Különleges könyvek a zsidó kultúráról
A zsidó szokások, ünnepek, jelképek megismertetése a gyerekekkel örömteli és fontos feladat is. A kicsik rendkívül nyitottan, érdeklődve hallgatják ezeket a történeteket! Akár azért, mert a családi életük részét képezik ezek a hagyományok, akár pedig azért, mert rendkívül izgalmas és érdekes számukra hallani valami olyanról, amit még nem ismernek. Remek könyveket mutatunk nektek, amelyek kiscsiknek és nagyoknak is mesélnek a zsidóság kultúrkincseiről.
A Maja & Beni jel-képes zsidongója, már négyéves kortól ajánlott olvasmány, melyben egy ikerpár ismerkedik a zsidó szokásokkal. 21 szót és hozzá rövid történeteket találunk szokásokról és elnevezésekről, a köszönéstől egészen a hanukáig, a Tórától a hámszáig.
Maja és Beni megismerkedik a legfontosabb tárgyakkal, mint mondjuk a hanukia, a gyertyatartó, melyen megtalálhatjuk a nyolc gyertya és a szolgagyertya helyét. Megtudják, hogy a zsidók szent könyve a Tóra, és hogy minden ház falán van legalább egy hámszá, ami a rosszalló szemektől óvja meg őket. Szintén három éves kortól ajánlott kis olvasmány.
A Mesés képek egy zsidó család életéből egy nagyalakú képeskönyv, melyben egyszerű nyelvezetű magyarázó szövegeket találunk egy zsidó család életéről. A gyerekek nagyon szeretik azokat a történeteket, melyek hasonlóak az ő kis életükhöz, így olyan mintha valóban róluk szólna a könyv. Ezért is hiánypótló ez a kötet, melyben Rebeka nagypapája úgy válogatta össze a fotókat, hogy ne csak a család tagjai, de az életük fontos részét képező zsidóságuk is valamilyen formában jelen legyen a képeken. Az album fotói hűen tükrözik, hogyan jelenik meg a zsidó identitás egy modern gondolkodású, ugyanakkor hagyományőrző család életében.
A 6 éves kortól ajánlott kötet remek lehetőség nagyszülők és szülők számára, hogy beszélgetést kezdeményezzenek gyerekeikkel és unokáikkal saját fiatal éveikről, családjuk történetéről, őseikről, zsidóságukról, múltjukról és jelenükről.
Régen olvastam már olyan megható történetet, mint a 2020-ban megjelent Francesco Tirelli fagylaltozója. Nemcsak azért, mert valós eseményeken alapul, hanem mert a szöveg egyszerűsége, a képek ereje igazán megható történetet tár az olvasó elé. Magába foglalja a zsidóságtudatot, az összetartást és összetartozást, a reményt és az emberi jóságot.
A mese szerint Francesco Tirelli olasz fagylaltos volt Budapesten, aki a második világháború alatt sem tért haza Itáliába, mert bízott abban, hogy olasz állampolgárként nem eshet baja a magyar fővárosban. Ezt az előnyét arra használta fel, hogy életeket mentsen: a kis fagylaltüzletében zsidókat bujtatott, élelmezett 1944/45 telén. Gyerekeket, felnőtteket. Nekik hónapokon át kellett csöndben, pisszenés nélkül lapulniuk, hogy a bérház lakói se sejtsék: mintegy 20 ember rejtőzik a bezárt fagylaltosüzletben. A rejtőzködők a szigorú körülmények ellenére is megtartották a zsidó szokásokat. Az egyik gyerek, Péter rájött arra, miképpen készíthetnek hanukiát (a hanuka ünnepén használatos gyertyatartót) az üzletben fellelt eszközökből a fagylaltüzlet hátsó traktusában. A bújtatott zsidók és megmentőjük is túlélték a háborút.
A megindító történetet 10-12 éves kortól ajánljuk, és a kiadó Infopoly Alapítvány árusítóhelyein kívül egyedül a Pagony könyvesboltokban találhatjátok meg!
Igaz Dóra történeteinek sokszor ad helyet az iskola, így van ez az Egy fiú a csapatból című könyvében is. Megismerkedhetünk Danival, akinek családja nem sokat mondott el zsidó mivoltukról. Ugyanakkor Dani iskolai játék közben felkavaró mondatot hall, ez indítja el, hogy kibogozza a rejtélyt, amelynek tárgya a múlt, tétje pedig egy szörnyű esemény és saját zsidó identitásának megértése.Igaz Dóra elsőként szólaltatja meg a magyar gyerekirodalom hangszerén a holokauszt témáját, regénye érzékenyen mutatja be egy kiskamasz első találkozását a történelem legvéresebb fejezetével.
Azonban az írónő a haláltáborok borzalmai helyett a megértést, az értelmezést helyezi a középpontba, azt a folyamatot, ahogyan a mai kiskamasz számára a múlt hozzáférhetővé válik. Megérteni egy történelmi tragédia hátterét nem egyszerű feladat még a felnőtteknek sem, hát még egy kiskamasznak. Előítéletekbe, az interneten terjedő információs zajba és a felnőttek elhallgatásából összesűrűsödő homályba vesznek a részletek. Ilyenkor jól jön az emlékező: egy szemtanú, aki a személyes érintettség hitelességével tudja átadni a történteket. Így ismerkedik meg Dani is a múltjával és így nyer igazi értelmet az élet.
Egy másik nagyszerű regény is megjelent a témában magyarul, mégpedig a 2021-es első Tilos az Á-könyv, a Nagyapa hegedűje! A 12 éves kortól ajánlott regény Shirli életét mutatja be, aki drámatagozatos gimibe jár, és nagyon készül az idei előadásra.
Amikor kiderül, hogy a Hegedűs a háztetőnt játsszák, egy sor nehézséggel kell szembenéznie: miért nem ő kapta Hodel, a legszebb szólót éneklő lány szerepét? Mi fog kisülni abból, hogy a darabbeli férje, Ben, a suli legmenőbb és legjóképűbb sráca? Shirli imádott nagyapja azonban nincs elragadtatva a színdarab hírétől. A holokauszttúlélő nagyapa ugyanis gyűlöli a zenét. Amikor azonban Shirli a padlásán jelmezek és kellékek után kutat, rátalál egy hegedűre és egy régi, zenekari plakátra, amin felismeri a fiatal nagyapját. Shirlinek számtalan kérdése van…
A Nagyapa hegedűje egy remek arányérzékkel megírt regény szeretetről, a zene erejéről és a velünk élő múltról.
Kosárba vele!
Láthatjuk, hogy hanuka és zsidóság témában nemcsak kicsiknek találunk érdekes könyvet, hanem kamaszoknak, sőt felnőttnek szóló érzékenyítő olvasmányokból is bőven van választék. Ezek a kötetek azon olvasók számára is izgalmasak lehetnek, akik nem érintettek a témában, hiszen amellett, hogy saját jogon is érdekes történeteket mesélnek el, empatikusabbá is tehetnek azáltal, hogy segítenek megérteni a jelenünket formáló történelmi eseményeket.