Babarókával minden jobb
A Babaróka-sorozattal valami egészen különleges dolog született. Kiss Judit Ágnes meséi rámutatnak, hogy nem kell mindig tökéletesnek lennünk ahhoz, hogy tökéletes család legyünk, és hogy az igazán szoros kötelékhez hibákon, tévedéseken és bocsánatkérésen át vezet az út. Egri Mónika pedig egy olyan gyönyörű világba rajzolta bele a rókacsaládot, melybe örömmel látogatunk vissza estéről estére, akár éveken keresztül is.
A sorozatban a mesekönyvek mellett található lapozó, társasjáték és még sok minden más is! Ebben a cikkben mindent megismerhetsz, amit Babaróka!
Olvass tovább!
A Babaróka-mesékben egészen új színben láthatjuk az olyan hétköznapi helyzeteket, mint az óvodaváltás, a kistestvér érkezése vagy akár a „hómofisz” jelentette változások. Az állatszereplők segítségével pedig a gyerekek biztonságos távolból tekinthetnek rá olyan ismerős problémákra, mint a szeparációs szorongás, a nagytestvérséggel járó felelősség vagy a csúfolódás, és így talán a saját életükben is könnyebben találnak megoldást ezekre a helyzetekre.
Nem is csoda, hogy ezek a megértő, ítéletmentes, hétköznapi mégis különleges mesék azonnal a közönség kedvencei lettek. A könyvsorozat jelenleg nyolc címet számlál, és egy piciknek szóló, keménylapos lapozó is készült hozzájuk Apróka sír címmel.
Az első kötet a Babaróka ajándéka, ezek a mesék az anya-kisgyerek kapcsolat átalakulásának folyamatát ragadják meg nagyon is mesei, ugyanakkor mégis hétköznapi pillanatokban ábrázolva.
Azokat a helyzeteket, amikor a kisgyerek próbál leszakadni a mamájáról, amikor már ragaszkodik hozzá, hogy maga csinálja meg a reggeli kakaóját, és amikor a mamának is igazán jól esne úgy meginnia a kávéját, hogy közben nem történik semmi. Feltűnnek azok a nehéz szituációkat, amikor a mamának bátran vállalnia kell emberi, pardon, rókai mivoltát a gyerek előtt: hogy bizony ő is elfáradhat, sőt, még a türelme is elfogyhat, hibázhat, mit bárki más.
Azokat a pillanatokat illusztrálják a mesék, amikor - még ha hiányoznak is egymásnak - képessé válnak egyedül is rácsodálkozni a világra: Babaróka először, Mamaróka pedig újra.
Az első rész hatalmas sikere után eldőlt, hogy ezt a családot mindannyiunknak meg kell ismernie közelebbről is: megérkezett a Babaróka kertje.
A második könyvben mindenki változik kicsit, Babaróka nagyobb és magabiztosabb, Mamaróka határozottabb és jobban képviseli az érdekeit, Apa pedig sokkal talpraesettebb.Szemtanúi lehetünk egy kis család önmagára találásának, de a nehézségek is üdítően őszintén jelennek meg a mesékben. Hol hallunk olyan mesét, amiben a szülők hevesen veszekednek? Mikor fogalmazódik meg ilyen tisztán az a gyermeki félelem, hogy Mamaróka lehet, hogy soha nem is jön haza?
Rendeld meg!
Szerencsére nem csak az olvasók szerettek bele a rókacsaládba, hanem a szerző is, így hamarosan megjelent a Babaróka esti meséi, a sorozat harmadik kötete.
A Babaróka ajándéka és a Babaróka kertje otthon, „fejből“ mesélt történetekből született, most, a harmadik kötetben pedig Mamaróka mesél esténként fejből. Gombákról, mert Babaróka ezt kérte. Minden alkalommal másmilyen gombáról, mert Babaróka minden alkalommal feladja a leckét. Gyógygombáról, aki nem mérgezni, hanem gyógyítani szeretne, lázas gombagyerekről, aki megtanulja, hogy nem hiába mondják neki, ne dobálja le a kalapját és a bocskorát, óriáspöfetegről, akit kígyótojásnak néznek és lócitromgombának csúfolnak, galambgombáról, aki repülni vágyik, gyilkos galócáról, aki azon aggódik, nehogy megmérgezzen valakit, szabad, vad életre vágyó termesztett csiperkéről…
A negyedik kötetben, a Babaróka kistestvérében a legfontosabb esemény, ami végigvonul a meséken, és ami a család életében bekövetkező többi változást is elindítja az, hogy Mamaróka kisbabát vár. Ez az oka annak, hogy a rókacsalád a költözés mellett dönt, sőt, Babaróka mostantól új óvodába jár majd.
A változások érthetően megviselik a gyerekeket, főleg, ha picik még. A megszokott környezetből való kikerülés kistesóval megspékelve pedig olyan horderejű változás-cunami, amiről feltétlenül sokat kell beszélgetni. A kötet végigkíséri a kis családot ezen a folyamaton, a költözéstől kezdve az új barátokon át egészen addig, amíg Babaróka megtalálja a helyét az új családi felállásban.
Rendeld meg most!
Ezt követte az a rész, ami heteken át ledönthetetlen volt a karácsonyi toplistánk éléről: bizony, a Babaróka karácsonya!
Bizonyára számtalan karácsonyi mesekönyvet olvastál már. Nehéz újat mutatni ebben a témában. Ismerősen hatnak a csodaszépen feldíszített karácsonyfák, a sokfogásos, a mesés lakomák, a szikrázó hócsaták, ahol valahogyan senki sem fázik meg. Nem csak ismerősek, de talán bosszantóak is egy kicsit. Nekünk vajon miért nem sikerül semmi így?
A Babaróka karácsonyát olvasni egészen más élmény. Itt úgy tökéletes minden, hogy semmi sem tökéletes. Ráadásul még csak költségekbe sem kell vernünk magunkat ahhoz, hogy mesebeli legyen az ünnep. Babarókáék megmutatják, hogyan lehet egy kis kreativitással és sok-sok szeretettel bearanyozni a karácsonyt.
Babaróka a hatodik részben, a Babaróka kövecskéiben már hatéves, és főleg a nagytesóságot gyakorolja. Nem mindig egyszerű elfogadnia, hogy ő már nagy. Néha ő is kicsi lenne, hogy Mamaróka a hordozókendőben cipelje, mint a kistestvérét, Aprókát. Időnként elege van abból, hogy Apróka még túl kicsi, és nem lehet vele értelmesen játszani. Vagy mégis? Mamaróka fantáziával, humorral és sok-sok empátiával oldja fel ezeket a helyzeteket.
Persze van, amin ő sem tud segíteni. Az óvodaváltás például sosem könnyű egy kisróka vagy kisgyerek életében. De van még ennél is keményebb dió Babarókáék életében: a kisróka a saját bőrén kénytelen megtapasztalni és megtanulni, mit jelentenek a járvány, karantén és hómofisz szavak, és mindezen jelenségeknek a jó és rossz oldalával is megismerkedik.
A Babaróka cipője középpontjában az óvodai csúfolódás áll árnyaltan, szépen és felemelő megoldásokat kínálva. Ez a könyv egy gyönyörű meseregény, amit szerintünk minden óvodásnak fel kellene olvasni!
Babaróka a költözés után új óvodába kerül. Szerencsére úgy érkezik, hogy egy barátja már van is a csoportban. A beilleszkedés mégsem könnyű, különösen, mivel napon kiderül, hogy egy ideig ortopéd cipőt kell viselnie. A „műpata” piszkálódást, majd egyre hevesebb szekálást vált ki, és Babaróka elszigetelődik. Most is, mint oly sokszor, a csodálatos és támogató családjától kap segítséget. Ennek köszönhetően jól tudja kezelni a helyzetet és meg is oldja.
Csodálatos részletek, mellékszálak, szívünkbe vésődő mondatok és szemet gyönyörködtető illusztrációk teszik feledhetetlenné ezt a kötetet.
Rendeld meg most!
A legújabb kötet, a Babaróka vakációja egy igazi nyári mese hamisítatlan Babaróka-stílusban.
Mamaróka úgy dönt, hóna alá csapja a három gyereket: Babarókát, Aprókát és Kiscicát – Babaróka legjobb barátját –, és elviszi őket két hétre nyaralni a kicsi erdei házikójába, Liklakba. A házikóhoz utólag lett hozzáépítve a fürdőszoba, épphogy elfér benne két ágy, egy kicsit be is ázik, a kertjét pedig lehetetlen rendben tartani, mert állandóan visszafoglalja az erdő.
Babaróka szerint azonban mégis ez a legjobb hely a világon! A hatalmas fák alatt fantasztikus kuckót lehet építeni, az eső után előbújó csigáknak pikniket rendeznek a szomszédos réten, és bár későn sötétedik, a Liklakban mindig fenn szabad maradni megnézni a csillagokat. És akkor még nem is beszéltünk a tábortűz fölött pirult kenyérről és az utánozhatatlan dinnyelakomáról a verandán!
De Liklak nem csak ezért különleges hely. Kiscica, aki valamiért ezen a nyáron mindig morgós és szomorú, itt meg tudja osztani Babarókával, mi bántja. Babaróka és Mamaróka pedig mindent megtesznek, hogy megnyugtassák és jobb kedvre derítsék Kiscicát.
Az Apróka sír a sorozat lapozó formátumú része, mely amellett, hogy a kisebb gyerekek számára remek belépő a Babaróka-univerzumba, a nagytesó-lét kihívásairól mesél.
Mit tegyen a lelkes és felelősségteljes nagytestvér, ha bömböl a kisbaba? Babaróka azokkal az eszközökkel próbálkozik, amik őt felvidítanák: felajánlja kedvenc játékát, megcsikizi Aprókát, vicces arcokat vág, de semmi sem segít. Nincs az a talparesett gyerek, aki ne válna tanácstalanná, ha még egy kisautó sem dobja fel a tesóját... arról nem is beszélve, hogy a babasírás viszonylag hamar idegesítővé válhat.
Végül persze kiderül, hogy vannak dolgok, amiken csak egy anyuka tud segíteni, a legfontosabb, hogy ott legyünk, ha a testvérünknek segítségre van szüksége.
De nem csak könyvek, hanem társasjátékok is színesítik a Babaróka-univerzumot.
2022-ben jelent meg az első, Babaróka karácsonya címmel, és rögtön el is nyerte az Ország Játéka díjat.
Ebben a kooperatív társasban a család már elővette a karácsonyi díszek dobozát, azonban Apróka sajnos felborította a dobozt, és a díszek szanaszét gurultak: az ágy alá, az asztal alá, de még a szőnyeg alá is! Mindegyik játékosnak van 2-2 kártyája, alatta pár dísszel, és egymást kell kérdezgetni, hogy milyen dísz van az ő bútora (azaz bútorkártyája) alatt.
Ha eltalálták, akkor fel lehet tenni a díszt a fára. Ha nem sikerült eltalálni, akkor Kiscica bábuja lép egyet. Akkor nyernek a játékosok, ha sikerül minden díszt feltenni a fára, mielőtt megérkezik Kiscica!
Nagyon könnyen követhető, absztrakciót nem igénylő, kudarc élményt nem okozó, sokszor újrajátszható társas, ami tökéletesen megfelel a legkisebbeknek.
Szerezd meg itt!
A legizgalmasabb újdonság az univerzumban a Pizsamaparti Babarókánál, ami 2023-ban érkezett a boltokba, és nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy tűkön ülve vártuk.
A játékot kibontva biztosan mindenkit elbűvölnek majd a cuki, egyedi textiltakarók és Egri Mónika édes, állatos kártyái, valamint a dobozbelsőben lévő színes ágyacskák.
A kártyákon kívül négyzet alakú lapkák találhatók a dobozban, amelyek mind egy-egy állat részletét mutatják. Ezek közül megfelelő számú darabot kell egy vászonzsákból véletlenszerűen kihúzni, a lapkákat rövid ideig nézve memorizálni, majd a mintás kis takaróval betakargatni. Aztán a kártyákat sorban felcsapva kell visszaemlékezni, hogy ki bújt el a takaró alatt.
A kicsiknek is könnyen érthető és játszható memóriajátékhoz a szabályban tartozik egy nehezített változat és egy kooperatív is. Az egész játék mind játékmenetében, mind a minden részletben átgondolt grafikában nagyon jól hozza a lefekvős, esti hangulatot, és éppen megfelel a legkisebbek igényeinek.
Kosárba vele!
Egri Mónika Babaróka-illusztrációi annyira szuperek, hogy természetesen nem maradhattak ki a Pagony Art kollekcióból sem. Készült belőlük matrica és színezhető karácsonyi üdvözlőlapcsomag is, így minden évszakot különlegessé tehettek Babarókáék segítségével.
Kattints ide a matricacsomagért és az üdvözlőlapokért!
Az első kötetből hangoskönyv is született, melyet Mórocz Adrienn olvasott fel, és melyet egyedül a Pagony webboltjában szerezhetsz meg, letölthető formában.
Tudj meg róla többet itt!
Sőt, a mesék a színpadot is meghódították! Jó szívvel ajánljuk minden Babaróka-rajongónak, hogy látogasson el a Budapest Bábszínház előadására, mely tökéletesen átadja a Babaróka-könyvek magávalragadó hangulatát, és felejthetetlen élményt jelent minden nézőnek.