Apróságból önazonos felnőtt
Szeretnéd segíteni a gyerkőcödet, hogy már egészen pici kortól ismerje és szeresse önmagát? Te is úgy gondolod, hogy érzelmekről beszélni sosincs túl korán? Akkor jó helyen jársz! Mutatunk néhány szuper könyvet, amivel már a nulladik lépésben sokat tehetsz a gyermeked lelki egészségéért, és azért, hogy nyugodt, önazonos, felszabadult felnőtt válhasson belőle. Olvass tovább!
Napjainkban egyre több figyelem fordul a lelki egészséget megőrző, megerősítő témák felé. Fantasztikus látni, hogy már nem ciki, hogy valaki például önsegítő könyveket olvas, vagy adott esetben szakemberhez fordul a problémájával. Sőt, az önismeret egy tiszteletreméltó jele, ha valaki foglalkozik a lelki egészségével.
Arra, hogy ez a téma a kisgyerekes családokban sem érdektelen, mi sem jobb bizonyíték, mint hogy az egyik 2022-es top társasjáték a Körvonal - az őszinteség játéka volt a Pagony boltokban. Ez pedig többek között azért szuper, mert ha már gyerekkorban figyelmet fordítunk rá, hogy a kicsik megismerjék és megtanulják jól szeretni önmagukat, akkor sokkal könnyebb dolguk lesz felnőttként önazonossá válni. Kevésbé fogják befolyásolni az énképüket a külső elvárások, azaz egy sokkal felszabadultabb életet élhetnek.
Mutatunk néhány olyan könyvet, melyek segítségével már a legkisebbekkel is beszélgethettek érzésekről, érzelmekről, és arról, hogy kik is ők.
1) Nevetős, sírós, ámulós, morgós
1-3 éveseknek
Egy olyan lapozóval kezdjük a sort, mely akár a gyerkőc első saját könyve is lehet, hiszen kartonlapjait éppen az apró kezekre tervezték. Teljesen szövegmentes, bőven hagy helyet a szülői kreativitásnak és annak, hogy azt meséljetek bele, amit éppen szeretnétek. Ebben pedig az ötletes, inspiráló illusztrációk lesznek a segítségetekre, melyek akárhányszor lapozzátok is át, biztosan le fogják kötni a kicsiket és titeket is. Beszélgessetek az érzelmekről, kezdjétek el fejleszteni a gyerek érzelmi intelligenciáját már egy éves kortól!
Rendeld meg!
2) Ez mind te vagy
2-5 éveseknek
A második a listánkon egy hatalmas Pagony-kedvenc, az Ölelj meg!-sorozat legújabb része. Az ausztrál pszichológus-író, Shona Innes és a közönségkedvenc illusztrátor, Agócs Írisz már eddig is rengeteg köteten keresztül mesélt egy csomó fontos témáról, úgy mint egy barátság dinamikája, a mindfulness, vagy akár a halál feldolgozása.
A legújabb kötet azt mutatja meg már az egészen kicsiknek is, hogy hogyan ismerhetik meg magukat, hogyan lehetnek önazonosak, és hogy legyenek bármilyenek is, úgy csodálatosak, ahogy vannak.
3) Én
3+ éveseknek
Philip Waechter nem hiába kedvenc Németorszáágban és Magyarországon is. Olyan könyvek kötődnek a nevéhez, mint a Hurrá, nyaralunk!, az Apanap, a Focista leszek!, és nem utolsó sorban az Én.
Főszereplőnk egy Medve, akik tökéletesen rendben van önmagával. Oldalról oldalra fel is sorolja, mi mindent szeret magában, mennyi jó tulajdonsága van. Persze neki is vannak rossz napjai, ilyenkor azonban útra kel és meg sem áll a barátjáig, akivel mindig kerek a világ.
Mivel a kicsik, sőt, igazából a nagyobb gyerekek is könnyen azonosulnak a mesehőseikkel, egy olyan Medve, aki ismeri, szereti és tiszteli önmagát szuper példakép lehet nekik.
4) Érzések és érzelmek
3-6 éveseknek
A Most már tudom!-sorozat szintén sok családnak segített már túljutni rázósabb élethelyzeteken. Dr. Catherine Dolto-Tolitch és kedvenc szerkesztője, Colline Faure-Poirée olyan összetett témákról mesélnek érthetően és befogadhatóan, mint egy kistestvér érkezése, hogy milyen fiúnak és lánynak lenni, a szülők válása, vagy akár a bepisilés.
Az Érzések és Érzelmek című kötet az érzelmek működésének rejtélyeibe vezeti be a gyerekeket, dr. Cat segítségével pedig felfedezhetik, mennyi mindenben segíthetik őket az érzéseik. Hiszen az érzések és érzelmek mögött hatalmas, titkos erők rejtőznek. Ahhoz, hogy hasznunkra lehessenek, meg kell értenünk őket.
5) Gaston érzelmei-sorozat
4-7 éveseknek
Végül egy olyan sorozattal zárunk, ami óvodától egészen kisiskolás korig elkísérheti a gyerekeket. Gaston, az unikornis minden kötetben más és más érzelemmel ismerkedik meg. A szerző mindig szuper és érzékletes metaforákkal szemlélteti az érzelmeket, így a gyerekeknek lehetőségük van már egész kis korban megérteni, milyen szoros kapcsolatban állnak egymással az érzelmeink és a testünk. Ha pedig ezt sikerült tudatosítani, remek ötleteket is kaphatnak Gastontól, hogy hogyan nyugodhatnak meg egy szomorú vagy egy dühös napon is.
A relaxációs módszer, ami a mozgásos légzőgyakorlatok mögött áll, a “szofrológia” nevet viseli, ami a mindfullness egy formája. Olyanoknak szokták ajánlani, akik a jógát túl bonyolultnak, a relaxációt viszont túl passzívnak találják - éppen ezért is passzol annyira az óvodás korú gyerekekhez!
+1) Boribon, hogy vagy? - Beszélgetős játék
2-4 éveseknek
Természetesen a kicsik egyik legjobb barátja, Boribon is segít nektek, hogy beszélgessetek és játszatok egy szuperjót. A Mini Körvonalhoz hasonlóan a Boribon, hogy vagy? is egy beszélgetős játék, mely segít a bölcsis és kisovis korosztálynak kommunikációs készségek fejlesztésében és az esetleges konfliktusos helyzetek feloldásában.
A kártyával könnyen elmesélhetik a legkisebbek is, hogy mi történt velük aznap, mit éreznek, mire vágynak. Ez a nyugis, szülőkkel beszélgetős, egymást megismerős kártyajáték szuperül fejleszti az érzelmi intelligenciát, szívből ajánljuk minden kisgyerekes családnak!