Mi történik a pad alatt?
Három könyvet válogattunk össze hárman az újdonságokból: Grancsa Gergő, a Pagony boltosa, Lea, elsős tanuló, és én. Mind a három az iskolásokról szól, de csupa olyan iskolásról, akiknek nem szokványosak a mindennapjaik: Ella és barátai teljesen a feje tetejére állítják a világot, Ciki Miki egy jegesmedvével nyomoz, Wanda pedig igazi rajzos naplót ír. Olvassátok el ajánlónkat!
Dagmar Geisler: Wanda titkos naplója, Kolibri, 2014
Új szomszéd költözik Wandáék háza mellé. Méghozzá egy osztálytársa, akit utál. A dologban a legrosszabb, hogy az anyukája hamar összebarátkozik az osztálytársa anyukájával. Azonkívül az előző szomszéd kutyája, Bikfic, akit imádott Wanda, szintén elköltözött a szomszéddal együtt. Wanda az egyik barátnőjével kitalálja, hogy az új szomszédot elüldözi. De egyszer csak változás történik: Wanda megbarátkozik Fabiannal, a szomszéddal. Legtöbbször Fabiannal együtt megy iskolába, amit egy ideig utál, de aztán megszereti.
A könyv egy napló, ami a címében is benne van. Wanda maga írta le, és bele is rajzolt. Az elejében meg a hátuljában vannak olyan részek, amiket ki kell tölteni, például olyan lista, hogy kit utálsz, és ez nekem nagyon tetszik. Azért tetszett az egész könyv, mert naplószerű volt. Nekem nem ilyen egy napom, de mégis igazi volt, mert biztos van olyan iskolás, akinek így telik a napja. (Lea, 7 éves)
Timo Parvela: Ella és a rock királya, Pongrác, 2014
Az Ella-sorozatban egy másodikos osztály és tanító bácsijuk nem mindennapi iskolai életét követhetjük nyomon, most már a negyedik kötetben. Ezúttal Ella osztálytársa, Pate van a középpontban, aki rocksztár akar lenni, hogy ne kelljen tanulnia és dolgoznia, és találkozhasson bálványával, Elvirával. Sajnos énekelni, táncolni egyáltalán nem tud, de olyan kúl, mint a jegesmedve odafagyott lábnyoma - erre sok-sok vicces hasonlat van a könyvben. Természetesen a kétbalkezes tanító bácsival és feleségével is zajlanak az események: az előző kötetben hazahozott két szánhúzó kutya miatt ki akarják dobni őket az lakásukból. Párhuzamosan követjük Pate vágyakkal teli kis életét és a tanító bácsi mulatságos küzdelmeit, valamint az osztályt, ami egy emberként próbál segíteni, és végül sikerül is, minden szál a legváratlanabb módon ér össze a végén. Az Ellákat jellemző nagyon-nagyon jó helyzetkomikum és társadalomkritika, a finn életérzés hasonlósága a mienkhez - ez teszi nagyon szerethetővé ezt a kötetet is. (Győri Hanna)
Stephan Pastes: Ciki Miki 1. – Becsúszott pár hiba, Ciceró, 2013
Ciki Miki?! Milyen könyv lehet már az, amelyiknek ilyen címe van? Ciki Miki egy igazán kétbalkezes kisiskolás detektív, akinek az üzlettársa egy 700 kilós jegesmedve, Totál. Ők ketten alkotják a Totál Ciki Rt-t, ami terveik szerint hamarosan a legnagyobb cég lesz a Földön. Ebben az egészben csak az a bökkenő, hogy Miki teljesen alkalmatlan detektívnek, Totál pedig…nos, ő egy jegesmedve, még Miki szerint sem alkalmas túl sok mindenre. Ciki Miki életében azonban korántsem érnek itt véget a problémák. Le kell főznie a rivális detektívet, aki ráadásul lány, meg kell oldani minden rá bízott ügyet, meg kell találnia az elveszett Segway-t, és még sorolhatnám.
Ugyanakkor nem csak az abszurditás van jelen a regényben Mikinek meggyűlik a baja az iskolával, az őt egyedül nevelő anyukájával, érezhetően van egyfajta érzelmi feszültség benne, amit megpróbál így vagy úgy kompenzálni, ezzel okozva egyre nagyobb galibát. A regény mégis úgy keveri a groteszket az abszolút komolyságot igénylő kérdésekkel, hogy közben nem érzékeljük, hogy didaktikus akarna lenni vagy épp mesterkélt volna, a rengeteg humorral a háttérben húzódó feszültségeket is képes enyhíteni.
A Ciki Miki egy kezdő olvasóknak való könyv; a sok vicces illusztráció, helyenként nagybetűs „naplóbejegyzés” segíti az olvasást; olyanoknak ajánlom akiknek a Tatu és Patu- vagy a Risto Rapper-sorozat is bejött. (Grancsa Gergő)