„Két legyet egy csapásra!”

Interjú Horváth Ildivel, a Hédi és Totó böngészője szerzőjével

„A Hédi és Totó alapötlete egy csehországi nyaralás után jött, ahol elég abszurd emberekkel ismerkedtem meg. Aztán itthon elindult az ötletelés, tervezgetés, amit addig gyúrtam, míg a végeredménye a Hédi és Totó lett.” A most megjelent böngésző kapcsán beszélgettünk a kötet kitalálójával, alkotójával, Horváth Ildivel. Olvass tovább!

hedi_es_toto_bongeszoje_borito_1000px.jpg— Ahogy már a kötet szerkesztőjével készült interjúnkban kiderült, valóban sokféle böngésző létezik, melyek mind népszerűek, de ez a könyv miben más, különlegesebb a többinél?

Horváth Ildi: —Talán abban, hogy sok mindent akartam összesűríteni egy könyvbe. A Hédi és Totó nem különálló témákból épül fel, és nem csak egy típusú feladatsort gyakoroltat a gyerekekkel. 14 oldalon keresztül a főszereplő kislány és kutyája történetét követhetjük nyomon egy év leforgása alatt, miközben az aktuális témának megfelelő logikai, számolós, keresős, memorizáló feladatokat kell megoldani a gyerekeknek.

— Mi volt a könyved koncepciója? Hogyan álltál neki?

—Valójában már voltak korábban könyveim, írtam vicces meseregényt, majd egy ismeretterjesztő kutyás kalauzt gyerekeknek, amelyben már voltak feladatok is.
Nagyon szeretek rejtvényeket megoldani, kitalálni, és így jött az ötlet, hogy talán nem szavakkal kellene egy történetet elmesélni, hanem képekkel. Közben csomó kis feladatot adok az adott rajzokkal kapcsolatban. Két legyet egy csapásra! 2017-ben a vizes VB kapcsán Lackfi Jánossal együttműködve csináltam egy gyerekeknek szóló foglakoztatófüzetet. Ő egy 16 részből álló történetet írt, én meg ehhez kapcsolódóan találtam ki feladatokat és terveztem hozzá egyedi grafikát. Akkor nagyon sok foglalkoztatót átrágtam.

Lapozz bele Hédi és Totó böngészőjébe itt!

— Mi a rejtvénykészítés nehézsége?

allatkereskedes.jpgHorváth Ildi illusztrációja— Talán az, hogy a képet úgy kell megrajzolni, hogy a leendő feladatok ott lapuljanak az oldalakon, azaz ne utólag akasszuk a képre a feladatokat. Ebben az esetben nekem egyszerűbb helyzetem volt, hiszen magammal kellett csak lemeccselni, mi hogyan is legyen. Ha két embernek kell ilyenkor együttműködni, az azért emberpróbáló lehet. Tesztelés közben párszor át kellett írni feladatokat, ilyenkor a szerkesztőm, Győri Hanna adott hasznos tanácsokat

— Mennyi ideig tartott az alkotás? És melyik volt a legelső kép, amit megrajzoltál?

— Ha így jobban belegondolok, több évig tartott ez a folyamat. Igaziból a sztori, a helyszínek, a karakterek, az egésznek az íve volt meg előbb, sokáig nem is volt rajz, csak egy vízió, hogy mi mindent is szeretnék egy könyvbe belegyúrni, szigorúan böngésző formátumban. Az első kép, amit megrajzoltam, az állatkereskedésben játszódik, ez az egyik kedvencem most is.

— A kötet minden oldalán egy csokis muffint kell megkeresni. Miért pont azt?

cukraszda.jpgHorváth Ildi illusztrációja A csokis muffin egy kapocs, ami összefűzi az egyes helyszíneket. Mondhatnám, hogy a főszereplő kislány névjegye. Ez a csokis muffin egy kis abszurditást is visz a böngészőbe, hiszen hol madárkalitkában van elrejtve, vagy egy festményen, de a korallzátonyon is simán felbukkan. A böngésző alapötletében korábban Hédi, a főszereplő, egy néni volt, aki cukrászatban dolgozott, és imádta a muffinokat, amiből mindenhova vitt magával. Csak a szerkesztés folyamán a kiadó felől jött a kérés, hogy a néni helyett inkább legyen kislány a főszereplő. Akkor ezzel nagyon nem értettem egyet, hiszen erre a nénire épült az egész böngésző koncepciója. Később átalakítottam az alapsztorit, bizonyos dolgok kimaradtak belőle, a muffinok maradtak.

Tedd a kosaradba Hédi és Totó böngészőjét itt!

— Hédi mellett fontos szereplő még Totó, a kiskutya, aki egy menhelyről került a kislány mellé, róla mit kell tudni?

— A Tacskó, vizsla és a többiek megírása után nagyon szerettem volna még ebben a menhelyes kutyás témakörben egy könyvet, de nem is írni, hanem inkább rajzolni. Így jött a böngésző ötlete, ami aztán sok egyéb ötlet összeolvasztása lett. Egy kicsit mese is lett, egy kicsit foglalkoztató könyv és nem utolsó sorban böngésző.

— Általában a böngészők egyfajta készség fejlesztését célozzák meg: vagy keress meg valamit, vagy számolj, vagy juss ki egy labirintusból, ebben az esetben viszont másról is szó van....

muzeum.jpgHorváth Ildi illusztrációja— Ezek tökéletesek önmagukban, de szerintem kicsit unalmassá válik egy gyereknek is, ha minden oldalon ugyanazt a sematikus feladatot kell elvégezni. Így jött az ötlet, hogy miért is ne lehetne kombinálni több dolgot, többféle típusú feladatot egy oldalon használni. Igyekeztem olyan feladatokat kitalálni, és a grafikát is úgy alakítani, hogy azok ne csak többféle módon dolgoztassák meg az agyat, de ismeretterjesztő jellegűek is legyenek. Például a múzeumos jelenetnél sok kép valós műalkotás: Van Gogh, Klee, Rodin, Rotko, Modigliani, Holbein képeit rajzoltam újra amúgy Hédi és Totós stílusban. A búvárkodós jelenetnél pedig létező tengeri halak, emlősök szerepelnek.

Aminek lehet, utánanézek. Van egy erős természettudományi hátterem, szóval ez a kutatói hozzáállás családi örökség, ilyenkor én is tanulok új dolgokat, ez nekem mindig is szórakoztató folyamat lesz. Ennek a könyvnek a kapcsán is sok apróságot tanultam, például, hogy hogy néz ki egy tavaszi erdei virág, a hunyor levele vagy a levesteknősnek milyen a mintázata.

Ne habozz, rendeld meg most!

— Mi ennek a böngészőnek a különlegessége?

— Fontos szempont volt, hogy nem akartam, hogy a feladatok megoldásához ceruzát kelljen használni. Ha már egyszer berajzolja a gyerek a feladat megoldását, már nem lesz többé érdekes a könyv, hiszen ott a megoldás. Ceruza helyett a gyerek az ujját használva kell, hogy adott esetben a hal-labirintusból kivezesse Hédit, vagy a városban végigkövesse a lány útját Linda lakásáig. Így a böngészőt akár utazás közben is lehet használni, nem kell radírozni vagy óvatoskodni, hogy firkás lesz a könyv.

A böngészőben szereplő instrukciókon kívül az oldalak bőven kínálnak lehetőséget további feladatok kitalálására: gyereknek, szülőnek egyaránt, így a kreativitásunkat is meg tudjuk mozgatni.

— Kinek szól elsősorban Hédi és Totó böngészője és lesz-e folytatása?

— Minden kíváncsi, játékos gyereknek ajánljuk középsős ovis kortól egészen harmadik osztályig. Az alapszintű számolási, logikai feladatok mellett memorizáló, részletfelismerő, párosító feladatokat is találhatunk a könyvben, ami pont az ovisok iskolai felkészülésében segíthet játékos formában. Ha rajtam múlik, lesz folytatás! Én nagyon élveztem az egész folyamatot!

TEDD KOSÁRBA A BÖNGÉSZŐT ITT!

Ha tovább olvasnál a könyvről, olvasd el a cikkünket itt!

Ha még jobban elmerülnél a böngészők világában, olvasd el ezt a cikkünket.

Ha nem szeretnél lemaradni az újdonságainkról, akcióinkról és különleges programjainkról, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre!





Kapcsolódó termékek