Ülj le Ady és Weöres Sándor asztalához, rendelj egy kávét...
Képzeld el, hogy belépsz a híres Pilvax kávéház ajtaján. Azonnal megcsap a frissen főtt kávé és a csokoládés minyon illatának keveréke. A szomszéd asztalnál feketét rendel Kosztolányi, odapillant az eddig újságjába temetkező Petőfi Sándor is. Mit lehet ennyi híres költővel kezdeni? Négyféle játékot is játszhattok velük Lencse Máté legújabb társasjátékában! Nem ülhet Ady Endre Petőfi mellé, hiszen nem egy korban éltek – még összevesznének! Ha pedig mindannyian írni kezdenek, el kell dönteni, hogy melyik kié az összekeveredett kéziratok közül...
Milyen jó, hogy van egy társasjáték, amivel nem csak jól lehet szórakozni, hanem a segítségével megismerni a magyar irodalom nagyjait és leghíresebb műveiket! Ebben a gyönyörűen megrajzolt, színes játékban 63 költőkártya – Petőfi, Ady, Kosztolányi, József Attila, Radnóti Miklós, Weöres Sándor, Nemes-Nagy Ágnes, Janikovszky Éva, Petri György – (mindannyian hétszer, szóval József Attila kívánsága is teljesült: ,,hétszer szüljön meg az anyád”), 27 tablókártya és 23 pontot jelölő kristály található.
Szerintünk azok a legmenőbb játékok, amik több játékmódban játszhatóak, a játékosok számától és kedvétől függően. A Pilvax pont egy ilyen játék! A költő-gyűjtögető játékmódban akár öten is játszhattok egymás ellen. A játék elején kártyahúzás után kaptok egy titkos célt, vagyis egy tablót arról, hogy melyik írót hova kell ültetni a képzeletbeli kávéházban – ki ki melletti, alatti, feletti asztalhoz ülhet. Ezután cserélgetni kell egymás között a kártyapaklikat, hogy a tablóhoz minél inkább hasonló módon helyezkedjenek el a költőkártyák egymás mellett. De ez nem olyan egyszerű! Mi történik ugyanis, ha egy helyett három Kosztolányi sétál be a Pilvaxba?
A tabló játékmód kétszemélyes, és azok számára tökéletes, akik nagyon szeretik a versengés izgalmát, vagy akik szeretik, ha egy játéknak tétje van. A ,,tét” ebben az esetben a 23 gyönyörű, pontokat jelölő kristály (,,mozgó oktoaéder-kristály”, mint egyik főszereplőnk, Weöres Sándor írja a művében). A két játékos azon verseng, hogy kinek sikerül elérnie a titkos célt, ki rak ki hamarabb az általa húzotthoz hasonló tablót úgy, hogy felváltva csak egy-egy költőt rakhatnak le a saját körükben. Ez már csak azért is nehéz, mert az ellenfél is ugyanúgy igyekszik a közös tablót a sajátja szerint alakítani. A sikeres laplerakások után járnak jutalomként a színes kristályok, aki pedig a legtöbbet szerzi: nyer!
Az Emlékezet-memóriajáték (,,Emlékezet!/Te összetört hajónk egy deszkaszála,/Mit a hullám s a szél viszálya/A tengerpartra vet... – írja másik főszereplőnk, Petőfi Sándor) a kevésbé kompetitív, de azért kihívásra vágyó játékosok számára tökéletes. És ami a legjobb, hogy akár ötéves kortól is játszható! Így a gyerekek még azelőtt megismerkedhetnek irodalmunk nagyjaival, hogy akár olvasni megtanulnának! Aki a játékmód címe alapján memóriajáték-féle, egyforma költőket kereső játékot képzel el, téved. A szokásos memóriajátékoktól eltérően itt nem azonos, hanem különböző kártyákat kell felfordítani. A játék célja, hogy te szerezd meg a legtöbb költőkártyát!
Mi rímel arra, hogy tedd a kosaradba?
A ki írta?-játékmódot játszhatjátok ketten, öten, tízen, vagy egy egész osztály is, emellett a nehézségi szintje is növelhető. Minden egyes költőkártyán egy-egy idézet található az adott szerzőtől. Az eddigi játékmódokban ezt nem vettük figyelembe, de most ez lesz a lényeg! A játékvezető megmutat 10 kártyát a játékosoknak, akik pár percig nézhetik, elolvashatják azokat. Ezután felolvassa az egyes idézeteket, és a játékosoknak emlékezetből ki kell találniuk, ki írta az adott sorokat.
Irodalomtanárok és -rajongók esetében az első lépés kihagyható, és előzetes ,,puskázás” nélkül is megpróbálhatják kitalálni, melyik költő verséből hallottak részletet.
Egy olyan játékról van tehát szó, ami egyaránt megfelel kicsinek és nagynak, családoknak, barátoknak vagy egy egész osztálynyi gyereknek. Ezután már csak egy a kérdés: ,,Akarsz-e játszani?”
Megtetszett a játék? Szerezd be itt!