Hogyan kezdjük el?
Minden életkorban vannak nehéz, de kikerülhetetlen beszédtémák. Nem akaródzik beszélgetést kezdeményezni a tabukról, noha sokszor nagyon feszít, hogy végre szóba hozzunk valamit – csak éppen fogalmunk sincs, hogyan. Hogyan kezdjük el azt a bizonyos beszélgetést? Például egy könyv kapcsán, amit előtte külön-külön vagy közösen elolvastunk!
Összegyűjtöttünk nektek néhány könyvet, vannak köztük kisebbeknek és nagyobbaknak szóló, közös olvasásra vagy beszélgetés(ek)re felkészítő kötetek is.
Csapjunk is mindjárt bele a közepébe a Kakatények című könyvvel!
A legtöbb kisgyerek átesik a korszakon, amikor élénken érdeklődik a kaka-téma iránt. Ebben a könyvben olyan alapvető kérdésekre kaptok választ, mint hogy hogyan termelődik és miből áll a kaka, vagy épp hova kerül a wc-ből. De igazi érdekességek is kiderülnek, például megtudhatjuk, hogy intézi el a nagydolgát egy űrhajós, egy hercegnő vagy épp középkori hajós. Egy állatkerti látogatásra is remek felkészülés vagy villámgyorsan előkapható segítség lehet, amikor záporoznak a bogyók és a kérdések… Ti tudtátok például, melyik állatnak kocka alakú a kakija, és miért?
Az információáradatot szemléletes ábrák és ötletes képek egészítik ki. Az egész könyvet áthatja az a megnyugtató természetesség, hogy a nagydolog nem is olyan nagy dolog. Hiszen királyoktól a szamurájokig, madaraktól az emlősökig minden ember és állat (na jó, majdnem minden állat!) kakil.
Ha az emésztőrendszer összes titkára kíváncsiak vagytok,ide kattintva meg tudjátok rendelni a könyvet!
Niels van Hove - Hogyan győztem le a szekálómat?
Ott álltunk az egyik oldalon, elszenvedtük, netán részt vettünk benne vagy “csak” a partvonalról figyeltük az osztálytársainkat. És ha a gyerekünkkel történik meg, mit tudunk neki mondani a zaklatásról, azaz a bullyingról?
Niels van Hove könyve egyszerűen és érzékenyen foglal össze egy történetben minden fontosat a bántalmazásról, vagyis a szekálásról. Mi a szekálás? Milyen mérgező lelki folyamatok játszódnak le abban, aki elszenvedi? Miért lesz valakiből bántalmazó? Hogyan lehet szembeszállni a szekálással? A harmadikos Alice történetéből mindez kiderül. A rövid, könnyen érthető szöveg egyaránt alkalmas esti közös olvasásra, önálló olvasásra (persze utána érdemes beszélgetni róla!) vagy akár osztálytermi feldolgozásra. A beszélgetések során érdemes kitérni a képekre is. Julianne Engelhardt illusztrációi remekül érzékeltetik Alice lelkiállapotát és a benne kavargó érzéseket. Például amikor sikerül megszabadulnia a szekálójától, a képen az árnyéka túlnő a bántalmazója távolodó alakján.
Fontos hangsúlyozni, hogy a könyv igaz történet alapján íródott. Ez megerősítheti a hasonló problémákkal küszködő gyerekeket: Alice megcsinálta, nekem is sikerülhet!
Ide kattintva máris kosárba teheted a könyvet!
Lipták Ildikó - Csak neked akartunk jót
Ami az alsósoknak a Hogyan győztem le a szekálómat, az a kamaszoknak a Csak neked akartunk jót. A két könyvben sok a közös: itt is osztálytermi konfliktus(ok) bemutatása áll a középpontban, és a főszereplő lány, Lilla szemszögéből követjük nyomon a történteket. De egyrészt Lillának nincs olyan hátországa, mint Alice-nek, másrészt a hetedikeseknek már sokkal kifinomultabb technikáik vannak arra, hogy megkeserítsék egymás életét.
Lilla története torokszorító és felemelő. Átlagos lány lehetne mindennapi vágyakkal, de lehetőségei, életkörülményei jócskán különböznek a környezetében élő fiataloktól. Ő ennek ellenére kiáll magáért, sőt, bölcsebbé és érettebbé válik az átéltek során, a többiekre és saját magára is képes empátiával tekinteni.
Erőssége a könyvnek, hogy Tündi és Kinga, akik megnehezítik Lilla mindennapjait, nem egysíkú, egydimenziós gonoszok. Ők is a saját körülményeik foglyai, ők is szenvednek valamitől - és ezt Lilla képes meglátni, ezáltal kiszabadulni a hatásuk alól.
Kötelezően ajánlott olyan kamaszoknak, akiknek a szülei vagy tanárai olvasás után szívesen beleállnak nehéz témákról való beszélgetésekbe is. Halál, válás, fogamzásgátlás, egyedülálló szülő, a gyermekotthonok világa, társadalmi és anyagi különbségek - ezek a motívumok mind felbukkannak vagy végig jelen vannak a könyvben. Ez a regény tulajdonképpen bepillantást enged a tinédzserek fejébe: mit élnek meg a mindennapjaikban, milyen problémákkal szembesülnek, hogyan látják a felnőttek világát?
Itt is ki kell emelnem az illusztrátor, Jásdi Juli munkáját. Olyan végletesen, sokatmondóan stilizáltak a rajzok, hogy akár a főszereplő füzetéből is előkerülhettek volna.
A kedvenceim mégis a finom, beszédes motívumok, amik átszövik a könyvet, mint például a veszekedés során kiömlő tejből összeálló minták.
Szerelem, öröm, bátorság - A szexuális nevelés
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a szexuális nevelést kisgyermekkorban kell elkezdeni. Ehhez nyújt útmutatót a Szerelem, öröm, bátorság - A szexuális nevelés című könyv.
Fejezetről-fejezetre végighalad a kisgyerekkortól a pubertásig, kitekintéssel a későbbi felnőtt életre. Minden fejezetben ábrázolják, hogy az adott korú gyermek vagy kamasz a szexuális fejlődése milyen állomásán tart éppen. Ezt követi egy szülőknek szóló blokk, amelyben tanácsokat olvashatunk,hogyan viselkedjen bizonyos helyzetekben a szülő, valamint milyen témákról és hogyan beszélgessünk a gyerekekkel. Minden fejezethez tartozik két-három gyakorlati feladat is. Ezek egy részét a szülő egyedül végezheti el, de vannak kifejezetten közös szülő-gyerek gyakorlatok. A könyv nem kerüli ki az olyan - talán kissé kínos - témákat sem, mint hogyan beszélgessünk egy gyerekkel a pornóról, ha történetesen találkozott már ilyen tartalommal. Szintén nagyon hasznos a kérdéslista, amire válaszolva egy tizenéves számára kiderülhet, vajon felkészült-e az első együttlétre.