Lokomoto

Olvasd el a JEM magazin cikkét a játékról!

Lehet gőzmozdonyfütty vagy a BZ motor zúgása, engem a vonatok hangjai mindig is lázban tartottak, hisz vasutas családban nőttem fel és fél gyerekkoromat a vasútállomáson töltöttem. Természetesen a legizgalmasabb elfoglaltságom a mozdonyok megcsodálása volt. Ebből kifolyólag nem nagy meglepetés, hogy minden vonatos témájú társasjáték érdekel. Lehet az gyerek, családi vagy nagyon gamer kategória is. A mostani cikkemben egy családi társasjátékot, a Lokomotot mutatom be közelebbről, aminek még az a plusz érdekessége, hogy kis hazánk legfiatalabb társasjáték szerzője, egy 13 éves kislány, Pásztor Emma készítette.

Olvasd tovább Belevári Eszter a JEM magazin 2023. májusi számában megjelent cikkét!

lokomoto_3d_crop.pngA vonat indul! Beszállás!

A Lokomoto egy flip-and-write e típusú játék, annyi csavarral, hogy egy közös térképen rajzolunk szabadon.

Miután ezt a közös térképet elhelyeztük az asztalon és mindenki kiválasztotta a színét, fel kell csapni hat mozdonykártyát és három alakzatkártyát pontszámuk szerint szétválasztva, és kezdődhet is a játék!

Kattints ide és szerezd meg!

Megy a gőzös, megy a gőzös Kanizsára!

A játék során három akcióból választhatunk egyet.

1. Vasútvonal lefoglalása:

A saját színeddel berajzolhatsz két szakaszt a térképen szaggatott vonallal, ezzel jelezve, hogy azt már lefoglaltad. Fontos, hogy nem kell egymáshoz csatlakozónak lenniük, bármelyik két üres szakaszt be lehet rajzolni.

2. Vasútvonal berajzolása:

Egy saját színű szaggatott vonal átrajzolása folytonos vonallal, vagy egy még üres szakasz berajzolása folytonos vonallal.

3. Vonatkártyák és alakzatkártyák vásárlása:

Minden mozdony kártyán megtalálható, hogy hány egybefüggő folytonos vonallal megjelölt vasútvonalat kell berajzolni érte a térképen. Ez egyben a játék végi pontszáma is az adott mozdony kártyának. Ha ez sikerült, akkor egy fekete vonallal át kell rajzolni, ezzel jelezve, hogy ezt a vasútvonalat már nem lehet többet mozdonyvásárlásra használni. Ha ezzel sikerült egy alakzatkártyán lévő alakzatot is lemásolnod, akkor azt a kártyát is elveheted. Fontos, hogy ha több alakzatkártyát is sikerült így teljesíteni, akkor is csak egy alakzatkártyát vehetsz el.

lokomoto-4c.jpgVégállomás! Leszállás!

A játék akkor ér véget, ha már nincs szabad vasútvonal a térképen. Pontokat az összegyűjtött mozdonykártyákért és alakzatkártyákért kapunk. Pontot veszíteni pedig a térképlapon található fel nem használt, de folytonosan berajzolt vasútvonalakért lehet. Aki a legtöbb pontot gyűjtötte, az nyer, és ő lesz ezzel a legsikeresebb vasúthálózat-építő.

Vélemény

Szerintem a Lokomoto kimondottan ötletes, jópofa darab, és nagyobb létszámmal igazi kihívás is. Mindemellett a szerző gondolt azokra is, akik csak ketten játszanának, mert van benne 2 személyes variáns is. A játék újrajátszhatósága nagy, mivel rengeteg alakzat és mozdonykártya található benne, illetve van plusz két játékmód is. Ezek a Titkos célok és a Nehezített pálya, amik még színesebbé teszik a játékot.

Ami még a játék érdekessége, hogy az illusztrációkat is a szerző készítette, és a játék végén akár ki is lehet színezni a jópofa rajzokat, ami bizony a vasút világában jártas családoknak sok-sok Easter egget tartalmaz, mint például a Vivien ásványvíz, amit csak a „vasutasok vizeként” emlegetnek a belső berkekben és hasonlók. Szóval egy nagy pacsi és elismerés a kis szerzőnek, aki ennyire utánajárt a témának.

Akit bővebben érdekelne a játék elkészítése, az a magazin lapjain olvashat Emmával egy interjút is. Összegezve, a Lokomoto egyszerű szabályrendszerével és rövid játékidejével nem csak jó szórakozást nyújt az egész családnak, hanem fejleszti a gyerekek forma- és térlátását, a matematikai képességeiket és a rajzolás által a finommotorikát is.

Besty

JEM Magazin 2023/5, 122. szám.

Kattints ide a teljes lapszámért!

Kapcsolódó termékek