Szellem az iskola tetején
Most őszintén! Ki nem vágyott arra iskolásként, hogy legyen egy saját, vicces szelleme, akit csak ő lát és hall, és aki a maga módján átsegíti a mindennapok nehézségein? Talán volt is hasonló, kitalált barátunk, akivel mindent megoszthattunk, és aki mindig mellettünk állt. Goldberg Emília regényében ez az alak egy cinikus figura, aki előszeretettel gúnyolódik, és aki legszívesebben nassol vagy szunyókál. Mégis ő az egyetlen, aki a hatodikos Eszternek erőt tud adni ahhoz, hogy legyőzze a szorongásait és megtanuljon kiállni magáért. Mindezt rengeteg humorral, egy letehetetlen új Abszolút Könyvben! Olvass tovább!
Konrád Eszter érzékeny és okos lány, az iskolától azonban szinte retteg. Nem elég, hogy az osztálytársai cikizik a ducisága és a szemüvege miatt, még az ördögi osztályfőnök is rászáll, és megragad minden adandó alkalmat, hogy megkeserítse a napjait. Vagy talán utóbbiból következik az előbbi? Egy napon Eszternek elege lesz a piszkálódásból, és felmenekül az iskola tetejére, ahol reményei szerint végre békén hagyják.
A tetőn azonban legnagyobb meglepetésére egy fura alakkal találkozik. Ő Magnus, a szellem, aki rövid úton Eszter nyakába varrja magát, és remekül szórakozik a lány csetlés-botlásain. Közben azonban, talán egyedüliként, odafigyelve hallgatja meg a problémáit, és ha nem is a legléleksimogatóbb stílusban, de olyan tanácsokkal látja el, melyek valóban segítenek a lánynak.
Magnus egyben Eszter lelkiismerete, józan esze is, hiszen egyáltalán nem arról van szó, hogy minden őrültségben támogatná. Mikor főszereplőnk egy véletlen félreértésnek – és néhány hazugságnak –hála, váratlanul népszerű lesz az osztályban, Magnus egyetlen alkalmat sem mulaszt el, hogy kifejezze nemtetszését a lány új, felületes barátságai, és az egyre csak növekvő hazugságlavina felett, aminek a hátán Eszter igyekszik nyeregben maradni. És Magnus hívja fel a figyelmét arra az osztálytársra is, aki, bár nem népszerű és nem is mindig kedves, de igazi barátja lehetne.
Kattints ide, és szerezd meg most!
Goldberg Emília filmrendező, forgatókönyvíró első regénye a Vácz Irénnek vége!, de a történetből készült forgatókönyv, és reméljük, az ifjúsági nagyjátékfilm sem várat sokáig magára! Egyértelmű, hogy a szerzőnek nagyon fontos ez a történet, másképp nem is születhetett volna meg ez a fantasztikus regény! Annyi rétege van, hogy egészen bele lehet szédülni!
Először is szögezzük le, ez egy könnyen olvasható, humoros és fordulatos történet. A könyv egyszerűen lapozza saját magát, annyira élő és mai, mégis annyira magával ragadó a kiskamaszok és a szüleik számára is. Ez egy olyan sztori, ami mindkét generációban fontos húrokat pendít meg, és amiről szuper beszélgetéseket folytathattok majd!
Olvasd el az első fejezetet itt!
Másodszor, nincs hiány szórakoztató és szerethető karakterekből. Magnus mellett – aki nyilván mindent visz – személyes kedvencem volt még Eszter nagymamája, aki józan meglátásaival és szinte megrendíthetetlen nyugalmával olyan, mint egy békés sziget az iskola és a szülők által felkorbácsolt káosztengerben. Az egész persze mit sem érne, ha főszereplőnk, Eszter nem lenne szerethető és átélhető karakter, ha nem lopná már a második mondatnál a szívünkbe magát. De szerencsére azonnal beránt ez a korántsem tökéletes karakter, és nem győzünk szurkolni neki, hogy ki tudjon állni önmagáért, és megtalálja azokat, akikkel őszinte barátságot tud építeni.
Aztán ott van a képzeletbeli-/ szellembarát toposza, ami ismerős a gyerekirodalomból, de amit Goldberg Emília mégis úgy fogalmaz újra, hogy az tökéletesen eltalálja az Abszolút-korosztályt. Hiszen a kiskamaszoknak is legalább akkora szükségük van támogatásra, mint a kisebbeknek, egy olyan életkorban, amikor a fantasztikum már elválik a realitástól, de az igény és a vágyódás még bőven ott van bennük a varázslatos világban való elmerülésre, a hétköznapok megszínesítésére.
Mindemellett a Vácz Irénnek vége! nem nélkülözi a mélyebb tartalmat sem.Eszter szülei válófélben vannak, amit értelemszerűen egyik családtag sem visel könnyen. Goldberg Emília őszintén, de szeretettel ábrázolja minden karakterét, így, bár látjuk a hibáikat, mégis meg tudjuk érteni őket. Másrészt a bullying, az iskolai bántalmazás sajnos a kiskamasz korosztály számára sem ismeretlen.Még komolyabb a helyzet, ha ebben egy felnőtt, egy tanár is részt vesz. Eszter kezdetben nem is tudja elmondani a szüleinek, mi történik pontosan az iskolában, hiszen többször is megtapasztalja, hogy nem feltétlenül veszik komolyan. A regény végére azonban sikerül kifejeznie az érzéseit, és végül a szülei támogatását is megkapja, így rendeződhet végre a Vácz Irén-probléma. Ez a regény tehát abban is segíthet, hogy elindítsa a beszélgetést a válás feldolgozásáról, és arról, hogy milyen fontos időben jelezni és észrevenni, ha bántalmazó helyzetbe került valaki.
Itt találod a szerzővel készített interjúnkat!
Végezetül pedig a könyv legfontosabb üzenete, amit Magnus segítségével Eszter is megtanul, hogy nem kell “menőnek” lenni ahhoz, hogy elfogadják, és hogy bátran álljon ki magáért, mert a tisztelet mindenkinek jár, legyenek akármilyen “furcsák” is. A legfontosabb, hogy meg tudja szeretni azt, aki ő maga, és el tudja hinni, hogy igenis méltó mások szeretetére.
Most biztosan az jár a fejedben, hogy lehet mindezt belezsúfolni egyetlen könyvbe, amiről ráadásul azt állítom, hogy szórakoztató és könnyen olvasható. Nos, én sem tudom, de Goldberg Emíliának valahogy sikerült! Ha nem hiszed, járj utána!
Kattints ide, és szerezd meg most!
Wágner Eszter ajánlóját olvastad.