Kortárs mesék a falon!
A mangalicás töpörtyű, a tornafüzet és a balatoni hekkízű lángos - mind elbújhat a diafilm mögött. A diafilm igazi hungarikum, és még jó is. Egy egész (réges-régi) generáció élménye a diázás, és az azóta szülővé-nagyszülővé válók között maradt épp annyi, akik irracionális módon megőrizték ezt a szokást. Van valami a sötétben, összebújva falra vetített színes képekben, ami még mindig megragadja a gyerekeket. Ezért nálunk él és virul a diafilmezés.
Idén ősszel hét új, avagy újrakiadott diafilmmel jött ki a Diafilmgyártó.
A nagyravágyó feketerigó Lázár Ervin meséjének újrarajzolt változata, Dia Dani és Dini kutya pedig egy régi Macskássy Gyula diafilm. Bár a szöveg és a rajz is teljesen retró, illetve inkább vintage, azaz elég didaktikus, én mégis nagyon szeretem ezeket a rajzokat, és a kis feltaláló Dani és nagypapa igazán jó karakterek - remélem a többi régi meséjüket is kiadják újra. Itt most robotkutyát építenek, és ezért elhanyagolják az igazi kutyájukat - csakhogy egy igazi élőlény sokkal többre képes, mint egy olyan, aki csak be van programozva. Asimov kisóvodásoknak!
A régi, néha azért meglehetősen elavult képi világú és szövegű filmek mellett egyre több újdonság is megjelenik: idén öt teljesen kortárs meseíró meséje látható diafilmen. Abszolút kedvencem közülük Both Gabi Álomgubók meséje. Az álomgubók, Bojtocska és Bolyhocska segítenek elaludni, amikor még inkább ficeregnél az ágyadban. Szépen végigmennek rajtad, lesimítják a szempilládat, megnyugtatják a fickándozó lábujjakat, megsimogatják a hasadat - ezt ágyban, összebújva kell mesélni elalvás előtt, nagyon édes altatómese Kassay Réka rajzaival.
Ha inkább nevetésre vágyunk, akkor Várszegi Adél Raptormeséjét vegyük elő. A raptorcsaládban hét kicsi született, és bizony a raptorszülők már nagyon fáradtak. Nem egyszerű azonban alkalmas bébiszittert keríteni hét kis dinónak. Erről szól ez a vicces verses mese, Máray Mariann nagyon színes festményeivel.
Lackfi János Hófoltmeséje látszólag egy nyúlfarknyi kis párbeszéd, egy semmi kis mese, amiben a feketerigó és a hófolt barátkoznak. De a laza csevegés mögött súlyos lelki folyamatok zajlanak: a magány, a barátkozás, a bántás, a szeretet és a szeretet kifejezése mind szóba kerülnek áttételesen, majd a barát, társ elvesztése, és a veszteség utáni megőrzés is. Hiszen a hófolt elpárolog, de a felhőkben és az utána maradó, alóla kibukkanó piros vödör által, amibe a vize bele fog esni, megmarad a rigónak, sőt táplálja őt. Nagyon szép mese, felnőtteknek is!
Bartos Erika diafilmjeit minden kisgyerek nagyon szereti. A Biciklitúra nekem is a kedvenceim közé tartozik - új flmjében, a Nagypapa születésnapjában pedig a legkisebbek számára is érthetően és átláthatóan mutatja be a családi viszonyokat, hogy ki kinek a kicsodája egy nagy családban. És eközben még egy kedves, szórakoztató mesét is ír, amiben akármelyik kisgyerek magára ismerhet.
A Kuruttyoló békakirály nemrég jelent meg könyvformában, most diafilmen is olvashatjuk a Békakirály küzdelmeit, hogy feleséget kerítsen magának.