Klasszikus zene kicsiknek? Hát persze!
Felnőtt fejjel sem mindig tudjuk biztosan, hogy mit látunk az operában. A felnőtteket segítik a különböző internetes segédanyagok, vagy akár a műsorfüzet. De mi történik, ha az ember négyéves? A sok szereplő, a gyakran idegen nyelven felcsendülő dalok, a bonyolult hátterek és kellékek között alig tud figyelni a zenére. Ennek a problémának a megoldására születtek a gyerekoperák és a különböző átdolgozások. Viszont mi történik akkor, ha átdolgozás ide vagy oda, a négyévesünk nem tud végigülni egy másfél órás előadást. Vagy véletlenül egy operaház sincs a közelben. Itt jönnek képbe a HVG Könyvek zenemeséi, amiket akárhányszor újralapozhattok és újrahallgathattok. Könyvet hallgatni? Hogy micsoda? Olvass tovább, és megtudhatsz mindent ezekről a csodás, zenélő könyvekről!
Óriási sorok egy-egy sajtos perecért, szúrós székek, furcsa fények – ennyi elég ahhoz, hogy egy túlstimulált óvodást hisztimódba küldjön. És a sok-sok hatás mellett elveszik a legfontosabb: a zene. Hiszen nem véletlenül kötelező a zeneoktatás Kodály és Bartók hazájában még a középiskolában is, míg más szomszédos országokban csak az általános iskola végéig. Kodály Zoltán 1925-ben jött rá arra, hogy a zene közjó, és mindenki boldogabb lenne, ha már az óvodától kezdve zenét tanulhatna. Lehet, hogy nem a mi gyerekünk lesz a következő Paganini, de kiénekelheti magából a magyaróra stresszét, és a zenei készségeinek fejlesztése segíthet neki a nyelvek és a matematika megtanulásában is. Már Kodály is tudta, hogy az egész kiskorban kezdődik, ezért annyira különlegesek a Zenemesék, amelyek az óvodás korosztálytól a kisikolásig minden gyereket lekötnek!
Ezekkel az okos mesekönyvekkel egyszerre szeretheti meg gyereked az olvasás és komolyzene világát, két olyan dolgot, amely rendkívüli módon hozzájárul majd fejlődéséhez, nem csak az iskolapadban, hanem később, a felnőtt életben is.
A Zenemesék sorozat könyvei jól jönnek abban az esetben is, ha készültök az első közös operalátogatásra, hiszen az könyvből megismert zene és darab még könnyebben leköti gyereked figyelmét. Most két kötetet mutatunk be Nektek a sokrészes sorozatból, amelyeket biztosan imádni fogtok!
A Klasszikus zenemesék: Peer Gynt fellapozásával varázslatos kalandok közepén találhatjátok magatokat: norvég esküvő, udvari manók, törpék, koboldok, szfinxek, múmiák, 24 színes, gyönyörűen illusztrált oldalon. Peer a hatalmas hegyek legmélyébe kerül kincsek után kutatva, ahol rémséges trollok ejtik fogságba. Ha gyereked megnyomja az oldalakon található hangjegyeket, megszólal Grieg zenéje, amely nem véletlenül egyike a legismertebbeknek. Meg sem tudjuk számolni, hogy hány filmben, sorozatban csendül fel A hegyi király barlangjában. Ha legközelebb meghalljátok gyereked kedvenc rajzfilmjében, már tudni fogjátok, honnan származik. Zenehallgatás közben elmerülhettekk Jessica Courtney-Tickle gyönyörű, rendkívül részletes illusztrációiban.
A Klasszikus zenemesék: Az állatok farsangja már csak azért is különleges, mert a mű a mai napig népszerű tananyag az ének-zene oktatásban. Szóval simán lehet, hogy a gyereked találkozik majd vele a sulis zeneórán! A könyv egy varázslatos történetre fűzi fel a 14 tételt: egy testvérpár a könyvespolcuk mögött bűvös világra bukkan, ahol az állatok beszélnek, táncolnak és dalolnak. Ez nem (csak) macskazene! Sorra felbukkan az oroszlán, tyúkok, kakasok, elefánt, kenguru – pont, mint a zenedarabban. És ugyanúgy, mint Peer Gynt esetében, itt is meg lehet hallgatni a mű részleteit az egyes oldalakon található hangjegyek megnyomásával.
A könyvek végén pedig újra meghallgathatjátok a kedvenc dallamaitokat, ha képek nélküli zenehallgatásra vágytok. A gyerekek úgy szeretik a nyomogatós, sípolós-búgós játékokat és könyveket, de Anya és Apa egy idő után biztosan megelégeli a csipogó kisrobotokat és ugató kiskutyákat. A Zenemesékkel ez nem fog megtörténni, hiszen az izgalmas gombnyomogatás megmarad, de sípolás helyett a klasszikus zeneszerzők legszebb tételei csendülnek fel.
Merüljetek el ti is a zene csodálatos világában!