A család fogalma az elmúlt néhány évtizedben egyre tágul: már nem a szigorúan vett "hagyományos" családmodell a közösségek alfája és omegája, a változó világ a családokban is sok változást hozott. Újfajta életközösségek jönnek létre, amik elsőre kissé talán bonyolultnak és kuszának tűnnek, de megfelelő kommunikációval és türelemmel végül a kirakós összes darabja a helyére kerülhet.
Néha ez teljesen simán, magától értetődően alakul ki, máskor viszont meg kell támogatni egy kicsit: a magyar nyelvű gyerekirodalomban sokáig úgy kellett halászni az ezzel a témával kapcsolatos könyveket, de szerencsére ez ma már egyre kevésbé van így. Most egy nagy csokornyi olyan könyvet gyűjtöttünk össze nektek, amik segíthetnek nektek és a gyerekeknek is feldolgozni az új, nagyobb családdá formálódás folyamatát.
Klára már iskolás, és többé nem fél a mumusoktól – hiszen ott van vele Bobi, a kiskutyája, akit Nagyapától kapott születésnapjára. De ezzel nem oldódott ám meg minden gondja! Hiszen az új kistestvére, Emmus állandóan sír. Apa sosem bír időben kelni, mindig elkésnek az iskolából, a nevelőanyja fáradt és türelmetlen. Emmára mindenkinek kevés az ideje. Nem csoda, hogy úgy dönt, kiköltözik Lacival, a legjobb barátjával a saját készítésű iglujukba. De hamarosan itt a karácsony, esik a hó, és végre otthon van mindenki, még Nagypapa is! Lehet együtt főzni, beszélgetni és Klára titkos boldogságpirulája is bekerül a karácsonyi teába...
Tovább olvasom...Klára és a mumusok szlovák meseregény - mégis, ha olvassuk, otthon érezzük magunkat benne. Akár nálunk is játszódhatna, egy mai magyar családban, egy itthoni vidéken. Ilyenek a sietős apukák és a gondoskodó nagypapák, a felhőtlen vidéki nyarak és a szorongató félelmek - a sötéttől, az iskolától, a kistestvértől, azaz az ismeretlentől. A kötet szerzőjével, a Szlovákiában igen sikeres, négygyerekes Petra Nagyova Dzengerovával beszélgettünk e-mailben.
Tovább olvasom...