti a szöveggel a személyes kapcsolódást. Aki elolvassa, kicsit közelebb kerülhet saját gondolataihoz, érzéseihez, vágyaihoz, emlékeihez, esetleg csak szabad asszociációihoz. Rendkívül izgalmas kaland! Olvasd el te is az Apa átváltozott című mesét!

Rendeld meg most!

Neked mit jelenthet ez a mese? Lapozz bele itt!

Itt pedig elolvashatod Fodor Andrea irodalomterapeuta ajánlóját, aki a szenvedélybetegségek felől értelmezi a történetet.

Ebben a cikkben pedig Frendt Julia gondoltait ismerheted meg, aki a betegségek mentén értelmezi a mesét.


Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságainkról, akcióinkról és különleges programjainkról, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre!




Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

  • „Csak apa legyél!”

  • Ha egy család élete felborul

  • Neked miről szól az Apa átváltozott?