Milyen a tökéletes első társasjáték?
Sokan érkeznek azzal a kéréssel-kérdéssel a Pagony boltjaiba, különösen a társasjátékokra szakosodott Játékházunkba, hogy első társast keresnek, illetve három-négyéves kisóvodásoknak keresnek játékot. A boltjainkban szakképzett eladók segítik a választást, de nagyon szerettük volna játékkiadói oldalról is megkínálni valamivel a legkisebbeket!
Így született meg az Árnyékmókus. Olvass tovább!
Kicsiknek játékot fejleszteni éppen olyan nehéz, mint kicsiknek mesekönyvet írni és rajzolni. Messziről, fél szemmel hunyorítva talán "bébikönnyűnek" tűnik ezen játékok egyszerűsége, de éppen abban van rengeteg munka, hogy valami egyszerű, a legkisebbek életkori sajátosságaihoz igazodó, és mégis élvezetes legyen. Ugyanis az a jó játék, amit a gyerek anélkül tud játszani, hogy folyamatosan segítenünk, okítanunk kéne (persze az első pár játékot kivéve, amikor az alapokat elsajátítja).
Ez az elv vezérelt minket korábbi, kicsiknek szóló társasaink, például a Babaróka karácsonya, a Pitypang Kutyatár, a Bújócska, a Hová bújtál, Boribon?, a Kuflibingó és a Maszat mesekártya létrehozásakor is.
Kattints ide és szerezd meg a legújabb, kicsiknek szóló társasjátékunkat!
Az a jó, ha egy játékot a kisgyerek úgy tud játszani velünk, hogy különösebb segítség, "csalás", "nyerni hagyás" nélkül valóban élvezi és meg is tudja nyerni! Ezér nagyszerűek ebben a korban a szerencsejátékok, a formafelismerős, színfelismerős, tapintós és képi memória alapú játékok, mert ezekben a felnőtt nem jobb (sőt, sokszor rosszabb), mint a kisgyerek! A kooperatív és kompetitív játékmódokra azt mondanám, inkább személyiség-, sőt, hangulatfüggő, hogy kihez mi áll közel, nem feltétlenül életkori sajátosság. Vannak kicsik, amik imádnak feszülten versenyezni, vannak, akik együtt szeretik elérni a közös célt, és van, akinek hol ilyen, hol olyan a hangulata.
És akkor még csak a játék belső logikájáról beszéltünk, mert ennél a korosztálynál igen fontos a design is: az egyértelmű színek és formák, a strapabíró alkatrészek.
Az Árnyékmókusban mindezeket egyesítettük Maszat és Sári ismerős és szuper aranyos világával: a masszív, de gyönyörű anyagokat a taktilis formafelismeréssel és az egyszerű, követhető játékmenettel.
A történet Sári meséjére alapszik, amikor a gyerekek fáradtan tartanak hazafelé, és azzal szórakoztatják magukat útközben, hogy az árnyékokon ugrálnak, mint egy mókus. Sári bábuján kívül Maszatot, Misit és Hédit is megtaláljuk a dobozban, és édes kis kedvenceiket is: a rókát, Pötyit, Hóchócot, Misi kisautóját és Hédi kutyusát.
A játék során nekünk is árnyékokat kell keresnünk, hogy utat építve belőlük rájuk ugrálhassunk: a négy nagy, színes kártyánk mindegyikének ábrája (cica, fa, kerítés stb) kirakható vastag karton árnyékformákból, amiket egy vászonzacskóba nyúlva kell kitapintanunk. Vannak könnyebb és nehezebb, kisebb és nagyobb formák – aki pedig a legkevesebb kör alatt találja meg mindet, az ér haza leghamarabb! Persze lehet együtt is menni, olyankor sorban keresgélünk formákat, és az idő ellen dolgozunk, hogy kevés tévesztéssel, még vacsora előtt hazaérjünk.
Győri Hanna, a Pagony Játékkiadó szerkesztőjének ajánlóját olvastad.