
A peritonok bennünk élnek
Megfigyelhető egyfajta hullámzás az írott műfajok között, így a gyerekirodalomban is, hol az ismeretterjesztő művek, hol a verseskötetek és van, amikor a regények ideje érkezik el. Ilyenkor a csúcsra került műfajban hirtelen sokkal több kötet jelenik meg, mint korábban. Most talán a regényekkel van így. Az a szép ebben, hogy mindig örülünk, bármelyik erősödik is meg éppen. A mennyiségi növekedés minőségi növekedéssel is jár, ugyanakkor nehezedik a választás is, természetesen a legjobbakat szeretnénk elolvasni.
Tasnádi István ifjúsági regénye garantáltan a legjobbak között van, ne hagyjátok ki!
Fekete András ajánlója.
Mint minden jó regénynek, A kőmajmok házának is több fajta értelmezési lehetősége van.
Ha egyszerűen kalandregényként olvassuk.
Egy budapesti bérházban két tíz év körüli kiskamasz, Kornél, az asztmás fiú és Iza nyári vakációját tölti, a fiú ott lakik a házban, aminek kapuját két faragott kőmajom díszíti, a lány pedig néhány hétig nagymamájánál vendégeskedik ugyanabban a házban. Kornélt asztmája miatt nehezen fogadják be a környékbeli fiúk, így többnyire magányosan tölti a napokat, de Izával hamar egymásra találnak, barátok lesznek. A lány különös viselkedése, érzékenysége, az a látásmód, ahogyan az embereket, a történéseket szemléli és értelmezi, először bosszantja Kornélt, de csakhamar minden furcsaság, amit Iza állít, kezd beigazolódni. Lassan elhiszi a lánynak, mint ahogy mi is, hogy a kőmajmok házának lakói mind kiválasztottak, az igazság és jóság birtokosai, akiket bizonyos rossz erők el akarnak pusztítani. Ellenük bizony fel kell venni a küzdelmet. És az izgalmas küzdelem elkezdődik, tele kalanddal, titokzatos, lesötétített üvegű furgonnal, üldözéssel és meneküléssel, rejtélyes tűzesettel… Lassan nem is tudjuk, ki a barát és ki az ellenség, mint ahogy egy izgalmas, olykor már-már félelmetes történetben kell. A végén persze minden kiderül és szerencsésen megoldódik.
Misztikus regény
Egy kis családregény
Két idősíkban játszódik a regény. A már említett Kornél és Iza vonal mellett, egy másik szálon megismerjük Kornél apukájának gyerekkorát. Az 1980-as években járunk Budapesten. A tizenkét éves Gyurival (Kornél papája) szintén különös dolgok esnek meg. A két történet a könyv végén összekapcsolódik, az akkori események magyarázatot adnak a mostani titkokra is.
Egy kismélylélektan
Nem feltétlenül fontos, hogy ebben az értelmezésben is hosszasan elmélyedjünk olvasás közben, hiszen a kalandregény e nélkül is teljes. De a könyv alkalmat ad rá, hogy elgondolkozzunk azon, a gyerekkori ártatlannak tűnő események, hogyan vezethetnek káros függőségekhez, bűnözéshez, családunk elvesztéséhez. Hogy megértsük, a peritonok bennünk élnek, és egyedül mi ismerhetjük fel és győzhetjük le őket.
Retro
Külön csemege a könyv azoknak, akik a nyolcvanas években voltak kamaszok. Úttörő nyakkendő, Lenin körút, tiki-taki, ostábla, Szikra mozi, jegyüzér, Poptarisznya, ABBA, Farkas Bertalan, kazettás magnó, gombfoci, 40 ezer néző két magyar focicsapat mérkőzésén. Tehát a szülők is élvezettel olvashatják. Én úgy belefeledkeztem, hogy nem hallottam meg, amikor a feleségem közölte, hogy elköltözik otthonról. Ez szerencsére most vicc volt, biztos, a bennem élő peritonok mondatták velem.
Az illusztráció Herbszt László munkája. Tökéletes összhangban van a szöveggel, és látszik, hogy látott már tiki-takit, és neki is volt Toshiba kazettás magnója.