4 új ismeretterjesztő könyv
Olyan ismeretterjesztő könyveket mutatunk most, melyek között mindannyian találtok kedvetekre valót! A lovagkorba vágyó fiúk, vagy az ókori Rómába utazó kalandorok épp úgy kincseket lelnek a Pagonyban, mint azok, akik Budapesten kószálnának egy izgalmas, felfedezésre váró történelmi negyedben. Ha pedig csak otthon kézműveskednél, akkor is olvasd el ajánlókat!
Lovagok kézikönyve
„A lovagok a középkori világ legfélelmetesebb harcosai, úgyhogy gyáváknak és gyengéknek semmi keresnivalójuk ebben a szakmában.” Ezzel a meglehetősen hatásos felütéssel kezdődik a Lovagok kézikönyve, mely hasznos kisokosnak bizonyul mindazok számára, akik úgy döntenek, hogy a laptopok és az okostelefonok világát hátra hagyva inkább páncélba bújnak és pályájuk hátralévő részét lóháton töltik, háborúban. A Lovagok kézikönyve minden fontos részletre kitér, amit egy kezdő lovagnak tudnia kell. Megtudhatjuk belőle, hogy lovagi karrierünk első lépéseként választanunk kell magunknak egy lehetőleg minél gazdagabb hölgyet - a továbbiakban cselekedeteinket az érte érzett imádat vezérli, még akkor is, ha az illető hölgy férjezett, vagy esetleg megveszekedett őrültnek tart minket. A könyv kitér továbbá az ingatlanpiacon fellelhető várak előnyeire és hátrányaira, hogy a lovagi élet megkerülhetetlen szabályairól ne is beszéljünk! Mindezt olyan aranyos poénokkal tarkítva teszi, hogy az ember már-már elgondolkodik a pályamódosításon.
Ókori Róma - Útikalauz időutazóknak
Hasonló ötleten alapul az Útikalauz időutazóknak sorozata is, melynek az ókori Rómát bemutató kötete akadt a kezembe. Ez az útikönyv jóval informatívabb, mint a Lovagok kézikönyve, ami viszont cserébe sokkal viccesebb. No de beszéljünk inkább az útikalauzról! Minden bizonnyal nélkülözhetetlen társunk lesz időutazásunk során, hisz nemcsak a Forum Romanumot és a Colosseumot mutatja be, de kitér a fürdőkben használt eszközökre ugyanúgy, mint a vacsorameghívásokon elvárt viselkedésre. Külön érdekessége a sorozatnak, hogy az adott hellyel és korral kapcsolatos érdekességek egy részét úgy mutatja be, mintha tényleg egy útikönyvet tartanánk a kezünkben: pár oldalanként egy-egy csillagozott részt találunk "Tuti Tippek Turistáknak" címmel. Ezekből megtudhatjuk például, hogy bár az ókori Rómában a házak többsége nélkülözte a konyhát, sokan így is építettek kemencét az otthonukba, engedély nélkül. Felhívja azonban a figyelmünket arra, hogy ez veszélyes lehet, mert a kemence alatti fa padló könnyen tüzet fog. Érdekes olvasmány, én veszem is az utazós sarumat és indulok! (Milán, a vagány)
A pesti zsidónegyed gyerekeknek
Izgalmas kiadvány került a boltunkba a minap. A pesti zsidónegyed gyerekeknek című könyv a kultúrAktív Egyesület munkája. A gyermekeket szólítja meg ugyan, de a felnőtt korosztály számára is rengeteg új információval, érdekességgel szolgál, ahogy végigkalauzolja az olvasót az Erzsébetváros és Terézváros határán található Zsidónegyeden. A könyvecske kézen fog minket, és vezet ezeken a mesélő utcákon, amik magukban foglalják a tradíciót, a történelmet, és a jelen nyüzsgő izgalmát. A könyv segítségével apró jeleket, eddig észre nem vett emlékeket fedezhetünk fel. Konkrét házakról "pletykálnak" a sorok, hogy ki lakott ott, mi működött ott, miért volt különleges éppen az az építmény. A sok összerakott mozaik által egy teljesen új világ tárulhat elénk. Ha végigolvassuk, illetve a könyv segítségével végig is járjuk a helyszíneket, akkor a szerzőknek az a célja, hogy a gyerekek az idegenvezetés által nyitottabban álljanak hozzá egy városrészhez, hogy befogadóbbak legyenek egy kultúrával szemben, és felkeltse az érdeklődésüket a művészetek iránt, egészen biztosan teljesülni fog.
Ebben a könyvben kézműveskedős ötleteket rejt magában. A jópofa leírásokon, illetve a kedvcsináló színes képeken túl bevezet a különböző anyagok rejtelmeibe is. Így mielőtt nekiállnánk egy-egy darab elkészítésének, információt kapunk a papírról, a gyapjúról, a filcről vagy a festékekről, hogy honnan származnak, milyen tulajdonságaik vannak, hogy működnek. Külön részt szentelnek a hulladékoknak, és a bennük lévő számtalan újrahasznosítási kreativitási lehetőségnek. Az otthon készíthető portékák között találhatunk klasszikusokat, mint a szélforgó, vagy a papírmaséval bevont lufiból készült polip, ugyanakkor van jó néhány eredeti készítmény is. Izgalmas lehetőségeket ígér a fonalak csűrése csavarása, szövése, fonása.
Ez a könyv úgy működik akár egy jó szakácskönyv. A képeket nézegetve az ember egyszerűen megkívánja a kézműveskedést, és örömmel ül le a gyerekeivel, hogy elkészítsen egy-két darabot, akár anyák napjára, a nagyiknak. (Laura, a romantikus)