Keep calm and play board games!
Egyszerűen lehetetlen felsorolni azt a sok pozitívumot, amit a társasok hozhatnak az életünkbe! Szórakoztatók és izgalmasak. Képesek belassítani a mindennapi pörgést, hogy türelmesebben tudjunk egymásra figyelni. Fejlesztik a logikus gondolkodást és a fantáziát is! Ráadásul az együtt töltött, meghitt félórák-órák rengeteg sikerélményt adhatnak, miközben jobban megismerhetjük és megérthetjük önmagunkat és a családunkat is. Ebben a cikkben a Pagony Játékház munkatársa ajánl nektek 10 szuper társast, amivel nem lőhettek mellé, ha kisiskolás vagy fiatalabb csemetéknek kerestek karácsonyi ajándékot. Mindig legyen társas a fa alatt!
A mi családunkban édesanyám teremtette meg azt a hagyományt, hogy a fa alá mindig kerüljön társasjáték, már egészen pici koromtól kezdve. Később talán megbánta ezt, mikor tizenévesen egész éjszakákat töltöttem a komplexebb játékok szabályának tanulásával, amit utána bizony mindenkinek ki is kellett próbálnia, de én imádtam.
Persze nem mindenki ilyen fanatikus, és nem is kell több órás, nagyfigurás társasokkal kezdeni. A kulcs, hogy olyan játékot válasszunk, ami mellé mi is, és a gyerek is szívesen ül le. Nehéznek tűnik, igaz? Pedig ma már egyáltalán nem az: a társasjátékpiac hihetetlenül nagyot bővült az utóbbi években, így minden korosztály számára számtalan jó játékból válogathatunk.
Hogy kicsit segítsek a rengeteg játék között eligazodni, most felsorolok néhányat, amivel nem lőhettek mellé, ha a 3-8 éves korosztálynak – és az egész családnak – válogattok. Ígérem, szuper alaphangot ad majd a karácsonyotoknak az az egy óra, amit játékkal, nevetéssel és egymásra figyeléssel töltötök!
Árnyékmókus 3+
Az a jó, ha a kicsi egy játékot úgy tud játszani velünk, hogy különösebb segítség, „csalás”, „nyerni hagyás” nélkül valóban élvezi és meg is tudja nyerni! Ezért nagyszerűek ebben a korban a szerencsejátékok, a formafelismerős, színfelismerős, tapintós és képi memória alapú játékok, mert ezekben a felnőtt nem jobb (sőt, sokszor gyengébb), mint a kisgyerek!
Az Árnyékmókus története Sári meséjére alapszik: a gyerekek fáradtan tartanak hazafelé, és azzal szórakoztatják magukat, hogy az árnyékokon ugrálnak, mint egy mókus. A játék során nekünk is árnyékokat kell keresnünk, hogy utat építve belőlük rájuk ugrálhassunk: a négy nagy, színes kártyánk mindegyikének ábrája (cica, fa, kerítés...) kirakható vastag karton árnyékformákból, amiket egy vászonzacskóba nyúlva kell kitapintanunk.
Babaróka karácsonya 3+
Babarókát nagyon sokan szeretitek. Most végre játszhattok is vele, ráadásul egy különleges és nagyon vonzó, díjnyertes, karácsonyi játékban.
Ebben az egyszerű kooperatív társasjátékban közösen díszítitek fel a karácsonyfát. Igen ám, de Apróka kiborította a díszek dobozát. A csillagok, gömbök, szaloncukrok és mézeskalácsszívek szanaszét gurultak, és eltűntek a szekrény mögött, a kanapé alatt, mindenfelé a szobában. Mindegyikőtöknek van 2-2 kártyája, alatta pár dísszel, és egymást kell kérdezgetni, hogy milyen dísz van az ő bútora alatt. Ha eltaláltuk, akkor fel lehet tenni a díszt a fára.
Segítsetek együtt Babarókának, hogy megtalálja az összes díszt, és időben feldíszítse a karácsonyfát, még mielőtt a barátja, Kiscica megérkezik!
Kippkopp kvartett 4+
Kippkopp és Tipptopp januárban hóembert épít, júniusban szamócát szed, októberben szüretel, decemberben fát díszít. Mostantól már mi is végigjátszhatjuk velük az egész évet, hiszen Marék Veronika meséi alapján megjelent a Kippkopp kvartett, ami kártyajáték (háromféle nehézségi szinttel!), mesegyűjtemény és segítség a hónapok, évszakok tanulásához a legkisebbek számára.
Ezt a kártyajátékot három játékmódban is játszhatjátok, így különböző életkorú testvérek egyaránt szeretni fogják. A legkisebbeknek (3+ éves) szóló ,,Papucs” játékmódban azonos hónapra azonos hónapot, azonos számra azonos számot kell dobnunk, vagy húznunk egyet a húzópakliból. A kisebbeknek (5+) és nagyobbaknak (6+) szóló kvartettjátékban a játékosok sorban egymástól kérnek kártyát úgy, hogy egy adott hónap négy kártyája az ő kezükbe kerüljön – ez a kvartett. Mivel ez a két játékmód azon alapul, hogy egymástól kérdezgetve gyűjtsük az azonos kártyákat, szinte észrevétlenül fejleszti a gyerekek kommunikációs készségét és erősíti a játékosok közti kapcsolatot.
Ha pedig már kijátszottátok magatokat, a doboz még mindig tartalmaz meglepetéseket! Minden hónap egy-egy mese, amit a játék után el is olvashattok a mesefüzetben.
Dobd a kosaradba!
Gyógypuszi kártyajáték 4+
A Gyógypuszi társasjátékban a játékosok a híres Brummbrumm doktor tanítványaiként beteg plüssállatokat gyógyítanak. Minden körben színes dobókockával gyógymódokat gyűjtenek, hogy csillapítsák a lázat, fertőtlenítsék a sebeket vagy szemcseppet adjanak. A cél: minél hamarabb meggyógyítani a kis pácienst!
A játék hitelesen mutatja be a betegségeket és azok kezelését, így a gyerekek játék közben ismerhetik meg a gyógyítás folyamatát. Ez miért fontos? Mert az óvoda, kisiskola során sajnos elkerülhetetlenek a betegségek, és jó dolog, ha a gyerekek megismerik, hogy ezek ellen hogy küzdhetünk. Izgalmas, tanulságos, és talán még a jövőbeli kis orvosok is itt kezdik pályájukat! Ráadásul a Mikulás-csomagba is tökéletesen belefér!
Tedd a kosaradba!
Zoomino 4+
Nem kell az állatkertbe ellátogatnotok, hogy találkozhassatok kedvenc élőlényeitekkel. A Zoominoval egyenesen az asztalotokra másznak! Ijedtségre semmi ok, ugyanis nagyon helyes kis kártyarajzok formájában látogatnak csak meg titeket. Így biztosan nem harapja le egy oroszlán sem a játékra koncentráló gyerekek orrát.
A játékmenet nagyon könnyen elsajátítható: a megadott, dominó formájú kártyalapokon csak az állatok feje vagy teste látszik. A játékos feladata, hogy kirakjon egy egész élőlényt, azaz a panda pocakjához a panda fejét kell illeszteni.
A Zoomino játék fejleszti a gyerekek koncentrációs készségét, a logikus gondolkodást és a térlátást, valamint bevezetést nyújt a későbbi komolyabb kártyajátékok világába is.
Szerezd meg most!
Kalandozoo 5+
Következő ajándék ötletem a fa alá, egy igazi nagytáblás, családi társas: a Kalandozoo. A Pagony egyik legklasszabb játéka, amiben a budapesti állatkertben barangolhatunk és leshetjük meg kedvenc állatainkat. A játék során mindenkinek a gyűjtőtábláján lévő állatokat kell megtalálnia és meglesnie, továbbá egy saját kedvenc állatnak is van plusz egy hely.
Az egész játék szépen kidolgozott, részletgazdag, jól felépített, kiválóan alkalmas arra, hogy több korosztály együtt játsszon vele. A különböző moduloknak hála a játék sok évig elkísérheti a családot, sőt akár játékosonként eltérő mértékben növelhetjük a kihívást. Alapvetően egy versengő játékról beszélünk, de az állatgyűjtögetés élménye miatt a végén a vesztes sem lesz szomorú. A pozitív élmény pedig fontos része a Karácsonynak és a társasjátékozásnak is!
Mini körvonal 5+
Ha kevésbé klasszikus táblajátékban gondolkoztok, és szeretitek a beszélgetős játékokat, akkor jó hír, hogy a nagysikerű Körvonal kártyajáték gyerekeknek szóló változata kiváló lett! Az óvodások már élvezik, ha különleges kérdésekkel fordulunk feléjük és legjobb tudásuk szerint válaszolnak is rájuk. A Mini körvonal kérdései pedig igazán találóra sikeredtek.
Nagyon jól használhatóak a kártyák ha a gyermek keveset mesél, vagy egyáltalán nem. Ha nehezen nyílik meg, a játék segítheti ebben, de ha locsifecsi, akkor is imádni fogja! Fontos, hogy felnőttként is felkészüljünk a mély beszélgetésekre és mi is mindig őszintén megválaszoljuk ezeket a kedves, aranyos kérdéseket. Ezáltal erősödik a család intimitása, ráadásul közben remekül szórakozunk. Öt éves kortól lesz igazán élvezetes, és akár a mindennapjaink részévé is válhat.
Szörnyek bandája 7+
A Szörnyek bandája is egy rendhagyó társasjáték. Egy nagyon szórakoztató csapatjátékról van szó, amiben szörnylapkákat kell körülírni minél gyorsabban, minél hatékonyabban, ráadásul úgy, hogy van két dobókocka, ami minden kör elején tiltólistára tesz két tulajdonságot a szörnyekről. Ha mégis szót ejtenénk ezekről, azonnal véget ér a körünk és jön a másik csapat.
Amelyik csapat több lapkát szerez meg, az nyer. Természetesen ahogy haladunk a játék vége felé, egyre pörgősebbé és izgalmasabbá válik a lapkagyűjtés, hiszen szűkül a választék, ami miatt viszont egyre több hiba csúszik be. Egy nagyon elmés, activityszerű játékról van szó, ami a sok ötletes újítással és a kooperatív jellegével a fiatalabb korosztály számára is igazi kedvenc lesz.
Mágikus erdő 8+
A Mágikus erdőben kedves, jól ismert varázslények élnek: az unikornis, a tündér, a boszorkány, a törpe. Mi népesíthetjük be a saját kis erdőnket, méghozzá úgy, hogy húzunk egy zsákból lapkákat, választunk, majd továbbadjuk a maradékot, ekkor a játékostársunk választ, és így tovább.
Azonban nem minden erdőlakó ugyanott érzi a legjobban magát! Például a törpék szeretnek a gombák közelében, lenni, a gombák meg egymás mellett. Tehát jól ki kell találni, hogy kit hova teszünk a táblánkon! Nagyon kellemes a játék ritmusa. Nem kell gyorsnak lenni, ugyan lehet kicsit számolni, gondolkodni, de nem agyfacsaró.
A játék gyorsan tanulható, versengő, de nem extrém módon – kiváló ajándék kevésbé „gémer” családoknak!
Yunka 8+
Ha nem riadtok meg egy összetettebb, okosabb játéktól, akkor a Yunkát mindenképpen próbáljátok ki! Térben gondolkodós, ügyesen helyezkedős, alakzatépítős játék a Yunka, amiben minél jobbá válik valaki, annál ügyesebben tudja akadályozni, szívatni a többieket.
A lapkákból lassan kirajzolódik egy egyre nagyobb dzsungel térképe. Mindenki a maga érdekein teszi le őket. Mindenki látja a másik érdekeit: minden játékos előtt ott fekszik egy átlátszó ablak, amire egy random alakzatot rajzolt fel egy másik játékos. Ezt próbálja fejben rávetíteni a térképre, képzeletben ide-oda forgatva. Gyönyörű kivitelű, egyszerűen tanulható, de rengeteg lehetőséget magában hordozó játék – felnőtteknek is!
Mse cikkét olvastad.