Kreatív írás mindenkinek!
Irigykedem a mostani gyerekekre! Ha nekem lett volna olyan könyvem, mint a Fogalmazóka vagy a Kreatív írás a Tesslofftól, még az is lehet, hogy író lettem volna. Mert mindig ötös voltam fogalmazásból, de valahogy a Toldi Miklós jellemzése, és Az én szobám belülről nem indított be kellőképpen, aztán a gimnáziumban úgy döntöttem, hogy olyan jót úgyse tudnék írni, mint amiket olvasok, úgyhogy felejtsük el az egészet.
Pedig ha lett volna néhány ilyen könyvem…
A Szövegek világa - Fogalmazóka még inkább az iskolai szövegértés feladatait ismétli, illetve emeli magasabb szintre: értelmezni kell mondatokat, megkeresni információkat, címet keresni, összefoglalni és kibontani, leírni, rokonértelmű szavakat keresni. Még az a bűvös mondat is le van írva, hogy kerüljük a szóismétlést, amely tévedésnek köszönhetően sportújságírók generáció írnak olvashatatlan cikkeket. De mindenesetre a feladatok jó alapozást jelentenek a komolyabb szövegíráshoz, amelyet a Kreatív írás füzeteiben gyakorolhatunk.
A Sci-fi és Humor füzeteket Mán-Várhegyi Réka írta, aki maga is író, és borzasztó profin, gyerekbarát módon és szórakoztatóan fogja meg ezt a kreatív írás témát. Én a szabim alatt tuti végigcsinálom a humoros mesét író füzetet, annyira csábítóak a feladatok. Minden dupla oldal egy újabb kihívás: előbb egy mese folytatását, majd végét, aztán közepét kell írni. Megtanulunk elképzelni filmszerűen jeleneteket, kialakítani karaktereket, „berendezni” fejben helyszíneket, a mese/szöveg tereit. A humor mibenlétét ékegyszerűen, érthetően, de tűpontosan elmagyarázza nekünk Réka. És ami a legjobb: abszolút és teljesen elhisszük, hogy amit mond, az működik! Elhiteti velünk, mert nyilván ő maga is meg van győződve róla, hogy írni jó, élvezetes, és egyáltalán nem lehetetlen. Apró lépésekkel vezet el addig, hogy teljesen mi találjuk ki a történetünket, de a végén még ad egy csomó, egy mondatba foglalt minisztorit, amit ihletforrásként használhatunk.
Annyi jó tanács van benne, hogy nem is tudom, mit idézzek: hogy ha elakadunk, firkálgassunk, vagy írjunk-írjunk-írjunk egyfolytában negyed óráig, mert valami ki fog jönni, amerre tovább lehet indulni, hogy ne netezzünk meg dumáljunk közbe, mert ez egy elvonulós-magányos tevékenység, hogy ne egy az egybe emeljünk be ismerősöket szereplőnek, hanem innen-onnan csipegessük össze a valóságdarabokat.
A feladatok elrendezése szellős, egy blokk pont megcsinálható emberi erővel, és helyes rajzok dobják fel az oldalakat, ami segít a szövegalkotásban is. A munkafüzet mellé persze be kell szerezni egy igazi füzetet is, amibe a történeteinket írjuk ezentúl. Egy igazi író-alkotó naplót.
Mindenkinek, és nem csak negyedikeseknek ajánlom a Kreatív írás munkafüzeteket – tanároknak, gyerekeknek, de akár felnőtteknek is!