Képes regény egy ógörög szuperhősről, és egy lírai könyv az emlékekről
Tasnádi István a görög mitológia legvonzóbb szeletét választotta: minden szuperhős ősét, Héraklészt. Vagány, mai nyelvezettel, pörgős, humoros párbeszédekkel megírt kötet friss, olvasmányos gyerekkönyv, ami nem csak szemelvényeket mutat be a görög mitológiából, hanem teljes történetet mond el a szerző jellegzetes humorával és egy vérbeli képregényrajzoló, Felvidéki Miklós vagány rajzaival.
A science fiction és a futurisztikus történetek a gyerekirodalomban is ugyanúgy hódítanak, mint a felnőtt könyvekben. Ebbe a műfajba tartozik Kolozsi László legújabb regénye, A Hold emlékei is. Gyönyörű, lírai történetet mesél el, melynek fő kérdése: Kik vagyunk az emlékeink nélkül? A két könyv a 92. Ünnepi Könyvhétre jelenik meg.
Abszolút képregény, abszolút mítosz, abszolút vicces
Tasnádi István: Helló, Héraklész! (Felvidéki Miklós illusztrációival)
Tasnádi István az egyik legsikeresebb, legtöbb díjat kapott magyar drámaíró, aki Héraklészről írt remek humorú, letehetetlen regényt Felvidéki Miklós nagyszerű, képregényes illusztrációival, mely szórakoztatva vezet be a mitológia mélyebb rétegeibe. A 9-12 éveseknek szóló Abszolút Könyvek sorozatban megjelent kötet nem más, mint az ókori szuperhős története újratöltve – könyvben, és hamarosan a Budapest Bábszínház színpadán is.
A Helló, Héraklész! a legendákat, a mitológiát kedvelő kisebb gyerekekhez szól könnyedén, természetesen, szórakoztatva. Tasnádi István könyve európai kultúránk egyik alapvető forrásának, a görög mitológiának egy szövevényes és emblematikus történetét dolgozza fel: minden szuperhős ősét, Héraklészt, aki ebben a regényben beképzelt menő srácból igazi hőssé válik.
A szerző vagány, mai nyelvezettel, pörgős és humoros párbeszédekkel és egy szokatlan csavarral teszi elérhetővé a mai gyerekek számára a jól ismert történetet, mely azonban sokkal több, mint humoros századik feldolgozása Herkules megpróbáltatásainak. A Helló, Héraklész! című lebilincselő regényében adott ugyan a mitologikus háttér és a félisten híres kalandjai, ám a kötet szereplői akár a buszon is szembe jöhetnének az olvasó gyerekekkel. A címszereplő Héraklész ugyanis nem más, mint a suli menő gyereke, aki a történet kezdetén még messze nem a legszimpatikusabb hős. Iphiklész, Héraklész féltestvére, a könyv narrátora a kevésbé népszerű testvér, ő a mezei embergyerek, aki elmeséli az isteni sarj, a szuperhős Héraklész történetét – iskolás éveiktől kezdve (ahol sajnos Héraklésznak indulatkezelési problémái akadnak) a száműzetésen keresztül (birkapásztor lesz – még szerencse, hogy a gyönyörű Megara meglátogatja) a nevezetes tizenkét próbáig. A kalandok közben az olvasók mintegy mellékesen megismerik az előzményeket és a szereplők háttértörténeteit. Ezek a kitérők a görög mitológia mélyebb megértésében is segítenek. Héraklész kalandjaiból és hőstetteiből, ahogy az egész görög mitológiából, nem hiányzik az izgalom és a dráma. Egy mai gyereknek viszont új élményt jelenthetnek a folyamatosan egymással intrikáló istenek, a rejtélyes és értelmezésre váró jóslatok.
A regény központi témája Héraklész és Iphiklész közötti szoros kapcsolat, igazi, testvéri, bajtársi szeretet. Kalandjaik során választ kapunk az eredeti történetben is felvetett alapkérdésre, hogy mit jelent hősnek lenni, mit tudunk kezdeni az identitásunkkal, hogyan alakulhat a testvérek közötti szolidaritás vagy éppen féltékenység.
A 9-12 éves, jól olvasó korosztálynak szóló Abszolút Könyvek sorozatban megjelenő kötetek sajátos, jellegzetes illusztrációkkal is kitűnnek a kiskamaszoknak szánt könyvek közül.
A most megjelent regény zseniális humorral, kortárs, vagány stílusban, különleges vizuális elemekkel vezet be a mitológia világába, ahol a szöveg mellett Felvidéki Miklós karakteres illusztrációi gyakorlatilag képregény-betétek. A könyv illusztrátora 2016-ban szerzett animációs filmrendező diplomát a MOME-n, szabadúszó animátorként dolgozik, képregényeket készít, illusztrál. A képsorok gyakran poénokkal reflektálnak a szövegre, így a gyerekkori, iskolai szituációkkal könnyen tudnak azonosulni és együtt nevetni a gyerekek.
A részben képregényszerű megjelenés és a mai, néhol szlenges nyelvi stílus, gyors tempójú elbeszélés pontosan követi az antik mitológiai történetet, így élvezhetővé, dinamikussá teszi a könyv olvasását.
9-12 éveseknek ajánljuk.
A 92. Ünnepi Könyvhéten szeptember 4-én, szombaton 17.00-17.30 között Kovács Eszter főszerkesztő beszélget a szerzőkkel a Dunakorzó színpadon, majd utána 17.30-18.30 óra között lehetőség lesz dedikálásra is a Pagony standja előtt.
Abszolút izgalmas, abszolút elgondolkodtató, abszolút megható
Kolozsi László: A Hold emlékei
A science fiction és a futurisztikus történetek a gyerekirodalomban is ugyanúgy hódítanak, mint a felnőtt könyvekben. Ebbe a műfajba tartozik Kolozsi László legújabb regénye, A Hold emlékei. Az Abszolút Könyvek sorozatában megjelent regény gyönyörű lírai történetet mesél el, melynek fő kérdése: Kik vagyunk az emlékeink nélkül? Abszolút izgalmas, abszolút elgondolkodtató, abszolút megható, igazi abszolút könyv.
Pedro űrhajós volt, így azon az emlékezetes napon is, amikor eltűntek az emberek fejéből az emlékek, kint volt a világűrben. Látta, hogy odalenn a Földet egy rejtélyes és erőteljes rádióhullám veszi körül – aztán visszatérve az űrből megtapasztalta, hogy senki nem emlékszik semmire, egyik pillanatról a másikra az összes ember elvesztette az emlékeit. Illetve: majdnem az összes. Pedrón kívül emlékszik még Matilda, egy kilencéves kislány, aki épp egy fém szekreterben bújócskázott, mikor a hullám végigsöpört a bolygón, s Adorjáni Béla Zoltán agysebész is, akinek fiatal korában fémlapot kellet a koponyájába műteni. Rajtuk kívül azonban mindenki céltalanul bolyong, a fejükből mintha egy pillanat alatt minden emlék kitörlődött volna, és ez láthatóan mély szomorúságba döntötte őket. Pedro szavaival azért, “Mert az emlékeink nélkül üresek vagyunk. Mert az emlékeink miatt érezzük, hogy jó élni. Mert az emlékek tanítanak meg bennünket átvészelni a nehéz időket. Az emlékek tanítanak meg bennünket arra, hogy nem érdemes hazudni. Az emlékek és a tapasztalatok tanítanak meg arra, hogy jó érzés szeretni.”
Ők hárman összefognak, hogy megpróbálják kideríteni, mi történhetett, és visszaadni az embereknek a legfontosabbat: az emlékeiket. Rajtuk múlik, visszatér-e az ismert élet a Föld nevű bolygóra.
A Hold emlékei gyönyörű, lírai történet, egyenesen filozofikusnak is lehetne mondani. Kik és mik vagyunk az emlékeink nélkül? Tudunk-e kapcsolódni, ha nem emlékszünk senkire, akihez kötődtünk valaha?
9-12 éveseknek ajánljuk.
A 92. Ünnepi Könyvhéten szeptember 4-én, szombaton 17.00-17.30 között Kovács Eszter főszerkesztő beszélget a szerzővel a Dunakorzó színpadon, majd utána 17.30-18.30 óra között lehetőség lesz dedikálásra is a Pagony standja előtt.
Az Abszolút Könyvek sorozatról: A Pagony legújabb sorozatába, az Abszolút Könyvekbe olyan 9-12 éveseknek szóló, olvasmányos és izgalmas könyveket válogatunk, amelyek abszolút lendületesek, abszolút színvonalasak, abszolút maiak. Abszolút könnyű őket olvasni, de mégsem felszínesek, abszolút nem megterhelőek, de mégis elgondolkodtatók. Van és lesz köztük magyar és külföldi, fantasy, kaland- vagy éppen detektívregény – ami mindegyikben közös, és amit garantálunk: ezeket a könyveket jó olvasni!