Kötelező könyv minden családnak


Újra megjelent a Lili és a bátorság!

A Pagony Kiadó jóvoltából újra megjelenik a korábban is hiánypótlónak számító, fontos kötet, a Lili és a bátorság, mely a szexuális abúzust, a felnőttek számára is idegen vagy akár ijesztő témát dolgozza fel értő módon

Paulik Móni-Vincze Zsuzsi: Lili és a bátorság

Varsányi Pál rajzaival

A szexuális visszaélések megelőzéséről talán a legnehezebb beszélgetni szülőként a gyerekekkel, mégis elengedhetetlen. Paulik Móni és Vincze Zsuzsi érzékeny mesekönyve, a Lili és a bátorság ebben nyújt szakszerű és empatikus segítséget. 
A történet nem a legnagyobb baj megtörténtére fókuszál, hanem az intő jelekre és arra, mi zajlik egy gyerek lelkében, ha valaki rosszul, helytelenül közeledik vagy ér hozzá.
Lili egy átlagos kislány, aki egy nem mindennapi helyen él: a cirkuszban. Sok barátja van a bohóctól az állatidomárig, de legjobban a Bűvészt szereti a társulatból. Lili arról álmodozik, hogy majd egyszer, csakúgy, mint az Anyukája, ő is a Cirkusz Királynője lesz. Ehhez viszont nem elég a sok gyakorlás, bátorságra is szüksége lenne, amit a Bűvésztől remél megkapni. De csodatévő varázsige helyett egy olyan nehéz titkot kap, ami miatt legszívesebben már a Cirkuszból is menekülne.
Vajon sikerül-e Lilinek megtalálnia a nyomasztó titok elleni varázslatot? Egyedül harcol, vagy lesz bátorsága segítséget kérni?
A könyv érthetően elmagyarázza a különbséget a jó és a rossz érintés között, segít a titkok kezelésében, és konkrét, a mindennapokban használható mintákat is ad a szülőknek. 
A jól reagáló édesanya példáján keresztül a felnőttek is útmutatást kapnak arra, hogyan kérdezzenek úgy, hogy tiszteletben tartsák a gyerek határait, miközben segítenek neki megnyílni.
A kötet elején gyakorlati útmutató segíti a szülőket a megfelelő feldolgozásban, a szerzők így írnak: „Ez a mese nem csak gyerekeknek szól. A felnőtteket is megérintő, megható lelki folyamatot mutat be. Ha rögtön a gyerekkel együtt ismerkedünk meg a történettel, talán kevésbé tud a mese olvasója aktívan koncentrálni a kisgyerekre, akinek olvassa – vagyis azt ajánljuk, először a szülő olvassa el egyedül a könyvet! Lili történetét ajánlott egyhuzamban felolvasni, mivel a kislány hosszú belső vívódás után, csak a mese végére jut el a probléma megoldásához. A mese „megelőző” jellegű történet, szexuális abúzust átélt gyerekeknek csak szakértő (a gyermek pszichológusa) beleegyezésével, útmutatásával ajánlott elolvasni.”
A kötet végén egy összegyűjtött forráslista segíti a tájékozódást és a további segítségkérést. Tanácsok olvashatók arról, hogyan érdemes beszélni a gyerekekkel a szexuális abúzusról, valamint bemutatja a témával kapcsolatos tényeket és tévhiteket – mind az áldozatok, mind az elkövetők kapcsán. Emellett hasznos szervezetek és elérhető online források is helyet kapnak benne.
A könyv közös olvasása révén a felnőttek és gyerekek egy szerethető, átélhető mese kapcsán beszélhetnek olyan érzékeny és fontos, de többnyire elhallgatott témáról, mint az intim testrészekre vonatkozó szabályok, hogy egy felnőttnek is lehet nemet mondani, és hogy mi a különbség rossz titok és jó titok között.
A kötet célja a szexuális bántalmazás megelőzése, viselkedési minták nyújtása kritikus helyzetben, és hogy megerősítse a gyerekeket abban, hogy baj esetén mindig legyen bátorságuk segítséget kérni egy olyan felnőttől, akiben megbíznak. Ez a könyv kiindulási pontként szolgálhat azoknak a szülőknek is, akik eddig nem tudták, hogyan kezdeményezzenek beszélgetést a témában.
6 éves kortól ajánljuk közös olvasásra

Dr. Kádár Annamária, pszichológus könyvhöz írt ajánlója:
„Mindenkinek vannak titkai. Olyanok, amelyekre bizsergetően jó gondolni, amelyek melengetik a szívünket, amelyeket jó magunkban dédelgetni. Van, akinek olyan titka is van, ami kapargatja a torkát, rossz álmokat és szomorúságot okoz. A könyv segít gyermekünknek megfogalmazni a negatív érzéseket, kimondani a rossz titkokat. Segít nekünk, szülőknek is megérteni, hogy miért nehéz gyermekként ezekről beszélni. Megtanít kimondani a kimondhatatlannak hitt dolgokat.”

A könyvhöz kapcsolódik a felnőtteknek szóló Pagony Szülői # 1. Segítség a sorok között? című program, mely március 6-án, csütörtökön 5 órakor kezdődik a Bartók Pagonyban. 
Az eseményen három könyv segítségével nézünk rá, hogy lehet és érdemes jól beszélni az olyan nehéz témákról, mint az alkoholizmus, a szexuális bántalmazás vagy akár olyan elsőre egyszerűnek tűnő dolgokról, mint az érzelmek.
A bemutatkozó könyvek:
Paulik Mónika-Vincze Zsuzsi: Lili és a bátorság
Artur Gębka-Agata Dudek: Apa üvege (Fordító: Körner Gábor)
Tina Oziewicz-Aleksandra Zając: Az öröm trambulinon ugrál (Fordító: Körner Gábor)


Az esemény linkje: https://www.facebook.com/events/1018578323653875

Kapcsolódó termékek