A János vitéz-kód
Mi köze egymáshoz a mateknak és az irodalomnak? Hogy kerül egy plusz szereplő a János vitézbe? Megannyi kérdés, amikre mind választ kaphatunk Szabó Borbála legújabb regényében, A János vitéz-kódban. Azok a gyerekek, akiket eddig untattak a kötelező olvasmányok, most biztosan másként fognak rájuk tekinteni! Egy igazán mai, hihetetlenül vicces és kalandos sztori, az Abszolút könyvek legújabb kötete.
A RENDŐRSÉG KÖZLEMÉNYE: „Eltűnt Turchányi Albert, 11 éves általános iskolai tanuló. A körülbelül 145 centiméter magas, zömök testalkatú, barna szemű, szemüveges, rövid, barna hajú fiú 2019. november 25-én, hétfőn az iskolai könyvtárból ismeretlen helyre távozott. Eltűnésekor zöld színű farmernadrágot és szürke „A CSAPATMUNKA AZ, AMIKOR SOKAN CSINÁLJÁK, AMIT ÉN MONDOK” feliratú pólót viselt.”
Sokan sokféleképp próbálkoztak már azzal, hogy a motiválatlan (kis)kamaszokat közelebb hozzák a kétségkívül fontos, ám számukra nehezet érthető, szerethető irodalmi művekhez. Szabó Borbála egy egészen extrém megoldás mellett döntött: beledobott egy gyereket a sztoriba. Ez a szó szerint fantasztikus ötlet pedig a lehetőségek széles tárházát nyitja meg a szerző előtt.
Főszereplőink, Berti, Maja, Leó és Domonkos sok dologban különböznek, de egy fontos témában megegyezik a véleményük: az irodalom halál unalmas és kiszámíthatatlan. Ellentétben a matekkal, ami viszont világos megoldásokat kínál, ha az ember hajlandó egy kicsit elmerengeni.
Liedenwall Edit magyartanárnő ezzel egyáltalán nem ért egyet, így aztán Berti az iskolakönyvtárban tölti a délutánját, ahol Irén, a könyvtáros felügyelete mellett próbálja átrágni magát a János vitézen (teljesen sikertelenül). Unalmában elkezd firkálgatni a padra, majd egyszer csak megmagyarázhatatlan módon hirtelen eltűnik, és egyenesen a János vitéz kellős közepén köt ki.
Innentől indul be az igazi őrület: egy egyetemi tanársegéd unottan készül a János vitéz-szemináriumára, már ő maga se tudja, mit lehetne elmondani még erről a könyvről, amikor felfedezi benne hősünket. Rövidesen fény derül arra, hogy a János vitéz összes fellelhető példányában megjelent Berti, aki Jancsi szárnysegédjeként komoly és visszafordíthatatlannak tűnő változtatásokat eszközöl a cselekményben. Feltünése után rögtön wifit és telefontöltőt keres, a következő énekben pedig munkajogi perre biztatja Jancsit, majd megpróbálja lebeszélni a haramiák megsemmisítéséről.
Sőt: ebben a regényben az irodalom és a matematika menthetetlenül összefonódik: a gyerekeknek mindkettőre szükségük van ahhoz, hogy a felmerült helyzetet megoldják. Berti ugyanis a matekkal összefüggésben jutott be a János vitézbe, de irodalom nélkül nincs számára kiút.
9-12 éves kor között ajánljuk.