10 ok, amiért ajánlom a Titkok árnyékábant
Olvass el 10 érvet a Szappanopera-sorozat második része, a Titkok árnyékában mellett! Ha pedig még nem olvastad, ismerd meg az első részt!
1) Virág
Virág karaktere az ,,ideális főhős”. Nem tökéletes, de minden korcsoport tud azonosulni vele, mert Virágban van egy kicsi mindenkiből és mindenkiben van egy kicsi Virágból és minden tettének az indítékát át tudjuk érezni, ami nem kis írói teljesítményre vall, mivel végigcselekszi a könyvet.
2) hitelesség
Vannak közegek, amiket nehéz úgy megírni, hogy valóságízűek legyenek, ilyen például a gengszter- vagy az indián világ. A szappanoperák közege is ilyen, fokozott az elcsúszásveszély, viszont az írónő sallangmentesen közvetíti az egész történetet, még a kísértő álziccereket (pl.: bulvárral üzenünk egymásnak, gonosz, zsarolós producerek lelket lopnak) is kihagyja. Ami jól áll a könyvnek és jól áll Virágnak is.
3) valóság a szappanoperában
A Titkok árnyékában nagyszerűen találja meg a határvonalakat. Még valószerű, de már kicsit elemel, még kíméletlenül életszerű, de már annyira sodróan lendületes és tömör, hogy az mégsem hétköznapi.
4) élmény
Egy igazán jó könyv sajátossága, hogy úgy tud váratlan lenni, hogy az olvasó nem érzi becsapva magát. Sok klasszikus sem tudta ezt mindig megfelelőlen abszolválni (pl.: az Agatha Christie-k után mindig van egy kis hiányérzetem (bár azok krimik), ám a Titkok árnyékában-nak ez nagyszerűen sikerült. Egyrészt a főhőssel való töretlen szimpátia, másrészt, a szappanopera-közeg otthonos kiszámíthatatlansága, mind segítettek ebben, de talán a harmadrészt a legfontosabb, ami a megmagyarázhatatlan, ami az írói érzék és empátia.
5) fordulatos
De a váratlannak is van minősége! Attól még, hogy valami izgalmas és hirtelen, nem biztos, hogy sokat mozdít a cselekményen. Vannak tipikus szappanoperák, ahol a rész végére direkt felhúzzák a feszültséget…aztán nem történik semmi érdemleges (a 2485. alkalommal). Na, ez a könyv nem ilyen. Itt minden változásnak értelme és súlya van.
6) merész
A könyv az egész közösségi média-, híresség - dolgot egy szokatlan nézőpontból fogja meg. Mellékesnek tűnnek az apró helyzetek, az írónő ismeri a közeget aminek ír, és ismeri, amit mi ismerünk, beemeli a kimondhatatlant.
7) egy gang
A történelem során sok kifejezést használtak a baráti csoportosulásra, kezdve az ,,uggon” át, a ,,törzs”-ön és a „kör”-ön keresztül, egészen a ,,klikk”-ig és a ,,bandá”-ig. Egy kis csapat egymáshoz közel álló ember élete (is!) megjelenik ebben a regényben úgy, hogy a meghittséget (de néha a hidegséget is!) a bőrén érzi az olvasó.
8) a szerelem
A szerelmet sokan fogalmazták már meg, mióta ember az ember. Viszont csak nagyon keveseknek sikerül egy kamaszérzelem közvetlenségét is közvetíteniük. Szirmay Ágnesnek igen. (És a realisztikus ábrázolások miatt külön ajánlom kamaszlányoknak!)
9) szerkezet
Általában a második könyvet a legnehezebb megírni. Az első könyvet viszi a lendület, a harmadiknál már megvan az ismétlés magabiztossága is. Különösen nehéz ez, ha sorozatról van szó, hiszen a második könyvnek az első folytatásának is kell lennie, de lehetőleg az új olvasókat is meg kell fognia. A Titkok árnyékában ügyesen veszi az akadályt, csavaros, de emellett empatikus is.
10) RétiBence
RétiBence karakterét, ahogy Virágét is, ki kell, hogy emeljem. Mert RétiBence egy bálványozott ,,filmsztár” kislányok és nagylányok (és pedofilok!) szobájában lóg a képe, avagy lefotózzák az utcán, szép és persze gazdag is. Minden adott lenne, egy edvárdféle álompasihoz, ám a Titkok árnyékában elegánsan kitér ez elől a lehetőség elől és a kép mögött az emberről beszél.
Tehát… Kinek ajánlom ezt a könyvet?
Elsősorban nyilván mindenkinek, akit érdekel ez a világ, szeret ilyet olvasni, szeret humorosat olvasni, estébé...
Másodsorban meg a tinilányoknak, a tinilányoknak és a tinilányoknak! Azoknak a fiatal, nyitott egyéniségeknek, akik kíváncsiak arra, hogy milyenek a szappanoperák igazából. (És készek szembenézni még a Violetta/Soy Luna/Izaura valóságával is!)
Király Csenge Katica