Szárazság után itt az Árulás
Rojik Tamás tavaly megjelent disztópiájának, a Szárazságnak megjelent a folytatása! Az Árulás még mélyebben megismertet bennünket a 2050-es évek Magyarországával, ezúttal társadalmi berendezkedésre és az egyenlőtlenség kérdésére fókuszálva.
Rojik Tamás: Árulás – Szárazság 2.
Rojik Tamás regénye, az Árulás a tavaly megjelent Szárazság folytatása a Tilos az Á Könyvek kiadásában. A könyv a climate-fiction műfajába tartozik, ami egy egészen friss műfaj, létrejöttének szomorú apropója a klímaváltozás egyre fenyegetőbb valósága. A szerző olyan aprólékosan, minden részletre kiterjedően, bátran és kreatívan nyúlt a témához, hogy egyértelmű volt: ebben a történetben bőven van még egy kötetre való izgalom.
A 2050-es évek Budapestjén az élet merőben más, mint napjainkban: a friss élelmiszer szinte megfizethetetlen, a vízhasználat súlyosan korlátozva van, az emberek szeparálva élnek., Rojik Tamás első regényéből, a Szárazságból megismert Dani és Anikó mégsem találja a helyét.
A nemrég megjelent második kötet, azaz az Árulás, a vízhiány okozta krízis utáni időszakban indul, amikor úgy tűnik, az élet végre visszatér a megszokott kerékvágásba, a hullámok elcsitultak. A két kamasz élete azonban nem sokkal könnyebb: pontosan tisztában vannak a propagandagépezet működésével, így alig akad egy-egy lopott pillanat, amikor nyíltan tudunk beszélni egymással anélkül, hogy folyamatos megfigyelés alatt állnának. Túl sokat láttak és túl sokat tudnak ahhoz, hogy a rendszer megfeledkezzen róluk. A tanév kezdetén pedig újra nagyot fordul velük a világ. A kormány bevezeti a kötelező honvédelmi képzést a Környezetvédelmi Gimnáziumban. Szerencséjükre Áron, az új osztálytárs pont a katonai iskolából érkezett hozzájuk. Aztán a dolgok elkezdenek rosszra fordulni... a peremről érkező hírek egyre aggasztóbbak, a periférián élő emberek megelégelték az eddigi sorsukat és változást követelnek. Vajon kiben bízhat Dani és Anikó? Kinek a pártjára álljanak? Kibírja a szerelmük az újabb próbatételt?
Rojik Tamás ismét nagyon fontos kérdéseket feszeget: a perifériára szorult, jogfosztottként élő emberek sorsát, az állam hatalmát az emberek gondolkodása felett, de természetesen a klímaváltozás kérdése továbbra is központi szerepet kap.
Beleolvasó a kötetbe: https://www.pagony.hu/cikkek/rojik-tamas-arulas-beleolvaso
Interjú a szerzővel: https://www.pagony.hu/cikkek/rojik-tamas-szarazsag-interju-klimakatasztrofa-ivoviz-climate-fiction
14 éven felülieknek ajánljuk