Az Óperenciás tengeren is túl...
Csipkerózsika, Hamupipőke, legkisebb királyfi, Borsószem hercegkisasszony... A klasszikusok telis- tele vannak királyfiakkal és királylányokkal. És, valljuk be, nagyon sokszor ugyanaz történik velük: a királyfik elindulnak a nagy útra, megszelídítik a táltos lovat, megmentik a királylányt, kicselezik a testvéreiket vagy a gonosz boszorkányt, boldogan élnek, amíg meg nem halnak. A királylányok pedig változatos nehézségeket élnek át: macskává vagy hattyúvá változtatják őket, megmérgezik, elrabolják őket, boszorkányok és ördögfiókák barlangját takaríthatják egész álló nap, várva a megmentőjükre. Ezek a mesék jók és időtállóak, de jogos az igény, hogy felfrissítsük, vagy akár meg is fordítsuk ezt a felállást a mesékben is. Mutatjuk a legmenőbb királyfis és legvagányabb királylányos könyveinket!
Szakács Eszter: A zsémbes királylány
Volt egyszer egy királylány, aki egész álló nap csak morgott, zsémbelt, dohogott az alattvalóival, azok pedig szépen lassan egyesével felmondtak, amíg nem maradt egy alattvaló sem. Volt egyszer egy királyfi, aki rettegett minden állattól, kiváltképpen az aranyhörcsögtől, de pechjére épp egy aranyhörcsög tévedt be a királyi lakosztályba. Volt egyszer egy királyfi, aki nem igazi gyerek volt, hanem egy android, de ugyanúgy szerette a könyveket és a fogócskázást, mint a hús-vér gyerekek. Volt egyszer egy királylány, aki elhatározta, hogy maga kapja el a rettenetes Borgó-hegyi borgót, az országát kifosztó rémet.
Négy nagyon friss, nagyon új mese Szakács Eszter tollából internetes hirdetéseket feladó királyokról, munkaközvetítőbe járó királylányokról és robotokról híres birodalmakról. Ha eddig azt gondoltuk, hogy királyfiakról és királylányokról nem lehet már újat mondani, Szakács Eszter bebizonyítja az ellenkezőjét! Tedd a kosaradba!
Kiss Judit Ágnes: Zsálya hercegnő és az öregnek hitt herceg
Melyik kislány nem örülne, ha egy éjjel érte jönne egy tündér, és tudtára adná, hogy egy messzi birodalomnak rá, pont őrá van szüksége, hogy megmentse a gonosz király zsarnokoskodásától? Ja, és mellé még egy varázslatos repülő paripa is jár, aki segít a feladat teljesítésében!
Zsályának, vagyis Salvia hercegnőnek rá kell jönnie, hogy ez nem olyan egyszerű. Hosszú hónapokat kell várnia, amíg eljuthat a mágikus birodalomba, és eközben gyakorolnia kell a lovaglást, ami nem egykettőre jött össze, mint a mesékben, hanem sok bizonytalan, gyakran imbolygó próbarepülést követően sikerül csak. Fényilonca pedig, a segítségére küldött tündér gyakran szeret zsémbeskedni, és ha Zsálya véletlenül elront valamit, akkor számíthat egy alapos tündéri fejmosásra.
Mégis, Zsálya kitartóan gyakorol, és nemsokára elérkezik a nap, amikor ő, Fényilonca, Efirfira, az unikorniscsikó és Aldo, a titokzatos öregember elindulnak, hogy megkeressék az Idősárkányt és rávegyék, hogy fordítsa vissza a helyes útra az idő folyását, amit a gonosz király réges-rég egy varázslattal megfordított. Szerezd be még ma!
Kiss Judit Ágnes: Zsálya és a mélyvölgyi utazás
Zsálya, Aevus birodalmának megmentője nagyon beteg. Minden napját a kórházban tölti, és az anyukája is véglegesen beköltözött hozzá. Bár a szülei és az orvosok bíztatják, hogy meg fog gyógyulni, ő ezt képtelen elhinni.
Fényilonca meglátogatja őt a kórházi ágyánál, hogy beváltsa Aevus birodalmának ígéretét: ha Salvia hercegnő valaha bajba kerül, a birodalom uralkodója mindent megtesz, ami a hatalmától kitelik, hogy megmentse őt.
Aevus birodalmában sok nagybeteg indul el zarándokútra, hogy megtalálja gyógyulása virágát, amely elrejtve nő valahol a birodalom hatalmas területén. Így tesz Zsálya is útitársaival, Aldoval és Fényiloncával, valamint velük tart Efirfira is, aki már nem egy szeleburdi csikó, hanem egy gyönyörű, felnőtt unikornis. Ugyanúgy, ahogy Zsálya is sokat nőtt azóta, amióta elindult az Idősárkány megkeresésére.
Bár Zsálya társakkal vág neki a hosszú útnak, a gyógyulása virágát csak egyedül lelheti meg. Vajon sikerül neki? Míg az első Zsálya-könyvben a főszerepő tízéves, a két könyv között több év telt el, és nem nyugalomban: Zsálya betegsége, családi problémái miatt szinte túl hamar kellett felnőnie. Pont ezért ezt a könyvet idősebbeknek ajánljukm mint az első részt.
Gimesi Dóra: A macskaherceg kilencedik élete ,,Özvegy Závoczki Endréné sokat járt a Ligetbe, amíg élt. Tavasszal a padon üldögélve szagolta a nyíló akácokat, nyáron a napba tartotta az arcát, ősszel térdig gázolt a falevélben, télen morzsát szórt a rigóknak. Nemigen beszélt, inkább csak hallgatta a fák susogását. Így aztán senki sem csodálkozott nagyon, hogy amikor Závoczki Endréné meghalt, belőle is platánfa lett "
Ez a gyönyörű, megindító mesekönyv két mesét tartalmaz. Mindkettő hasonlóan indul, mint egy mesétől ,,elvárható”, de a vége sosem olyan, mint amit az olvasó első látásra elképzelhet. Pont, mint a való életben sem, itt mindenki számára más a ,,happy end”.
A kőből faragott királyfi egész nap egy ház tornácát tartja, míg nem a városba érkezik egy gyönyörű tündérlány, és vele együtt a szerelem. Tavasz költözik Budapestre, és a városban megáll az idő...
A Macskaherceg minden éjjel macska képében járja Szeged utcáit, nappal pedig hercegkisasszonyok, tündérek, világszép sellőlányok szívét töri darabokra, mert nem képes megállapodni egyikük mellett sem. Alinka, a tavasztündér mégis úgy dönt, hogy esélyt ad neki és hozzámegy feleségül. De kibírja -e a csavargáshoz szokott herceg a családi nyugalmat?
A kötetet Szegedi Katalin lélegzetelállító illusztrációi díszítik, amelyek pont úgy tudják elhozni a tavaszt a szobánkba, mint a vízi tündér érkezése Budapestre. Tedd a kosaradba!
Jeli Viktória: A varázsfuvola
Örök klasszikus! Nemcsak az Időfutár-sorozat főszereplői találkoznak az eredetileg Emanuel Schikaneder által írt, Mozart által megzenésített operával, hanem nagyon sok gyerek is, hiszen a darab állandóan műsoron az operaházak gyerekelőadásain. És most teljesen új, mégis a klasszikushoz hű formában olvashatod!
Az alapja pedig egy igazi tündérmese: Volt egyszer egy sűrű, sötét erdő, félelmetes lények lakóhelye. Volt egyszer egy szépséges, hős királyfi, Tamino herceg, aki nagy tettekre született. Volt egyszer egy gyönyörű, szeplős királylány, Pamina, aki addig olvasta a meséket, míg ő is egy mese hőse nem lett.
Jeli Viktória különleges módon meséli el a klasszikus történetet, Rofusz Kinga képei pedig a világ legszebb Varázsfuvolájává teszik ezt a mesekönyvet
Julia Donaldson: Zog, a sárkány
A sárkányiskolában mindent meg lehet tanulni, amit egy sárkánynak érdemes: repülést, vérfagyasztó ordítást, tűzokádást. Elég veszélyes tantárgyak! Zog akárhányszor megsérül, szinte a semmiből előkerül egy kedves lány, aki beköti a szárnyát, meggyógyítja a torkát vagy sebtapaszt tesz az orrára. Amikor Zognak királylányt kell rabolni házi feladatként, akkor is segítségére siet a titokzatos lány – hiszen ő nem más, mint egy igazi hercegnő!
Onnantól kezdve bármilyen baj éri a sárkányokat, biztosak lehetnek benne, hogy jó kezekben vannak, és a hercegnő hamar meggyógyítja őket.
A Papp Gábor Zsigmond által tolmácsolt verses mesét Axel Scheffler illusztrációi egészítik ki, és még a Graffaló is feltűnik titokban az egyik oldalon. Neked sikerül megtalálni?
Julia Donaldson: Zog és a repülő doktorok
Milyen szerencsés királyság az, ahol egy sárkány a mentőhelikopter, és az ex- hercegnőből és ex-lovagból álló mentőcsapat minden percben bevetésre kész! Legyen szó a tűző napon leégett sellőről, új szarvat növesztett unikornisról, náthás oroszlánról, ők hárman mindig tudják, mi a megoldás.
Gyöngy királylány bácsikája, a király viszont nem nézi jó szemmel, hogy a lány hercegnősködés helyett inkább az orvosi pályát választotta. Be is zárja őt egy magas toronyba, ahonnan sehogyan sem tud kijutni!
De mi történik, amikor a királyt leteríti egy titokzatos betegség, amiről egyik udvari orvosa sem tudja, miféle? Zogra, Linkóczy lovagra és Gyöngy királylányra ekkor is lehet számítani! Tedd a kosaradba, és olvasd el ezt a vicces verses mesét!
Szijj Ferenc: Zöldség Anna és a beszélő póniló
Sárgarépa és Petrezselyem Anna királykisasszony (akit az ország népe szeretetből és a rövidség miatt Zöldség Annának vagy egyszerűen Annának hív) a főszereplője Szijj Ferenc mesekönyvének. De szereplője még Haén Cica, a főszakács, a hazardőr ezredes, a Brüsszeli Béka, a Fekete Bárány, de legfőképpen Vörhenyes Milkó, a beszélő póniló.
És hogy mi minden történik velük? Például meglátogatják a körömhidai élménycentrumot. Vagy az amerikai varázslót, vagy a Sült Császárt. Vagy meg kell találniuk a titokzatos ördögi patkányt. Vagy Zöldség Anna verset ír. Egy érzékeny, szellemes, játékos mesekönyv, kicsit mint Alice, kicsit mint Óz, és persze kicsit mint Szuromberek, és nagyon Zöldség Anna.
,,-Igen, de a lóhoz tartási engedély és jártassági bizonyítvány kell – mondta a hazardőr ezredes –, továbbá patkóadót kell utána fizetni. Úgyhogy én inkább… – fújt bele a sípjába egy rövidet – hintalovat javasolnék, de abból is valami szelídebbet, amelyik alig billeg, mert különben veszélyes lenne.”
Jeska Verstegen: Kannácska királykisasszony
Katalin Katarina Jozefina, becenevén Kannácska királykisasszony vidáman él Anyakirálynő és Aputábornok szerető – de királyi csemetéhez méltóan szigorú – nevelése mellett.
Mondjuk azt azért nem mondhatja, hogy hellóbelló helyette egy méltóságteljes ,,üdvözlöm”-mel kell köszönnie. Vagy a palacsintát is illedelmesen, szépen kell megennie, vagyis inkább elfogyasztania. Ha helikopterversenyt rendeznek, rózsaszín járművén előre kell engednie a hölgyeket, legyenek azok akár magas rangú vendégek, akár madarak. Vagy meg kell tanulnia királyi módon telefonálni. Vagy törvényeket kitalálni. Vagy a tévében szerepelni.
Ezek a kedves, epizodikus jellegű mesék hamar minden gyerek kedvencévé válhatnak. Tökéletesek esti mesélésre – vajon mit talál ki Kannácska királykisasszony ma este? És ezzel be is tartjuk a Kannácska kisasszony által megszabott legfontosabb törvényt: Minden gyereknek fel kell olvasni egy mesét elalvás előtt! Tedd a kosaradba, és olvassátok együtt!
Gimesi Dóra: Csomótündér
Apollónia, a Csomótündér pontosan 532 éves. Egész álló nap királyfiak és királylányok cipőfűzőit csomózza össze, és akiket összekötött, azoknak a sorsa attól a perctől fogva összefonódik. Van, amikor könnyű dolga van, mert az adott királyfi és királylány egy perc alatt egymásba szeretnek, és van, amikor nehezebb.
Menyus királyfi esetében is megtörtént a baj: Apollónia otthon felejtette a szemüvegét, és nem tudta elolvasni, kivel kéne Menyus életét (és cipőfűzőjét) összekötni, szóval gyorsan összekötötte Panni királylányéval, és ment is a dolgára. De Menyus nem Panni számára volt szánva! Ez csak akkor derült ki, amikor Apollóniánál jelentkezett egy kisírt szemű, egyedül maradt királylány, és egy kisírt szemű, egyedül maradt királyfi: azok, akik Menyus és Panni számára lettek volna szánva!
De ez csak egy a Csomótündér című mesekönyv meséi közül. Olvashatunk még az angyalföldi tízemeletesről, Istipisti királyfiról és a dinoszauruszokról, tündéri postahivatalokról, ahol szerelmes királyfiak és királylányok küldözgetnek egymásnak kézzel írt leveleket, és a Léna nevű, bicikliző tündérről. Mindezt Gyöngyösi Adrienn csodálatos rajzaival kiegészítve.