Zalán Tibor

Zalán Tibor így ír magáról:
"1954-ben születtem. Abonyban nőttem fel, iskoláimat ugyanitt, Nagykőrösön illetve Szegeden végeztem. Magyar-orosz szakos tanári diplomával rendelkezem. Az egyetem elvégzése után évekig voltam munkanélküli, majd tanár a Kvassay- és a Semmelweis Szakközépiskolában, a törökbálinti Kísérleti Gimnáziumban illetve az óbudai Zsigmond Líceumban; a Kortárs segédszerkesztője majd versrovatvezetője, a Szivárvány chicagói-budapesti folyóirat társszerkesztője, a Kelet főszerkesztője, a Kortárs Könyvkiadó sorozatszerkesztője. Dramaturgként dolgoztam a Kolibri Színházban, a zalaegerszegi Griff Bábszínházban; jelenleg a Békés Megyei Jókai Színházban töltöm be ugyanezt a munkakört. Dramaturgiát, drámaelméletet, színház- és drámatörténetet tanítok az Iparművészeti Egyetemen, az egri Eszterházy Főiskolán, a Théba Művészeti Szakiskolában, illetve a békéscsabai Színitanházban. Szemem színe kék, ha boldogtalan vagyok, akkor zöld, és ez elég sűrűn előfordul velem."
Számtalan verseskötet, hangjáték, drámajáték írója. A gyerekszínházban sok éve aktív, mind saját darabokkal, mind pedig klasszikus művek modernizálásával, dramaturgként átírásával foglalkozik, vagy száz előadás magán viseli keze nyomát. Ez az újramondó gesztus jelenik meg a Királylányok könyvében, ahol a népmesei királylányos erények és tulajdonságok jelennek meg kifordított formában, a Rettentő görög vitézben, ami hatalmas nyelvi leleménnyel állítja ironikus, deheroizáló fénybe a görög mitológiai hőst, Thészeuszt.
Ennek megfelelően szinte minden magyar irodalmi és színházi díj birtokosa a József Attila-díjtól az Artisjus díjig. A Rettentő görög vitéz megkapta a Színikritikusok díját, az V. Gyermekszínházi Szemle legjobb gyerekelőadás díját, és az Üveghegy-díjat is.

Mi van a sorok mögött?
2021-08-24 -
#Ezt olvassuk

Hogyan képes az ifjúsági irodalom észrevétlenül gazdagítani a fiatalok kulturális ismereteit? Hogyan képes közel hozni a mai olvasóhoz olyan elképzelhetetlenül távoli korokat is, mint az antikvitás? Ráadásul mindezt könnyedén, természetesen, szórakoztatva? Olvasd el Vinczellér Katalin cikkét, és megtudod!

Tovább olvasom...
Gratulálunk Zalán Tibornak!
2017-09-19

Zalán Tibor, A rettentő görög vitéz és Háry - A rettentő magyar vitéz írója életmű-díjban részesült. A kuratórium kiemelte a költő, író, drámaíró kiemelkedő tevékenységét a magyar színházi életben, fontos elismerésben részesült a műfaji sokszínűséget ötvöző évtizedes dramaturgiai munkája.

Tovább olvasom...
A magyar Münchausen
2017-06-07

Kaland, nagyotmondás, harc, huszárok és lehetetlen megoldások szuperhősi megoldása... Ez mind erősen felkelti a gyerekek érdeklődését már óvodás korban, mégis kevés az olyan könyv, ami valóban humorral és nyelvi leleménnyel képes a klasszikus témákhoz nyúlni. Most viszont mindenki örülhet, mert a nagy sikerű A rettentő görög vitéz után (ami a Thészeusz történetet tette abszolút megélhetővé a gyerekek számára) most Zalán Tibor egy újabb klasszikust hoz közel a 21. század gyerekeihez: Háry János hihetetlen kalandjait! 

Ha nálatok is előkerült már a történet az oviban, akkor most minden felmerülő kérdésre választ kaptok majd! Kicsoda Háry? Ismerd meg A rettentő magyar vitézt!

Tovább olvasom...

Sütihasználati beállítások