Mihasznáké a világ!
Kisiskolás vagy akár nagy ovis kortól egyre mélyebben merülhetünk el a gyerekekkel a világ felfedezésében.
A kérdések száma egyre több, és ha van amire nem tudunk válaszolni (Kedvencem: Miből van a nap? - Hát,...) Szóval van segítség!
Minden témában és korban megtaláljuk a megfelelő könyvet, legyen szó a test kérdéseiről, találmányokról vagy híres emberekről.
Most a Sanoma Kiadó kínálatában böngészünk, mi mindenben lehetnek segítségünkre könyveik.
A Kukkants be(le) könyveknek két része jelent meg, egyikük a föld alatti világba, a másik pedig a találmányok világába vezet be minket.
Érdeklődéstől függően nagy ovisoknak és kisiskolásoknak is kitűnőek, mindegyikben rengeteg kinyitható ablak van, amikről nem is kell mondanom, hogy nagyon szeretjük őket!
A föld alatt több érdekes felfedeznivaló van mint gondoltam, mert nem csak a város alatt, hanem erdő-mező esetében is megnézhetjük, hogy mit rejt a felszín maga alatt, sőt, hogy hogyan tör ki a vulkán, milyen kincseket találhatunk eltűnt korokból ha mélyre ásunk, és hol ne ássunk - hol lehet alattunk barlangrendszer.
Ha a találmányok világába kukkantunk bele, az elektromosságtól a rakétákig sok remek és őrült ötletet megismerhetünk, rengeteg jó képpel, ablakkal, információval és vicces érdekességgel: házikhoz, játékhoz és tudásvágy csillapításához remek könyv!
A 88 magyar találmány című könyv már nagyobbaknak való, 9-10 éves kortól, és még a gimiben is elő lehet kapni egy-egy magyar történelmi személy és találmány után kutatva. A Kodály-módszertől a golyóstollon keresztül a floppy lemezig megismerhetjük az alkotókat, életüket és történetüket. Van, ami nem okoz nagy meglepetést, például a Rubik kockáról már mindenki hallott, de nem tudom, hogy a művér (Horváth István) és a lemezautó (Fejes Jenő) feltalálásáról hányan tudunk egyáltalán, nemhogy mesélni tudnánk róla... Szóval a szülőknek is tartogat meglepetést a könyv, melyben minden történet mellett megismerhetjük a szerző személyes élményeit is az egyes találmányokkal kapcsolatban.
Haladjunk tovább a meglepetések sorában, a következő könyvek új szemszögből mutatják be a világ leghíresebb személyeit.
A Rebellisek Enciklopédiája - ádáz kölykökből lázadók című kötet rendhagyó módon azt veszi végig, hogy Spartacus, Ülő Bika, Beethoven, Petőfi Sándor, Galilei, Che Guevara és társaik hogyan lettek azzá, aminek az egész világ megismerte őket. A közös bennük, hogy mindegyiküknek volt valami jelentős gondja a világgal, valami úgymond nem tetszett nekik, és fellázadtak ellene, és ami a fontos: kivívták igazukat. Az egyes személyek története mellett korukba is belepillanthatunk, hogy nagyobb ívű áttekintést is kapjunk.
De vigyázat, a könyv előszava is figyelmezteti az olvasót:"Ha az ember lázad, még nem jelenti azt, hogy feltétlenül igaza van!"
A Mihasznák enciklopédiája - Komisz kölyökből zsenik pedig szintén híres embereket vesz végig, legyen az Disney, Edison, Agatha Christie, Debussy vagy Churchill, mindegyikükre illik a mondás: Miből lesz a cserebogár! Könnyen hihetjük azt, hogy ezek az okos emberek, akik sokra vitték életükben, már kiskorukban is zsenik voltak, és csecsemő korukban is tudni lehetett róluk, hogy bizony, sokra fogják még vinni!
De nem így volt: bizony bukdácsoltak iskolában, vagy nem is igen jártak oda, és biztos, hogy nem azok a dolgok érdekelték őket, amiket a szüleik hasznosnak gondoltak.
Itt is figyelmeztetünk mindenkit: ezek a hírességek nem kínálnak követendő példát nekünk, de életútjuk izgalmas és mosolyognivaló olvasmány.
A fényképek és rajzok montázsai mindkét könyvben nagyon jól sikerültek, emellett a személyes információk, történetek és idézetek miatt lettek igazán jó olvasmányok!
Munkácsi Anna ajánlója