Képzeletbeli barátok - Neked is volt?
Képzeletbeli barátból annyiféle van, mint égen a csillag, talán több is. Egyszer gyerek, egyszer alakváltó állatka, zöld hajú nagymama vagy jópofa szörny. Nem csoda, hogy gyakran előfordulnak a gyerekirodalomban és mozgóképen is. Ott van például Kázmér és Huba, vagy a rangos díjakat is besöprő rajzfilmsorozat, a Fosterék háza képzeletbeli barátoknak. Ismerd meg néhány kedvencünket!
Egyszer egy aggódó anyuka levelére válaszolva Vekerdy Tamás azt írta, hogy képzeletbeli barátja leginkább azoknak a gyerekeknek van, akik érzelmileg biztonságban vannak, és el tudnak lazulni a fantázia világában. A gyerekkönyvekben leggyakrabban, nem meglepő módon, segítő erejük kerül előtérbe. Ezekből mutatunk itt be néhányat.
Korosztály: 6-10
Az alcím: segítő könyv, de hadd mondjam el mindjárt az elején, miért olyan fontos, hogy ne csak érintett gyerekek olvassák. A jó irodalom ugyanis képes arra, hogy belelássunk valaki más életébe, valakiébe, aki teljesen más, mint mi. Ez a könyv pedig ebből a szempontból nagyon jó irodalom.
Főszereplője egy félénk kisfiú, aki nem tudja elég jól képviselni az érdekeit. Nem tudja megfogalmazni, hogy mi a baj vele, csak azt tudja, hogy a többiek tudnak valamit, amit ő nem. Nemet mondani, de ez hamarosan ki is derül. Egy éjszaka aztán, álmában kicsúszik a száján egy nem. Szó szerint. Mert ahogy kimondja, előjön, és felébreszti. A kis lény, egy NEM, hosszasan panaszkodik, amiért eddig bezárva tartotta, és a beszélgetésből lassan barátság és tanítás lesz. A NEM másnapra nem-tanfolyamot hirdet, és bemutatja a nemet mondás számos formáját. Kedveset, határozottat, udvariasat, lerepül-a-hajad-nemet… Mindezt csodálatos humorral, Kasza Julianna illusztrációi pedig remekül egészítik ki a szöveget.
A tanfolyamon aztán nemcsak elméletben ismerjük meg a “nem”-eket, hanem gyakorlatban, helyzetekben is, sőt vizsga is van. A szituációk telitalálatok; a kedvencem, amikor egy macskát dobáló gyerekcsapat nyomására kell nemet mondani, és nem beszállni a durva játékba. Ez talán a legnehezebb szituáció egy gyerek számára.
A NEM mese nagyon profi segítő könyv: nem didaktikus, tanulsághajhász történet, hanem pontos és jól megírt segítő mese, és szuper a humora. Ez pedig sok jó szándékkal írt segítő könyvből hiányzik. Emellett pedig nemcsak segítő könyv: irodalom. Amikor hazahoztam ehhez a cikkhez egy kupac könyvet, a gyerekeim egyből kihúzták közülük (még egy pont az illusztrátornak), és azt kérték, olvassuk este. A nyolcéves ugyanúgy rátapadt, mint az ötéves, és amíg együtt nevettünk a nemet mondásban vérprofi, segítségre nem nagyon szoruló fiaimmal, arra gondoltam, milyen sokat segít majd nekik ez az élmény, hogy jobban megértsenek másokat. Mert van vagy lesz ilyen gyerek a közösségükben, akihez nagyobb empátiával tudnak majd fordulni. Egyszóval: mindenkinek ajánlom.
Silvia Roncaglia - Roberto Luciani: Lumpi Lumpi gyógyító meséi
Korosztály: 5-8
A legtöbb gyerekeknek szánt segítő könyvvel az a bajom, hogy lerí róluk, hogy szakember írta, meséknek nem túl erősek. Ezért szeretem annyira Kertész Erzsi NEM meséjét, és ez a Lumpi Lumpi-sorozat koncepciója is. Szórakoztatni szeretne, vannak benne izgalmas kalandok, vicces és cuki képzeletbeli barát.
Lumpi Lumpi képzeletbeli barát, egy kis kék sárkány, akit Barti talált ki, és egy szép napon életre kel. Minden kötetben új kalandokra indulnak, repülőszőnyegen vagy sárkányháton, gyakran ismert mesék világába. A könyvek címeiből is kiderül, milyen témákat járnak körbe: éjszakai szörny, vizsgadrukk, füllentés, akaratosság, hiszti, félelmetes szuri…
A célcsoport az óvodások és kisiskolások, és itt is látható a tudatosság. Kicsiknek felolvasva is működik (sok a kép), a kezdő-haladó olvasók számára pedig a nagy betűk és a párbeszédek szereplőikonjai segítik az olvasást.
Itt találod a könyvet!
Elekes Dóra: Dettikéről és más istenekről
Korosztály: 5-8
Na ez az a könyv, ami a legközelebb áll a valósághoz, a képzeletbeli baráttal rendelkező gyerekek világához. Aki szereti Dániel András könyveit vagy Adamik Zsolt Bibedombi szörnyhatározóját, az ezt se hagyja ki. Akinek meg már Lázár Ervin is sok volt, az most biztos tovább görget ezeket olvasva, pedig jól tenné, ha adna egy esélyt. Itt bizony elszabadul a fantázia és a nyelvezet, és ez, mint oly gyakran, filozófiai kérdésekhez és beszélgetőtémákhoz vezet. Meg szórakozáshoz. És van benne humor, sokféle szemszög, szemtelenség és nőtté válás.
Nevettet és felpiszkál mindenféle valamilyenséget (felnőttséget és szülőséget leginkább), de soha nem ítélkezik. És ez milyen jó már.
Stiglincz Milán: Mazsi, a kócos tündér
Korosztály: 5-8
Ebben a mesében a képzeletbeli barátok egy gyakori alfaja, a bajkeverő a főszereplő. Egy kicsit bevállalósabb, zűrösebb, szókimondóbb, mint Nati, az óvodás kislány, és sarkosabb véleményei vannak. Sokszor kever olyan galibát, amit Natinak kell elsikálnia. Felfoghatjuk úgy is, hogy ez a fajta képzeletbeli barát azért fontos, mert jobb, ha valakinek 5-6 évesen van Tyler Durdenje, mint huszonéves korában, amikor már nem tudja kezelni.
Natinak fejből is szokott mesélni az apukája, és ezekből a mesékből bújik elő Mazsi, akivel aztán nemcsak otthon, hanem az óvodában is kalandokba keveredik. Jó kiegészítője lehet ez a mese a „hagyományos“, való életről szóló óvodás történeteknek.
Michelle Cuevas: Egy képzeletbeli barát kalandjai
Korosztály: 7-10
Michelle Cuevas ügyesen navigál a könnyen olvasható gyereklektűrök és a fajsúlyos ifjúsági irodalom közötti vékony határvonalon. Ez egy leginkább önálló olvasásra szánt könyv, és olvastatja is magát, könnyű vele haladni, miközben egy ötletes és lírai fejlődéstörténetet is hordoz.
A könyv elbeszélője és főhőse itt egy kisfiú, aki addig küzd azzal, hogy nem veszik észre sem az iskolában, sem otthon, amíg rá nem jön, hogy ez azért van, mert ő egy kislány – ő úgy tudja, hogy a húga – képzeletbeli barátja. Jacques, miután rájön, mi folyik körülötte, megkéri Fleurt, hogy engedje szabadon. Hogyan találja meg a helyét Jacques Papier (ha már a Harcosok Klubja hasonlatoknál tartunk: Papier - papír- Paper Street, ahol Tyler és a narrátor többi alteregója – hopp, egy spoiler – laknak), és mik a lehetőségei?
Ez az a fajta könyv, ami az ötletes alapszituációtól izgalmas és olvasmányos, akkor is, ha nem akarunk a saját identitásunkon vagy a lét rejtelmein mélázni, csak szórakozni szeretnénk.