
Terápiás alkotás
A Furagura egy nagyon sokoldalú játék. Gyerek és felnőtt közösségek kedvence, kiváló a társas kapcsolatok erősítésére, közösségépítésre, az önismeret fejlesztésére, a tanulási képességek javítására, de a különböző terápiás foglalkozásokon is rendszeresen előkerül. Felszabadítja a kreatív késztetéseket. Semmi nem kötelező, ellenben nagyon inspiráló.
Mi kipróbáltuk, és bejött! Ismerd meg te is!
Mi a kiadóban egy szuper hétfő délután teszteltük a játékot, és elég gyorsan eldöntöttük, hogy ez tuti külön cikket érdemel majd.
A doboz tartalma: egy majdnem végtelen hosszú papírtekercs, gura sablonok, amiket ki kell vágni, szereplő kártyák, helyszín kártyák, téma kártyák
Amire szükséged lesz még: fekete filc, vagy ceruza minden játékosnak (Használhattok más színt is, a lényeg, hogy egyező legyen.)
A cél pedig, hogy rajzoljatok közösen egy szuper történetet!
Először is vágunk egy jó hosszú papírt a tekercsről. A papír arányosan növelhető a játékosok számával, a lényeg, hogy mindenki kényelmesen hozzáférjen, és bőven legyen helye rajzolni. Az ívekről kivágjuk a különböző formákat, alakzatokat, a gurákat. Ezek direkt módon nem jelölnek semmit, a “nonfiguratív” formákról kell majd asszociálnunk.
A legfiatalabb játékos választ a szereplő kártyák közül. Anna az "állatokat" választotta. A legidősebb választ egy helyszínt. Nálunk az "univerzum" lett. Aztán közös megegyezéssel választunk egy témát, mi a "képregény" mellett döntöttünk. Ez azt jelenti, hogy a gurákat úgy kell felhasználni a rajzoláshoz, hogy az adott kontextusnak megfelelően állatokat alkotunk velük. Fogjuk a gurát, és egyszerűen körberajzoljuk a lapon. Aztán szépen kiegészítjük a formát a magunk fantáziája szerint. Szuper vicces űrállatok születtek, annál is viccesebb szövegbuborékokkal… Gyakorlatilag, ahogy elindul a játék, nem lehet abbahagyni, a figurák, és a sztori folyamatosan gördülnek tovább.
Végül pedig egy csodás közös alkotás, egy szuper felszabadult játék keretében amellett, hogy kitaláltunk egy zseniális űrkalandot, teljesen új oldalról is megismertük a másikat.
Hogy miben segít ez a felszabadító játék?
Surapka Borbála, tanító, gyógypedagógus, okl. tehetségfejlesztő tanár, közoktatási szakértő részletes véleményezéséből összeválogattam a legfontosabbakat.
A tanulási képességek mellett a társas és Én – kompetenciák széles körére van fejlesztő hatással.
Fejleszti a szem – kéz koordinációt, javíthatóak a ceruzatartási hibák, az írásnyomaték problémái.
Fejleszti a szóbeli kifejezőkészséget.
Fejleszti a téri tájékozódást, a vizuális és auditív szerialitást.
A gyerekek megfelelő előkészítés után kezdenek az ábrázoló tevékenységhez, csökken a frusztráció, oldott légkörben csökken a szorongásszintjük, míg a szabad, kreatív légkör növeli teljesítményüket.
A kártyák fejlesztik az értő olvasást.
A kártyák közös értelmezése során felidézhetőek a gyerekek más forrásból szerzett ismeretei.
"A pedagógusok új lehetőséget kapnak tanítványaik mély megismeréséhez: mennyire tud elmélyülten dolgozni, milyen ötletei vannak, ábrázolásaiban megjelenik –e projekció, ami odafigyelést igényel, mennyire van szüksége segítségre, megerősítésre, milyen mértékben igazodik a társak alkotásához, kooperá –e velük. A megfigyelhető kompetenciák fontos szegmensei a kiemelkedően tehetséges fiatalok személyiségstruktúrájának, így a tehetségazonosítás egyik kiegészítő eszközének is tekinthetjük a játékot.”
"Tanórákon jól beilleszthető egy-egy téma összefoglalásánál a tanult ismeretek felidézésére, rendszerezésére, kreatív felhasználására. Tanórán kívüli foglakozásokon, az osztályok, csoportok szabadidős tevékenységének jó módja, kiegészítője lehet."
Ha tovább tájékozódnál aFuraguráról, itt mindent megtalálsz!
Érdekelnek a foglalkoztató füzetek, kreatív alkotó könyvek? Alegfrissebb szemlénk sorra veszi korosztályos bontásban a legjobb újdonságokat!
Ha a régebbi kreatív füzetek is érdekelnek,itt megismerheted azokat, amik számunkra már klasszikusok!