,,Megkérdeztem tőlük, mit tudnak a bátorságról...”
Hogyan beszéljünk a gyerekünkkel a múltról? Hiszen már alsós korukban részt vesznek például az 1848-as, 1956-os forradalmak megemlékezésein, iskolai ünnepségeken, amikor még nem is tanultak ezekről az eseményekről. És persze rengeteg kérdésük van! Fontos, hogy a mai napig meghatározó történelmi eseményeket ne úgy lássák, mint a nagy, híres történelmi személyiségek által megvívott csatákat, hanem gondoljanak bele, hogy az átlagembert hogyan értinették az események, hiszen ebből tanulhatnak igazán. Tamás Zsuzsa legújabb regénye pont ezt teszi. Vajon hogy élte meg egy ötödikes a második világháborút? Olvass tovább, és tudj meg mindent A kőoroszlán szíve című regényről!
Leó és az egész ötödik osztály Leó nagybátyját látogatja meg az osztályfőnökük vezetésével. Furcsán hangzik, de a nagybácsi nem csak azért érdekes számukra, mert az osztálytársuk rokona, hanem azért is, mert az ő restaurátorműhelyében újulnak meg a Lánchíd oroszlánjai Budapest 150 éves fennállásának ünnepére. A kisfiú sokat segített a műhelyben, ezért akár minden kis titkot és apró zugot bemutathatna a többieknek, de pont ezen a napon nem nagyon érdekli semmi más, csak apukája szívműtétje. Az sem zavarja, hogy régi barátja, Roland egész reggel csak őt piszkálja.
Nem csak Leó agya jár máshol ezen az őszi napon! Tamás Zsuzsa regényében az a jó, hogy a gyerekeké mellett a felnőttek gondját-baját, személyes problémáikat is hitelesen ábrázolja. A tanárnő nem egy tévedhetetlen erkölcsi iránytű, hanem egy fiatal irodalomrajongó, aki még mindig nem szokta meg, hogy az osztálya Viola néninek szólítja, és gyakran gondot okoz neki az, hogy hogyan vegye rá osztályát arra, hogy figyeljenek. Leó nagybátyja, Balázs pedig szintén küzd azzal, hogy hogyan szóljon fiatal közönségéhez, és főleg a fiatal tanárnőhöz, aki néha meghökkentőbbeket tud kérdezni, mint a gyerekek. A szerző finom humorral mutatja be a felnőttek és gyerekek kapcsolatait, például azt a mindenki által ismert jelenséget, amikor a felnőtt olyat kérdez a gyerektől, amire igazából nincs is válasz.
Érdekesen hangzik? Tedd a kosaradba!
Mikor az ötödik osztály elhagyja a restaurátorműhelyt, a nagybácsi pedig átmegy a szomszédba ebédért, Leót megszólítja a négy restaurálásra váró oroszlán. Vagy mégsem?
A regényben keveredik a valóság és az álom, a jelen és a múlt, hiszen Ernő, egy 1944-ben élt kisfiú naplóját is olvashatjuk párhuzamosan Leó történetével. Hogyan élte meg egy kisfiú a második világháborút? Milyen volt a karácsony ilyen nehéz időkben? És mi köze van mindennek az oroszlánokhoz?
Érdekelnek a múltban és jelenben is játszódó történetek? Imádni fogjátok a A sárkány nyomában - A pásztói oskolamester háza című regényt!
Tamás Zsuzsa regénye érzékenyen dolgoz fel olyan témákat, mint az iskolai zaklatás, a szorongás, a mai generáció múlttal való kapcsolata. Humoros ábrázolásaiban sok olvasó felismerheti az anyukáját, apukáját, osztályfőnökét, vagy akár saját magát. Emellett a szerző sokrétű történelmi és művészettörténeti kutatásának hála az olvasó rengeteg dolgot megtudhat a Lánchíd történetéről - például választ kaphat arra a kérdésre is, hogy van-e az oroszlánoknak nyelve.
Tedd a kosaradba a könyvet, és tudd meg te is a választ!