Egy tabudöntögető könyv a tanár-diák viszonyról
Újabb, fontos kötettel bővült a Tilos az Á Könyvek Vészkijárat-sorozata. Ezek a könyvek kemény témákat dolgoznak fel, láthatatlan problémákról szólnak és talán segítenek megtalálni a vészkijáratot az adott helyzetből. Erna Sassen legújabb magyarul megjelent könyvének középpontjában egy olyan tanár-diák viszony áll, mely átlépi a határokat. A kötet célja, hogy felhívja a figyelmet az árulkodó jelekre, és így a hasonló esetek megelőzhetőek legyenek.
Erna Sassen: Nem vagyok elég (Fordította: Rádai Andrea)
A Nem vagyok elég című Erna Sassen-kötet egy tizenegyedikes lányról szól, akit az egyik tanára csábított el, és akinek egyedül kell vállalnia a felelősséget a családos férfi tetteiért. Mély és fontos kérdések az Egy indián, mint te meg én írójának tollából.
A könyv főszereplője, Tessel igazi maximalista. Ha valami nem sikerül 100%-osan, attól retteg, hogy kiderül, nem elég különleges, nem elég egyedi. Tessel, mint minden kamasz, vágyik az elismerésre, a külső visszaigazolásra. Kiválasztottnak és kivételezettnek érzi magát, mikor a jó fej drámatanár, P. rendezőasszisztensének választja az iskolai darabhoz. Bármit megtesz neki, órákon át hallgatja zseniális eszmefuttatásait, akár be is vásárol a családjának. Egy idő után P. meg is csókolja Tesselt, és egyáltalán nem úgy viselkedik vele, ahogy egy tanártól elvárható lenne. Mégis a lányban kelt bűntudatot, mikor érzései támadnak a tanára iránt. Aztán a férfi egyik napról a másikra ejti, és a lány olyan depresszióba esik, hogy az ágyból sem tud felkelni. Egy különös barátság, a dalszerzés és a régi, igazi barátok felbukkanása húzza ki végül a gödör mélyéről.
A Nem vagyok elég egy sérülékeny kamaszlélek segélykiáltása, egy rettenetesen fontos téma reális, kíméletlen bemutatása. A regény komoly és kérdéseket feszeget: hogyan és mikor válik áldozattá egy gyerek, hol vannak a határok, kinek mekkora a felelőssége egy elcsúszott viszonyban, és hogyan ismerhetjük fel, ha baj van, hogyan ismerheti fel a környezet, ha egy kamasz krízishelyzetbe került? Depresszió, gyász, maximalizmus, tanár-diák viszony. Ki a felelős? És hogy lehet talpra állni egy ilyen traumából? Az utószóból pedig az is kiderül, hogyan tudunk segíteni, ha hasonló problémával találkozunk.
Pál Mónika pszichológus utószavából idézve: “A legfontosabb kérdés nem az, hogy Tess miért tette, amit tett, hanem hogy hol voltak a felnőttek, miért nem segítettek neki.”
A könyv szakmai utószava: https://www.pagony.hu/cikkek/erna-sassen-nem-vagyok-eleg-tilos-az-a-konyvek-veszkijarat-sorozat-pal-monika-pszichologus-utoszo-tanar-diak-viszony
Erna Sassen elismert holland írónő, Egy indián, mint te meg én című regénye magyarul is sikeres kötet. A 7-12 éveseknek szóló elgondolkodtató regény a barátság erejéről mesél és arról, hogy nincs azzal semmi baj, ha kicsit mások vagyunk.
A Vészkijárat-könyvek: A Tilos az Á Könyvek Vészkijárat-sorozata olyan könyveket tartalmaz, melyek felhívják a figyelmet azokra a láthatatlan problémákra, amelyek bárkivel megtörténhetnek. Olyan témákat vesznek elő, amelyekről még mindig tabu beszélni.
A Vészkijárat-könyvek kemény témákról szólnak a 16-18 éven felüli olvasóknak, és természetesen szüleiknek, tanáraiknak is.
A probléma olyan, mint egy szoba, ahová be vagyunk zárva. De van kijárat, csak tudnunk kell, hol keressük. A vészkijárat sokszor ott van egy karnyújtásnyira. Vészkijárat lehet egy felnőtt, egy barát, egy testvér, de akár egy könyv is.
A sorozat mottója: Vészkijárat mindig, mindenhol van.
A sorozatról: https://www.pagony.hu/minden-amit-tudnod-kell-a-veszkijarat-sorozatrol