Pagony18 - számokban

Születésnapi összegzés

Hihetetlen, hogy 18 éve itt és veled vagyunk! Még emlékszem, amikor összesen csak négyen dolgoztunk a kis szerkesztőségben, mindenki mindennel foglalkozott, egy icipici raktárban együtt pakoltuk a webes csomagokat, a Pozsonyi úti bolt éves leltározása egy nap alatt lement…. Azóta nagyon sok minden más lett, és reméljük, ennek a sok pozitív változásnak ti is velünk együtt örültök -- Szollár Vera, az egyik ősPagonyos összeszedte neked a legfontosabb Pagonyos számokat.

 

2001. október 19-én volt a Pozsonyi úton az első Pagony megnyitója. Budapest első gyerekkönyvesboltját Békés Pál nyitotta meg.
Nézd meg itt a videót!
pozsonyipagony.jpgA Pozsonyi Pagony anno...

Sokan emlékezhettek még a bolt közepén lévő fára, azóta az üzlet hatalmas átalakuláson ment át, új designt kapott Gévai Csilla rajzai alapján. A bolt melletti kisraktár összesen 15 négyzetméter volt anno, ma meg 600 (!) négyzetméteren tolatnak a targoncák egy hatalmas raktárban…

2002-ben pedig itt a Pagony Kiadó első könyve! Marék Veronikától a Boribon születésnapja újramegjelent, és ezzel útnak indult a sorozat, amely ma már 15 könyvből áll.   janka.jpeg

Az öt évig működő Kispagony sok budai családnak volt nagy szerelme, 2003-ban nyitottuk a Lövőház utcai Pagonyt, ahol Janka mindig mosolygósan várta a vevőket. 

2005 fordulópont az életünkben: megjelent a Friss tinta! A gyerekvers-antológiával a Csimota Kiadóval karöltve az volt a célunk, hogy összeállítsunk egy olyan kötetet, amilyen már régóta nem volt, egy kötetet, amiben több, mint 150 kortárs klasszikus költő mai gyerekekhez szóló verse szerepel. 

Ettől kezdve a Pagony már nemcsak gyerekkönyvesbolt, hanem könyvkiadó is, és a 18 év alatt a következőemblematikus sorozatok indultak el, amiken - bátran mondhatjuk - generációk nőttek/nőnek fel: 

  • 2004-ben jelent meg a legelső Bogyó és BabócaBartos Erikától, sok kisgyereknek ezek a kötetek jelentették az első könyvélményt.
  • Rumini – Van olyan még, aki nem ismeri Berg Judit vagány matrózát? Az első kötet 2006-ban került a boltok polcaira, és azóta kötelező olvasmány is lett sok iskolában, ráadásul Kálmán Anna illusztrátor gőzerővel rajzolja már a várva várt újabb részt!
  • Czigány Zoli sajnos már nem ünnepelhet velünk, pedig 2007-ben belovagolt Csoda és Kósza, és a három kötet azóta is a töretlenül népszerű, mindenképpen olvass bele, hogy aztán esténként együtt szóljon a zárónyihogás!
  • Berg Judit és Agócs Írisz 2009-ben mutatták be az ovisoknak a mindenre kíváncsi Maszatot, és azóta Sári is főszereplő lett!
  • A kuflik2013-ban ugráltak el Dániel András láthatatlan rétjére, és lettek mára igazi celebek, kicsik és szüleik egyaránt hatásuk alá kerültek, te ismered már őket?
    Vadadi Adrienn ovis könyvei is 2013-ban debütáltak, Lea és Peti kalandjai azóta megtöltöttek egy tucatnyi könyvet, egy hangoskönyvet, és társasban és kártyában is találkozhattok velük!
    Az Időfutár egy nagyon sikeres ifjúsági rádióhangjáték nyomán 2013-ban jelent meg először, és mindjárt jön a nyolcadik kötet! 
  • Reméljük, hogy Nényei Pál 2015-ben induló alternatív irodalomtörténeti sorozata, az Irodalom visszavág 1-3. egyre több gimnáziumban lesz alapkövetelmény, tudd meg innen, miért kéne ilyen könyvekből tanulnunk az iskolában!
  • Szofi, a cserfes kislány is 2015-ben érkezett hozzánk és hozzátok Harcos Bálint jóvoltából, és Szofit szeretni kell!
    Kertész Erzsivel2016 óta mászhatsz a Pantherára, a háromrészes sorozat sok-sok kiskamaszt szippantott be már.
    Pitypang, a foltos kiskutya Pásztohy Panka illusztrátor-író első saját mesekönyvének főszereplője, akit 2015-ben fogadott örökbe a Pagony, és most érkezik a 7. kötet!

A Pagony könyvek közül elsőként a Róka és Egér új otthont keres jelent meg más nyelven, azaz svédül, 2010-ben, de ha kedved van, olvashatsz szlovák, svéd, koreai, szerb, olasz, japán, kínai, spanyol, macedón, bolgár nyelven is Pagony meséket!

A könyvek után vissza a boltokhoz!

2006-ban az országban szinte elsőként online is elérhetőek lettek a gyerekkönyvek, hiszen elindult a webboltunk! A pagony.hu oldalán éjjel-nappal tudsz rendelni, ráadásul a blogon mindennap friss cikkeket, interjúkat, ajánlókat, kritikákat olvashatsz könyvekről, játékokról, újdonságokról, trendekről. Ha már számok, akkor elárulom, hogy a webbolt harmadik évében pontosan 2260 megrendelés jött évente, ez a szám tavaly már 23808 volt, tehát 10 év alatt tízszer többen rendeltetek.

2011-ben 10 évesek lettünk, az akkori mottónk 10 év – 100 könyv volt, és nagyon büszkék voltunk arra, hogy már 100 könyvünk van, de most meg több mint 600… 
bartos_marek.jpgBartos Erika és Marék Veronika dedikál a 1o. szülinapi ünnepségen

 

De kanyarodjunk vissza a boltokhoz, hiszen 2014 őszén Budán, a Gellért tér lábánál nyílt meg az eddigi legnagyobb Pagony, a Bartók Pagony, ahol hatalmas kirakaton át leshetsz be a különlegesen kialakított és gyerekbarát boltba, ahol a sok-sok könyv, játék mellett megpihenhetsz a Pagony Caféban, illetve kipróbálhatod, milyen gyorsan tudsz kijutni a Rumini Kalandszoba Vérszívó denevérbarlangjából vagy a Holdbékák mocsarából.

Budapest után pedig irány vidék:

2014 nyarán nyit a Fehérvári Pagony, az első vidéki és első  franchise boltunk, ahol ma már egy kis pékség-kávézó is vár!zugloi_keszul.jpgGévai Csilla illusztrációi felkerültek a Zuglói Pagony falaira is

2015-2018 között a Sugár Üzletközpontban is voltunk, de rájöttünk, hogy a Pagonyos közönség jobban szereti a meghittebb tereket és a természetes fényt, ezért maradtunk a környéken, így nyílt meg az azóta egyre népszerűbb Zuglói Pagony2017-ben.

De hogy közben se unatkozzunk, 2015-ben rájöttünk, hogy Debrecenbe kéne menni, a Debreceni Pagony idén frissen átalakítva-felújítva vár mindenkit!

2017-ben nagyon aktívak voltunk, két Pagony is nyílt, az egyik Pécsett, a főtéren álló hangulatos bolt mellett idén egy kis kávézó-bisztró is sok kisgyerekes családnak okoz örömet, míg Budapesten a CSOPA mellett nyílt meg az Óbudai Pagony.

2018 a Győri Pagony éve, és idén felsorakozott mellé Sopron és Kecskemét. 

Ez összen 1153 négyzetméternyi Pagony, bennük összesen 9.688 fajta választható könyv, játék, és egyéb szuper termék!

A boltok és a könyvkiadás mellett 2015-ben 3 társasjátékkal beléptünk a játékpiacra is, és azóta játékkiadó is vagyunk, összesen már 20 játékunk (társas, kártya) van – és neked mennyi van meg belőle?

Az elmúlt években találhozhattál velünk bármelyik PagonyFeszten, olvashattad, hogy mennyi könyves díjat, IBBY-t, Szép Magyar Könyv Díjat nyertünk, sok Arany Vackoros pályázóból lett elsőkönyves szerző, évente kétszer jelenik meg a Százhold, a Pagony ingyenes könyves magazinja, ott vagyunk a Magyar Nemzeti Galériával és a Budapest Bábszínházzal együtt a Mini Textúrán, létrehoztuk a Vándortoll-díjat, melyet eddig Bartos Erika, Marék Veronika, Berg Judit, Dániel András, Kertész Erzsi és Agócs Írisz nyert el.

Ha színházban jártok, ott is találkozhattok velünk, hiszen számtalan Pagony könyv alapján készült színdarab vagy bábszínházi előadás, az egyik első még  2011-ben a Rumini volt, de színpadra került még a Mesék a Tejúton túlról, Pipp és Polli, Mit keresett Jakab az ágy alatt, Boribon-mesék, a 10 emelet boldogság, Csomótündér, Rozi az égen, A bagoly, aki félt a sötétben, Körmöczi György és Emília, Sötétben Látó Tündér, Csoda és Kósza, Panthera, Babaróka, Nem mese, Időfutár.

Mozifilmek is készültek Pagony könyvekből, Bogyót és Babócát, valamint a kuflikat láthattad vagy épp láthatod most is.

2016-ban elindult a Pagony TV – a Pagony YouTube csatornája, ahol több mint 200 mese nézhető, és a műsor folyamatosan bővül, kattanj rá!

Naponta több mint 70-en indulunk el valamelyik Pagony boltba, a szerkesztőségbe vagy a raktárba, ahol neked és érted dolgozunk, hogy továbbra is jobbnál jobb könyvekkel és játékokkal lephessünk meg. 

Mert hiába lettünk 18 évesek, a mottónk továbbra is: NAGYRA TARTJUK A KICSIKET (és a nagyokat)!

Boldog születésnapot!
És a végére KÉT nagyon mókás kép:
pagonyfiuk.jpgpagonygyerekek2019.jpg