Bemutatjuk a legfiatalabb magyar társasjátékszerzőt!
Megérkezett a Lokomoto, ami a vonatrajongó családok új kedvence lesz! Egészen hihetetlen, hogy ezt a fantasztikus, szinte abbahagyhatatlan társasjátékot egy 13 éves lány tervezte és rajzolta. Ismerd meg Pásztor Emmát! Olvass tovább!
A Lokomotót elnézve egyértelmű, hogy sok szál fűz a vonatokhoz. Mesélnél erről egy kicsit? Hogyan lesz egy ilyen fiatal lány ekkora vonatrajongó? Mi fogott meg leginkább ebben a témában?
Eredetileg nem rajongtam a vasútért, de egy barátnőmmel elkezdtem a gyermekvasutas tanfolyamot 6. osztályban, és azóta imádom. Leginkább a mozdonyok érdekelnek. Nagyjából 2 hetente járok szolgálatba, ahol olyan feladatokat látok el, mint a felnőtt vasutasok. Már a tesómat is belerángattam a gyermekvasutasságba.
Kattints ide és rendeld meg a Lokomotót!
Mi adta az ötletet a Locomotóhoz? És mennyit változott a kész játék az első elképzeléseidhez képest?
Amikor hazajöttem egy szolgálatból, annyira fel voltam pörögve a vasúttól, hogy leültem az asztalomhoz, és kitaláltam egy társasjátékot, ahol mozdonyok szerepeltek kártyákon, és vasútvonalat lehetett építeni. A játékosok filctollal jelölték a saját szakaszaikat. Eredetileg a játéktábla egy papírfecnin volt, és a vonatkártyákon csak a mozdonyok neve szerepelt. Később kerültek a játékba a pluszpontos kártyák, és az alakzatok kitalálásában a kiadó segített. A játéktábla is megváltozott a Pagony javaslatára, négyzetes útvonalak helyett háromszöges lett, de a társas alapjában véve nem változott. A címet nem én adtam neki, hanem a kiadó.
Kattints ide és tudj meg mindent a társasjátékról!
Kipróbáltad a kezdeti verziókat a barátaiddal vagy a családoddal? Vagy teljes titokban dolgoztál a társason?
A játékötleteimet nem szoktam megmutatni a szüleimnek, de néha azért megtalálják véletlenül a szobámban a kész társasokat. A Lokomotót viszont már másnap leteszteltem a családommal, akiknek eléggé tetszett. Később barátokkal is teszteltük, sőt, a vasutas csoportommal is. Ezután küldtük be a Pagonynak, ahol a teszteléseken a fejlesztőknél és a Pagony csapatánál is nagyon jóra értékelték, pedig nem is tudták, hogy csak 13 évesen csináltam. (A Pagony Játékkiadónál név nélkül zajlik a tesztelés, csak a végén derül fény az alkotóra. A Lokomoto esetében ez azért is fontos, mert Pásztor Emma édesanyja a Pagony Játékkiadó szerzője és főszerkesztője, Bojti Anna. A szerk.)
A Lokomoto volt az első játék, amit terveztél? Vagy lapul a fiókodban néhány - eddig még - kiadatlan társas?
Az első játék, amit csináltam, az 6 éves koromban egy mikulásos társasjáték volt, ahol a mikulásnak kellett zoknikat és játékokat összeszednie. Az első komolyabb játékom bárányokról szólt, akik a gyapjuk színe alapján tartoztak családokba. A játékban megfigyelés és gyorsaság alapján kellett báránycsaládokat találni. A kártyákat is én rajzoltam. Ezt is beküldtem a Pagonyba, de nem érte el a megfelelő pontszámot, hogy játék legyen belőle.
Gratulálunk a társas illusztrálásához is! Mi legalább annyira élveztük nézegetni a vonatlapokat, mint magát a játékot! Van kedvenc vonatod a Lokomotóban szereplők közül? Hogyan választottad ki ezeket a vonatokat a játékhoz?
Mivel gyermekvasutas vagyok, elég erős kötődésem van az Mk45-ösökhöz (ezek közlekednek a gyermekvasút vonalán). A játékomban lévő mozdonyok közül ő a kedvencem. Inkább a dízelmozdonyokat szeretem, az új motorvonatokat elégé utálom. Még nagyon szeretem az Mk48-asokat, a Nohabokat, 424-seket és a Bzmot-okat. A játékhoz olyan mozdonyokat és motorvonatokat válogattam ki, amelyek gyakran közlekednek a magyar vasútvonalakon, vagy a vasúttörténeti parkban láttam őket (például a Hargita).
Kinek ajánlanád a Lokomotót? Szerinted kik fogják legjobban élvezni?
Azoknak ajánlom, akik szeretik az egyszerű szabályú, pörgős, könnyen játszható, de gondolkodást igénylő társasokat. Akik örömmel nézegetik a vonatkártyákat, és szívesen szivatják picit a másikat. Akik élveznek filctollal vonalakat húzni. Azoknak is jó, akik szeretik böngészni az aprólékos rajzokat, mert a pálya tele van utalásokkal. Például belerajzoltam a vasutas csoportunk jelét, és egy D2-es fékező szelepet is. Pár tesztelő a játék után ki is színezte a pályát. Vagyis ajánlom mindenkinek, aki szereti a vasutat, de annak is, aki nem.