Gimesi Dóra

Dramaturg, rendező, író.

Szegeden született 1983-ban és ott nőtt fel, erősen kötődik a Tisza-parti városhoz. A Színház és Filmművészeti Egyetem, színháztudományi szakán végzett, bábszínházi adaptációkra szakosodva szerez doktori fokozatot.
Jelenleg a Budapest Bábszínház vezető dramaturgja. Korábban szabadúszó dramaturgként, esztétaként dolgozott. Mesét, darabot, hangjátékot, forgatókönyvet ír, átír, adaptál. Számtalan színházi díjjal jutalmazták már előadásait. Konzekvens művészi elképzeléseivel a kortárs bábjátszás megújítója.
Fontosabb előadásai voltak többek között A hétfejű tündér, Hajnali csillag peremén, Amália, Repülési lecke kezdőknek, valamint számos modernizált népmese adaptáció, pl. A mindent látó királylány, Csipkerózsika, Tündér Ilona.
A Pagonynál megjelent első mesekönyve a Csomótündér, a benne szereplő mesék azóta egytől egyik bemutatásra kerültek az ország különböző bábszínházaiban. A Macskaherceg kilencedik élete című mesekönyveét a HUBBY Az Év Gyerekkönyve díjjal jutalmazta. A kiskamaszok körében nagyon népszerű Időfutár-sorozat egyik szerzője.



Magáról így nyilatkozik:

"Gimesi Dóra vagyok. (Mondjuk ez nem egészen magától értetődő, mert hároméves koromig úgy gondoltam, hogy Emmának hívnak. De aztán elmúlt.)
Az a munkám, hogy meséket írok. Leginkább bábszínházba, de újabban könyvbe és rádióba is.
Amikor éppen nem írok, akkor is történeteket olvasok/nézek/álmodom. (Azt hiszem, a szüleim és a nagyszüleim tehetnek róla, meg az a sok-sok átmesélt gyerekkori délután.)
Szeretek a kádban olvasni, a bolhapiacon bogarászni és Shakespeare-t meg Rejtőt idézni, hogy azt higgyék, okos vagyok.
Szeretem a Lear királyt, a Csillagok háborúját, Neil Gaiman képregényeit, a színes cipőket és a tejberizst eperlekvárral."




Legyen ünnep az egész tél!
2024-12-27 - Labdarozsa
#Ezt olvassuk

Hiába van vége a karácsonynak, a tél még tart. Ha ügyesek vagytok, felejthetetlenné, békéssé és különlegesen meséssé is varázsolhatjátok az évnek ezt az időszakát! A 3-5-8 perces mesék-sorozatban van egy kötet, amiben csupa-csupa téli mesét találtok. Ünnepeljétek az egész telet varázslatos és meghitt hangulatú történetekkel! 19 magyar szerző írásait gyűjtöttük csokorba ebben az igazi téli antológiában, amivel biztosan kevésbé érzitek majd hosszúnak sötét estéket!

Tovább olvasom...
Nagymama, miért olyan nagy a füled?
2024-09-20
#Ezt olvassuk

Már a legrégebbi időkben is nagyszülők mesélhettek az unokáinak esténként a pattogó tűz mellett. Bár nem maradt fenn ezeknek a meséknek a szövege, kitalálhatjuk, miről szóltak: küzdelemről, örömről, bánatról, szerelemről, családról, halálról és születésről. Tehát magáról az életről. Vannak olyan meséink, amikben fontos szerepet játszanak a nagyik és nagypapák: ki ne emlékezne Piroska nagymamájára, akit egy harapásra lenyelt a gonosz farkas, vagy Nagyanyóra és Nagyapóra, akinek a kertjében az óriási répa termett? Válogatásunkban megismerheted a legvagányabb nagyszülőket!

Tovább olvasom...
Az Óperenciás tengeren is túl...
2024-07-11
#Ezt olvassuk

Csipkerózsika, Hamupipőke, legkisebb királyfi, Borsószem hercegkisasszony... A klasszikusok telis- tele vannak királyfiakkal és királylányokkal. És, valljuk be, nagyon sokszor ugyanaz történik velük: a királyfik elindulnak a nagy útra, megszelídítik a táltos lovat, megmentik a királylányt, kicselezik a testvéreiket vagy a gonosz boszorkányt, boldogan élnek, amíg meg nem halnak. A királylányok pedig változatos nehézségeket élnek át: macskává vagy hattyúvá változtatják őket, megmérgezik, elrabolják őket, boszorkányok és ördögfiókák barlangját takaríthatják egész álló nap, várva a megmentőjükre. Ezek a mesék jók és időtállóak, de jogos az igény, hogy felfrissítsük, vagy akár meg is fordítsuk ezt a felállást a mesékben is. Mutatjuk a legmenőbb királyfis és legvagányabb királylányos könyveinket!

Tovább olvasom...

Sütihasználati beállítások