Boldogság! Nagyszerű könyvek nyerték az idei Év Gyerekkönyve-díjat!
Gyerekkönyvkiadóként mindig nagy izgalommal várjuk az Év Gyerekkönyve-díj eredményeit, és nemcsak azért, mert a saját könyveink is szerepelhetnek a listán: egy olyan színvonalas, szakmai díj ez, ami meghatározza a kortárs magyar gyerekirodalmat – azt pedig nem is kell mondanunk, hogy a gyerekirodalom a szívügyünk. Az idei nyerteseket is hatalmas izgalommal vártunk, pláne, miután kijöttek a shortlistek. Most pedig, hogy megvannak a nyertesek, nagyon boldogok vagyunk! Ezúton is gratulálunk minden szerzőnek és illusztrátornak!
A szakmai zsűri díjazottjai
Az év leginnovatívabb könyve: Hogyne szeretnélek!
Gondolnád, hogy 2020-ban egy 2019-ben megjelent "Shakespeare-kötet" nyerhetett innovációs kategóriában? Mit üzen az irodalmi óriások közül is kiemelkedő angol drámaíró költői életműve a mai fiataloknak? Lehet-e még keresnivalója a szonetteknek az okostelefonok és Marvel-filmek korában?
A kérdésekre Papolczy Péter Hogyne szeretnélek! című könyve válaszol. Papolczy saját(os) Shakespeare-szonettjeinek célja, hogy hidat ékeljenek az irodalomtankönyvek monolit Shakespeare-képe és a Z-generációs Shakespeare olvasók ismeretei közé. Papolczy pedig ehhez a legkézenfekvőbb és legműködőképesebb módszert választja: nem lefordít, hanem átfordít, kifordít és ferdít, de a jó ügy érdekében teszi: a megértés kulcsát nyújtja fiatal olvasóinak. Azoknak az olvasóknak, akik az olyan szépirodalmi szóvirágok, mint „Rabod lévén, más dolgom mi legyen,/Mint várni vágyad percét, hogy hivatsz?” helyett jobban érzik az „Szia. Megint én. Hátha felveszed, / A tizenegy a szerencseszámom.” jellegű fordulatokat.
Keresd itt a könyvet!
Az év fordítói: Havasi Attila és Varró Dániel
T.S. Eliot macskái már bejárták a világot könyv formában és a színpadon is, a magyar olvasók számára sem ismeretlenek. Most Varró Dániel és Havasi Attila új fordításában jelent meg a kötet. Hogy mi is a jelentősége ma a kötetnek, és miért szuper ez a fordítás, arról írtunk már korábban is: "...a versek dallamossága illeszkedik a macskák játékos jellemének leírásához. Olyan elismert fordítók mellett, mint Nemes Nagy Ágnes, Weöres Sándor vagy Tandori Dezső, a Macskák legújabb fordítását Havasi Attilának és Varró Dánielnek köszönhetjük, akik a már jól ismert karakterek mellé új beszélőneveket alkottak. Így lett például a korábbi fordításokból ismerős Csiribícsirbából Misztifülix mester; a Vén Szórakaténuszból Miumatuzsálem; vagy a vén Gömböcből, azaz Tarka-Terkából Cirmoncirm Dzseni."
Olvasd tovább ajánlónkat, utána pedig tedd kosárba itt a könyvet!
Az év illusztrátora a szakmai és a diákzsűri döntése alapján is: Paulovkin Boglárka
Ebben a kategóriában Majoros Nóra Az orrszarvú és a madarak című könyve lett az első Paulovkin Boglárka rajzaival. Az orrszarvú és a madarak nemcsak első ránézésre nagyon különleges mesekönyv. Meleg és lágy színei, festői illusztrációi mellett témájában is rendkívül varázslatos és sokoldalú. Olyan érzelmi intelligenciát fejlesztő, érzékeny, okos állatos mese, ami azonnal beszippantja az olvasót. A történet varázslatos mesebelisége mellett igazán informatív is. Nem klasszikus ismeretterjesztő könyv, mégis rengeteg tudást kínál. Az ember alapvető kíváncsiságára játszik rá: különleges alaphelyzetei, információmorzsái arra sarkallják az embert, hogy utánanézzen, hogy működik ez pontosan a természetben. Sokszor találhatjátok magatokat természettudományos oldalakon, hol az állatok meghökkentő szimbiotikus kapcsolatairól, hol egy állatfaj szokásairól olvasgatva.
Az Év Gyerekkönyv Írója (12 év alatti kategória): Zalka Csenge Virág
A nemzetközi hírű, professzionális, fiatal mesemondó, Zalka Virág Csenge gördülékeny stílusban újramesélt, minden motívumában hiteles forrásokat felhasználó történetei közül több korábban sohasem jelent meg nyomtatásban. A gyűjtemény kiterjed az egész magyar nyelvterületre, Szigetköztől Székelyföldig, Vajdaságtól Kárpátaljáig, képviselve a magyar nyelvű mesehagyomány lenyűgöző szépségét és gazdagságát. "A mese akkor él, ha mesélik. Bár számtalan csodálatos történettel találkozhatunk a levéltárakban és a néprajzi gyűjteményekben, ezek eredeti formájukban elérhetetlenül távoliak a mai olvasó számára. Fontos, hogy megőrizték őket, mint Hófehérkét az üvegkoporsó, de ahhoz, hogy új életre keljenek, mai mesemondókra van szükség. A jó mesemondó tudós és előadóművész egy személyben: felkutatja és összeveti a különböző változatokat, majd tisztelettel és hozzáértéssel nyúl a régi szövegekhez. Zalka Csenge Virág ilyen mesemondó. A kötetben összegyűjtött régi magyar népmesék valóban mai gyerekeknek szólnak. Szerepel bennük vagány királylány, aki nem fél egyedül nekivágni egy nagy kalandnak, vidám királyfi, aki csakis a szíve után megy, jólelkű boszorkány és önbizalomhiányos kamasz – csupa összetett, ma is eleven személyiség. Ez a könyv bizonyíték arra, hogy a magyar népmesekincs csöppet sem poros vagy kiszámítható: tele van váratlan fordulatokkal, most is érvényes kérdésekkel és torokszorítóan izgalmas, elfeledett történetekkel. Ezért olyan fontos, hogy minden korban akadjon valaki, aki életre meséli őket." – Gimesi Dóra író, a Budapest Bábszínház dramaturgja.
Az Év Ifjúsági Könyv Írója (12 év feletti kategória): Huszti Gergely
Egykor a mesteralvók viselték az alvás terhét az emberek helyett, kik éjjel-nappal boldogan dolgozhattak és mulathattak. A Vasháborúban azonban a mesterek végleg elhagyták az embereket... azóta az álomtalan álom szedi áldozatait. Híre megy, hogy a mesteralvók földi maradványait sorra elrabolják, de hogy ki vadászik a csontokra és mi okból, az rejtély. Dakorleonból is nyomtalanul eltűnik a védőszent, ezért a városmester Vulgarus Pokk borkereskedőt bízza meg a feladattal, hogy a közeli Korhos hadseregét hívja segítségül. A csontcsipkéző rend 224. nővére súlyos titkot őriz: ő fedezte fel a védőszent eltűnését, s ezért nagy veszély leselkedik rá. Titokban kell kiszöknie a városból, hogy felkeresse az égi Tamarislánban Ludovik atyát, aki a legenda szerint az utolsó élő mesteralvó. A tizenhét éves Milán visszahúzódó fiú, akit leginkább a hackerség érdekel. Nagydumás haverja ráveszi, hogy egy spam üzenet nyomába eredjenek, ami nem várt következményekkel jár. Miló egy mágikus világban találja magát, ahol nem elég kiállnia a megpróbáltatásokat, de saját, rejtett képességeit is fel kell fedeznie.
A diákzsűri további díjazottjai
Az év gyerekkönyvírója (12 év alatti kategória): Bán Zsófia
"A Vagánybagoly sosem nyilatkoztat ki egyetemesnek vélt igazságot. A magasirodalomra jellemzően valódi erkölcsi, társadalmi és személyes problémákat vet föl, összefüggésekre mutat rá, és megoldásokhoz is elvezet, mégsem zárja el előttünk az elágazásokat, egyetlen igazság felé terelve minket. Ez különösen fontos, ha olyan problémákat boncolgatunk, mint a homoszexualitás, a nem hagyományos családmodellek, a hajléktalanság, a migráció. A Vagánybagoly nem érveket és ellenérveket sorakoztat fel egy-egy témával kapcsolatban, hanem arra sarkallja az olvasót, hogy saját maga gondolja végig a problémát, és ő maga jusson el egy megfelelő, logikus következtetéshez. Nem azt mondja, hogy a homoszexualitás jó vagy rossz, hanem bemutat egy komplex belső világgal rendelkező szereplőt, akit éppenséggel két anyuka nevel, majd ránk bízza, hogy mit gondolunk róla. Nem arra utasítja az olvasót, hogy adjon/ne adjon pénzt minden hajléktalannak, mert így helyes, hanem felvázol előttünk egy hajléktalan férfit, akinek az jelenti a legtöbbet, mikor a gyerekek a nevén szólítják, és minden pénznél többre értékeli, hogy van kivel ebédelnie." – írtuk róla korábban. Szerintünk nagyszerű, hogy a gyerekek választották ezt a könyvet!
Az Év Ifjúsági Könyv Írója (12 év feletti kategória): Berg Judit
Berg Judit nevét többnyire inkább a kisebbeknek szóló meséi kapcsán jegyeztük meg, szerintem nagyjából mindenkinél fellelhető legalább egy Maszat-könyv vagy a Lengemesék egy része. De aki ismeri Rumini kalandjait, vagy olvasta az Alma-sorozatot, azt nem fogja meglepetésként érni, hogy az író a kamaszokhoz is ugyanolyan természetességgel tud szólni, mint a kicsikhez. Az Őrzők egy letehetetlenül izgalmas krimi elképesztően sok történelmi ismerettel vegyítve. Annyira érdekes volt, hogy konkrétan leültem és fel sem álltam, amíg el nem olvastam az egészet.
Bora édesanyja oknyomozó újságíró, és egyik este nem jön haza. A lány először inkább mérges, de mikor reggelre sem bukkan fel, és telefonon sem elérhető, aggódni kezd. Majd kutakodni. A nyomok egy műkincsrablás irányába vezetnek, a történetbe pedig bekapcsolódik egy francia nyomozó is, aki évek óta próbálja kézre keríteni a hírhedt rablót, Hiénát.
A regény különlegessége számomra az volt, hogy milyen hihetetlenül sok történelmi tényt és érdekességet vonultat fel az író. Körülbelül 15 oldalnyi függelék tartozik a könyvhöz sok-sok magyarázattal, egyszóval nemcsak remekül szórakoztam, hanem egy csomó új információval is gazdagodtam néhány óra alatt.
Az Év Leginnovatívabb Könyve: Lőrinc László
Árpád vezér, István király, Gizella királyné, Szent Margit vagy épp Gellért püspök ezeken a rendhagyó történelemórákon hús-vér emberként jelennek meg: örülnek, sírnak, és persze húzzák egymást. És hogy mi történhetett valójában – mi az, amit a történészek biztosan tudnak –, a fejezetek végén található összefoglalókból derül ki.
"Nagyon klassz, élvezetes, jópofa könyv és még hasznos is.
Ha kézbeveszed – elsősorban szórakozol, pukkadozol a nevetéstől. Valójában most lehet, hogy meglepőt mondok, de ha a címe miatt vetted meg, vagy emelted le valamelyik könyvtár polcáról, elég is, ha a szelfik után következő kommenteket végigköveted. Szórakoztató történelmi pillanatokat kaphatsz a történelem egy olyan szakaszából, ahol rengeteg esemény történt, és meglehet, csak érintőlegesen, féloldalnyi ismeretként szerepel a törikönyvben, vagy még úgy sem…
Viszont, ha pontosításokat szeretnél – azaz, ki volt konkrétan egy-egy kommentelő, sőt, valós volt-e vagy kitalált, azt már csak a kommentek utáni mesélő részből tudhatod meg… ha van kedved, olvasd mellé, mert így nem foghatsz mellé egy-egy beszélgetés vagy esetleges töri-felelés során." - írták róla a moly.hu-n.
A HUBBY különdíjasai
Szerzői díj: Wéber Anikó, az elmúlt években kiemelkedő írói és szervezői tevékenységéért
Illusztrátori díj: Máray Mariann, az elmúlt években kiemelkedő illusztrátori tevékenységéért
Kiadói díj: Csirimojó Kiadó, az elmúlt években kiemelkedő kiadói tevékenységéért.