Radovár Árnyai
A disztópiák korát éljük - nem szeretnénk nagyon messzire vinni ezt a gondolatmenetet, úgyhogy maradjunk annyiban, hogy a kamaszregények műfajain belül ez viszi a prímet az utóbbi időben. Na de miért? És mi újat adhat még a témában jártas olvasónak a frissen megjelenő Radovár árnyai? Elmeséljük!
Miért szeretjük annyira a disztópiákat? Mert az kétségtelen, hogy hatalmas népszerűségnek örvend a műfaj, nem csak a kamaszok, a felnőttek is szinte falják ezeket a regényeket.
Az biztos, hogy a jövőn mindenki szokott gondolkodni. Milyen lesz vajon az élet 10, 20 vagy akár 150 év múlva a Földön? Lesz-e élet egyáltalán…? Megannyi kérdés, és az biztos, hogy a disztópiák szerzőinek különböző válaszai felcsigázzák az olvasót, aki egyre több és többféle teóriáról szeretne olvasni.
Itt hosszabban is írtunk a legszuperebb disztópiákról!
A Radovár árnyai több szempontból is különösen érdekes kötet. Sok mindenhez lehet hasonlítani témájában, de leginkább hangulatában. Többek között az 1984 és az Éhezők Viadala is felmerült, miközben beszélgettünk róla, főleg a bezártság, állandó megfigyeltség, kontrollvesztés kapcsán.
Marloes Morshuis holland szerző még magánkiadásban, saját költségén jelentette meg első regényét, de hamar felfigyeltek rá, és mostanra már az egyik legnépszerűbb holland kortárs gyerekkönyvszerzővé vált. A Radovár árnyai a harmadik regénye, és ebben egy olyan jövőt vázol fel, amiben egészen biztosan nem szeretnénk élni.
Olvass bele a regénybe!
Radovár egy fiktív ország, Radovia fővárosa, ami első ránézésre több mint kellemes helynek tűnik, azonban a mélyben - szó szerint is - rengeteg szenvedés és piszkos titok lappang. Radovár felhőkarcolói ugyanis sokkal inkább hatalmas börtönök, mint otthonok.
Jona Berger is egy ilyen felhőkarcolóban, a Csillagfényben él a családjával. Korábban egy kedves kis faluban laktak, de a jövőjük biztosítása érdekében költözniük kellett.
A Csillagfény szabályai szigorúak: mindenki állandó megfigyelés alatt áll, az épületet elhagyni tilos, és egy pontozásos rendszer alapján juthatnak feljebb a családok a társadalmi ranglétrán. Aki szabálykövető, pontokat kap, aki viszont bármilyen hibát, rendbontást követ el, lejjebb zuhan a tabellán. Az ott élő emberek szinte olyanok, mint a beprogramozott robotok.
Jona hamar átlátja ezt a rendszert és egyre nehezebben viseli a szorítását, de a családja előrejutásának érdekében igyekszik kitartani. Arra, hogy nem lehet így élni, akkor döbben rá végleg, amikor megismerkedik a Radovár alatti titkos járatokon át közlekedő Kiliánnal és barátaival, akik az ellenállást képviselik…
Tedd kosárba!
A Radovár lehetetetlenül izgalmas regény! Filmszerűen pörög, ugyanakkor lassan, lépésenként tárja fel a rendszer működésének egyre nyomasztóbb részleteit. Az olvasó Jonával együtt fedezi fel a Csillagfény titkait, és a mi mellkasunkban is egyre nő a szorítás, ahogy halad előre a cselekmény.
De a történet reményt is ad. Jona, Kilián és a többi fiatal bátorsága és vakmerősége kell ahhoz, hogy az elnyomó rendszer megroppanhasson, és egy boldogabb életnek legalább a lehetősége megteremtődjön. Mindenkinek szívből ajánljuk, aki szereti a pörgős, ugyanakkor összetett és elgondolkodtató történeteket.
Itt találod a regényt!
Bertók Eszter ajánlója.