„Anya, mi az a háború?"
Miközben mindenki abban bízott, a mi generációnk már nem tapasztalja meg, milyen háborús környezetben élni, az aktuális történések erre rácáfoltak. Magyarország szomszédságában már több, mint egy éve zajlanak a fegyveres összecsapások. A gyerekek pedig a saját természetes, nyitott érdeklődésükkel elkezdtek kérdezni: mi az a háború? Mutatunk egy művészi képeskönyvet, ami segít megválaszolni ezt a kérdést.
Hogyan lehet elmesélni a gyereknek, mit jelent a háború? Mennyire lehet mélyen beszélni róla, ami a korosztályának még befogadható? Mit lehet tenni, ha a szülő is elnémul, ha nincsenek rá szavai, mert ő is fél? A háború, amely megváltoztatta Rondót a szimbólumok nyelvén szólal meg, és ezzel szavakat ad a kimondhatatlanra. Szülőknek is, gyerekeknek is.
Egy igazán jó szépirodalmi alkotás számtalan réteget enged a történet értelmezésének és megélésének – vagyis mindenki annyit tud megérteni és befogadni belőle, amennyire készen áll. Ilyen az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv egészen egyedi képeskönyve is, melyet eredetileg a Krími háború kapcsán alkottak meg, de a mai helyzetben is teljesen aktuális. Óriási segítség, amit ezek az alkotások nyújtanak a szülőknek a közös beszélgetéshez: a gyerek is annyit fog befogadni belőle, amennyi számára pont elég, és amennyit elbír. A történet ugyanis értelmezhető egy egyszerű, de nagyon szép meseként, ami segít a gyerekeknek megérteni a történéseket a saját szintjükön. És olyan mélyebb értelmezéseknek is ad teret, amelyeket a felnőttek érthetnek meg igazán.
Itt rendeld meg!
Rondó egy békés, nagyon kellemesen élhető város, amelynek lakói nagyon jól érzik itt magukat. „Különleges város volt Rondó. A levegője tiszta és áttetsző, mintha a legfinomabb fényből szőtték volna. Törékeny, különleges lakói virágot ültettek, gondozták a kerteket és a parkokat, hóbortos épületeket húztak fel, társalogtak a madarakkal és a növényekkel, szerettek énekelni, rajzolni, verset írni. És boldoggá tette őket, hogy Rondóban élnek. A legjobban három barát szerette a várost: Dankó, Zirka és Fábián. Rondóban mindenki ismerte őket.”
A történet három főhőse a gyerekek életében fontos, de legalábbis könnyen értelmezhető, hétköznapi tárgyakként jelennek meg: Dankó egy aranyos villanykörte formáját kapta, Fábián egy állatformájú lufi alakját öltötte magára, Zirka pedig egy gondosan hajtogatott papírmadárként sétál a könyvben. Olyan szimbólumok ezek, melyek a gyerekek számára is érthetőek, de a felnőttek számára többletjelentéssel bírhatnak.
Itt rendeld meg a képeskönyvet!
A békés városban a Háború egyszer csak megjelenik, és elpusztít mindent, ami az útjába kerül. Senki nem tudja, ki ő. De a sötétség végig rombol a szeretett városon, és maradandó károkat okoz. Olyan sérüléseket, amelyek megmutatják, most már semmi nem lehet ugyanúgy, mint régen. A Háború okozta károk nem jelen idejűek, hanem a jövőt is meghatározzák.
Felnőttként több mindent megértünk, megérzünk a törtnetből. De a gyerekek is pontos választ fognak kapni a háborúval kapcsolatos kérdéseikre. A könyv elmeséli az ő nyelvükön is, és a szüleik nyelvén is az elmesélhetetlent, és ez talán a legtöbb, amit ebben a helyzetben a gyerekek megnyugtatására tenni lehet.
A könyvet itt tedd a kosaradba!