Nyáron is jártok oviba?
Folytatódik a tavasszal elkezdődött cikksorozatunk, ahol elsősorban óvónőknek szeretnénk olyan Pagony könyveket bemutatni, amiket bátran tudnak használni a mindennapi óvodai nevelésben. A könyvek mellé kreatív foglalkoztatókat is készítettünk, ezeket kinyomtatva és a gyerekeknek kiosztva egy teljes délelőtti foglalkozást lehet tartani. Szakértőnk, Vadadi Adrienn korcsoport szerinti bontásban ajánlja a könyveket, így a kiscsoporttól kezdve mindenki megtalálja a megfelelő könyvet és feladatot.
Julia Donaldson- Axel Scheffer: A legcsinosabb óriás
A tanév végére, a nyár elejére a kicsik már nem is olyan kicsik! Szinte mindenki betöltötte már a négyet. A kiscsoportosok mostanra sok mindent megtanultak, amit eddig csak segítséggel tudtak. Például egyedül kezet mosni, egyedül kanalazni az ebédet, kettesével sorba állni, talán még egyedül öltözködni is. De amit igazán csak az óvodában, sok-sok hasonló korú kisgyerek között lehet elsajátítani; a jószívűséget, a másikra figyelést, az önzetlenséget… ha még nem is mindnyájan, de talán néhányan megtanulták már.
Gyuri, a legcsinosabb óriás rongyos ruhában, ócska szandálban érkezett a városba. Régi óhaja teljesült, amikor egy ruhaboltba bukkanva új inget, nadrágot, övet, nyakkendőt, zoknit és cipőket vásárolt. Takaros öltözékében, elégedetten és vidáman indult útnak, mígnem bele nem botlott egy fázós nyakú zsiráfba, egy hontalanná vált egércsaládba, egy mocsáron átkelni nem tudó kutyába… Gyuri, a legcsinosabb, de a legjószívűbb óriás mindenkin segített a maga módján, mígnem újra ott találta magát régi rongyos ruhájában, de új barátai társaságában. A legcsinosabb óriás nem tanmese, hanem egy kedves humorral, remek ritmussal megírt verses történet, ami akár „tanmeseként” is szolgálhat a kicsi óvodásoknak.
A könyvhöz kapcsolódó feladat kicsiknek: Kire való ez a ruha? Húzd oda színes ceruzával!
(a képre kattintva nagyítsátok, majd mentsétek el a foglalkoztatót és lehet nyomtatni!)
Közös játék kicsiknek: Hozzák be a csoportszobába a gyerekek a váltóruhájukat, a tornaruhájukat, elő lehet venni a pizsamájukat is. Próbáljanak felvenni minél több ruhadarabot magukra. Nem baj, ha nem helyesen öltik fel, most csak az a fontos, hogy vicces gombócokká kerekedjenek a sok-sok ruhaneműtől. Akár csereberélhetnek ruhadarabokat egymás között, fiúk öltözhetnek lányos ruhákba vagy fordítva. Esős napon, amikor nem lehet kimenni nagyon vidám időtöltés tud lenni!
Dániel András: Egy kupac kufli
Idén nem kellett sokáig kereplőzni farsangi jelmezekbe bújva, hogy elkergessük a telet! Majdhogynem tavasz volt egész télen! De persze csak majdhogynem, mert a természetet nem tudta becsapni a januári langyos szellő! A virágzásra várnunk kellett áprilisig. Hogy miért, ki tudja, de a legtöbb gyereket tavasszal nem a fehérbe, meg rózsaszínbe öltözött gyümölcsfák és a kiskertekben sorba ültetett nárciszok, meg tulipánok nyűgözik le igazán, hanem a bogár, a kukac, a pille, meg a gilisztaseregek. Vannak, akik az óvoda udvarán ide-oda leguggolva nézegetik őket. Nyáron pedig sokan otthonról bogárlesőt hoznak, megint mások bogár játszóteret, meg kukac házikókat csinálnak kis botokból és fűszálakból, de olyanok is akadnak, akik szenvedélyesen gyűjtik őket.
Dániel András, könyvében egy olyan világot mutat nekünk, ami majdnem olyan, mint a gilisztáké, hasonlatos a hernyókéhoz, mintha mása lenne a kukacokénak, de mégsem az! Hogy kik azok a kuflik, talán ki sem derül. De annyi bizonyos, hogy nem bogárkák, nem is kukacok vagy giliszták. Ott élnek a fűszálak között, kényelmes kufliüreget ásnak maguknak a kupac oldalában, belakják az elhagyatott rétet, este nyársra húzzák és megsütik a napi betevő egy szem krumplijukat. A hét kis kufli – Zödön, Pofánka, Titusz, Hilda, Valér, Bélabá, és Fityirc – akár az óvó néni ölében, akár egy baráttal a szőnyegen, mókás kalandokra hívják a középsősöket.
A könyvhöz kapcsolódó feladat középsősöknek: Rajzolj a bogaraknak hat-hat lábat! Színezd ki a pillangók szárnyát! Javítsd ki a pók hálóját!
Közös játék középsősöknek: Hozzanak a gyerekek otthonról színes zoknikat. Az óvodában tömjék ki mindet közösen, hogy hurkás legyen, színes fonallal kötözzék meg néhány helyen, az óvó néni segítségével varrjanak rá nagyobb fagyöngyökből szemeket. Amikor elkészülnek a kuflik, közösen kitalálhatnak nekik viccesebbnél viccesebb neveket és történeteket. Jó alkalom lehet bábozásra vagy dramatizálásra.
Finy Petra: Iskolások kézikönyve
A nagycsoportosok élete májusban-júniusban már szinte nem is szól másról, csak az óvodai búcsúról. Nem sokára vége lesz a gondtalan éveknek, de ezt a gyerekek szerencsére még nem tudják. Kivétel nélkül mind várják az iskolát, mert iskolásnak lenni igazi nagyos dolog! Persze azt még nem tudják, hogy a legnagyobb óvodásokból szeptemberben, az első osztályban, a legkisebb iskolásokká változnak majd! Azt sem tudják elképzelni, milyen is lesz a homokozóból az iskolapadba ülni, lesz-e majd barátjuk, kedves-e a tanító néni, és egy közlekedési rendőrre lenne szükségük, hogy el tudjanak igazodni az iskola labirintusában.
Az Iskolások kézikönyvében egy elsős kislány vezet végig minket az iskolás lét szépségein és nehézségein. Megmutatja új iskolástáskáját, grafitceruzákkal, meg színesekkel teli tolltartóját, sok-sok füzetét, amire az anyukája pici jeleket rajzolt, hogy meg tudja különböztetni őket egymástól. Elmeséli, hogy az iskola csak addig hatalmas, amíg meg nem ismerjük minden zegzugát. Hogy a tornát, a számolást, a dalolást és a rajzot az iskolában tantárgyaknak hívják, és ebéd után nem kell aludni, ahelyett az udvaron, ovis gyerek módjára játszani.
Finy Petra könyve igazi kedvcsináló az iskolához azoknak, akik már alig várják, hogy reggelente iskolatáskával induljanak útnak, és azoknak is, akik mégis inkább óvodások maradnának.
A könyvhöz kapcsolódó feladat nagyoknak: Rajzolj a tolltartóba nyolc különböző színű ceruzát, utána pakold be az iskolástáskába az odaillő dolgokat!
Játék közösen nagyoknak: Dugjon el az óvó néni különböző „iskolás” dolgokat – uzsonnás dobozt, tolltartót, radírt…- a csoportszobába. Egy gyereknek kösse be a szemét és „távirányítós GPS” módszerrel – lépj előre három tyúklépést, aztán fordulj balra, menj előre a fal mellett a szekrényig, majd fordulj jobbra – vezesse el a célba. De lehet nyitott szemmel is játszani. Aki még nem tudja az irányokat, lehet segíteni a kezébe adott piros és kék kendővel (fordulj jobbra, a piros kendő fele